Έδωσε τη νίκη από το κέντρο ο Αθανασίου

Με σκόρερ τον Αντώνη Αθανασίου ο Κλεόβουλος πέτυχε προχθες μια σημαντική νίκη (1-0)  στη Λίνδο, αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός πως η αντίπαλος του, Κατταβιά, παρουσιάστηκε αρκετά καλή.

Μάλιστα ήταν αυτή που είχε την πρώτη ευκαιρία στο 8’, με το διαγώνιο σουτ του Κούτσι να περνά ελάχιστα άουτ. Αφού συμπληρώθηκαν τα 15 πρώτα λεπτά ο Κλεόβουλος ξεκίνησε να βρίσκει τα πατήματά του και είχε το ένα σουτ με τον Χατζηνικόλα στο 19’, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Παπαβεργής.
Πρώτη καλή φάση ουσιαστικά για τους γηπεδούχους ήταν στο 39’ όταν ο Αθανασίου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Χατζηνικόλας έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαβεργή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κατταβιά ήταν πολύ καλύτερη, και στο 47’ με σουτ ο Νασόπουλος προσπάθησε να σκοράρει από μακριά χωρίς αποτέλεσμα.
Ο Κλεόβουλος έφτασε κοντά στο γκολ στο 50’ αφού ο Ταγκάεφ πάσαρε στον Αλέκο Κακλαμάνο κι αυτός από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε, με τον Παπαβεργή όμως ν’ αποκρούει.

Στο 57’ ο Αντώνης Αθανασίου δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για κλωτσιά στον Πάπα, ενώ στο 60’ ο Νασόπουλος τροφοδότησε τον Λόη κι αυτός πλάσαρε μέσα από την περιοχή, άουτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ωστόσο το δρόμο προς τα δίχτυα στο 75’, με τον Νασόπουλο να εκτελεί φάουλ και τον Χαλίλ Κιλασίν να πιάνει την ωραία κεφαλιά και να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ σηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών.

Παρόλα αυτά η Κατταβιά θα μπορούσε να μπει μπροστά στο σκορ στο 77’, όμως ο Χρυσανθής απόκρουσε το κοντινό πλασέ του Παραστατίδη κι ένα λεπτό μετά πραγματοποίησε νέα επέμβαση στο δυνατό συρτό σουτ του Χαλίλ Κιλασίν.

Ο Κλεόβουλος ήταν ωστόσο αυτός που… μίλησε όταν έπρεπε στο 82’. Τότε ο Αντώνης Αθανασίου εκτέλεσε άψογα φάουλ σχεδόν  από τη μεσαία γραμμή για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Παράπονα έχουν οι φιλοξενούμενοι από τη διαιτησία του Αυγερινού Κάζα που είχε βοηθούς τους Μαυρουδή και Στεφανάκη.

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Χατζηνικόλας(76’ Γιαννιού), Χαμιτάι, Γιατσιάτσος, Κακλαμάνος Λ., Μαριεττάκης,Τσιάτσος, Αθανασίου, Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας (60’ λτ. Μπαϊρακτάρης), Ταγκάεφ.

Κατταβιά: Παπαβεργής, Αυγέρης (82’ Καλημέρης), Κιλασίν Κ., Δράμη, Κιλασίν Χ., Σαλαμαστράκης, Παραστατίδης, Κούτση, Λόης, Νασόπουλος, Πάπα