Σε πλήρη δράση ο Αγήνορας

Την Κυριακή, 9 Δεκεμβρίου, το  πρωί ο Αθλητικός  Όμιλος Ρόδου «Αγήνορας» διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία  το 1ο Αναπτυξιακό Τουρνουά Τζούντο  στο Εμπορικό Κέντρο Φώκιαλη (Dojo συλλόγου). Στην εκδήλωση  έλαβαν μέρος όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες της Σχολής και κυρίως οι μικρές κατηγορίες mini, junior Γ’, Β’, Α’.

Το πρόγραμμα ήταν πιλοτικό και ακολουθεί το αναπτυξιακό μοντέλο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο.
Σκοπός της διοργάνωσης είναι οι αθλητές της Σχολής να εξοικειωθούν με τους καινούριους κανονισμούς διαιτησίας του Τζούντο και να αποκτήσουν αγωνιστική εμπειρία.

Η διεξαγωγή των αγώνων έγινε σύμφωνα με τους κανόνες της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Τζούντο και της Ελληνικής Ομοσπονδίας, ενώ συμμετείχαν 90 αθλητές-αθλήτριες που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό πάνω στο τατάμι.
Στην εκδήλωση αυτή έγινε  και η παρουσίαση του νέου αθλητικού αντικειμένου Sodogan-Karate, αυτοάμυνα που θα διδάσκεται στη Σχολή από το νέο έτος, από τον Καθηγητή Φυσικής Αγωγής, Αναστάσιο Κεφάλα.

Οι διοργανωτές  αναφέρουν όλους όσοι βοήθησαν στη διεξαγωγή των αγώνων, όπως την Αγωνόδικο Επιτροπή  και συγκεκριμένα την Ιακωβίδου Μαρία (Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής), την Καρανικόλα Μυρσίνη  (χρονόμετρα), την Μινωδώρα Νέμες (στην παρουσίαση κατηγοριών), την υπεύθυνη γραμματείας Μήσιου Καλλιόπη (Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής),  τον Αλυτάρχη αγώνων και προπονητή της σχολής, Κοντό  Μιχάλη (Καθηγητή Φυσικής Αγωγής) και την Δόκιμο διαιτητή της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο, Κυριακή  Κοντού, που διαιτήτευσε όλους τους αγώνες του Τουρνουά.
Παρόντες ήταν επίσης οι διασώστες του ΕΚΑΒ Ρόδου κ. Πιπερίδης και κ. Ιμσιρίδης όπως και οι γονείς των αθλητών-αθλητριών.

Τα αποτελέσματα του τουρνουά:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  JUNIORC (Γ)  2012-2013-2014
ΚΙΛΑ: -21

1η  Τσιολάκη Ιόλη
2ος  Τρικοίλης  Ελευθέριος
3ος  Πιπάκης Μιχαήλ
3ος  Φιλοπούλου Μελίνα
ΚΙΛΑ: -18
1ος  Κατσάνος Φοίβος
2η  Θεοδωροπούλου Μιχαέλα-Τσαμπίκα
3ος Χριστινάκης Νικόλαος
3η Παπασάββα Διονυσία
ΚΙΛΑ: -24
1ος  Πιπάκης Εμμανουήλ
2ος  Κυριαζάκος Γεώργιος
3ος  Καλαποδάκης Στέργος
 

ΚΙΛΑ: -27
1ος  Γράβος Φοίβος
2ος  Κοκκίνης Παύλος
3ος  Ρομπότης Εμμανουήλ
ΚΙΛΑ: -30
1ος Ζορμπάς Βασίλειος
2ος  Λαμπριανός Βασίλειος
3η  Ανδρουλάκη Ευφροσύνη
3η Διακοσταμάτη Άρτεμη
ΚΙΛΑ: -18
1η  Πολυχρόνη Ρούσσα
2ος Ιμσιρίδης  Γεώργιος
3ος Διακανθός Μιχαήλ - Σέργιος
ΚΙΛΑ: -18
1ος Τρικοίλης Ραφαήλ
2η Σπανού Μαγδαληνή
3η Αρχαγγελίδη Σοφία
3ος Παπαζαχαρίου Αναστάσιος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  JUNIOR   Β  2010-2011
ΚΙΛΑ: -24
1ος  Βούης Μιχαήλ
2ος  Γκαμπέτας Ζήσης
3ος  Κατσάνος Ερμής
3ος  Γιαλλούσης Ιωάννης - Θεόδωρος
ΚΙΛΑ: -33
1ος  Πιπερίδης Στέλιος- Ηλίας
2ος  Φελεκίδης Κωνσταντίνος
3ος Γκόμες Μόουρα  Έκτορας
3ος Τσαμουρόπουλος Άγγελος
ΚΙΛΑ: -27
1η  Σκουρμαλλά Ειρήνη
2ος Χριστινάκης Βασίλειος
3ος Κούττης Θεόδωρος
3ος Μπελενιώτης Παναγιώτης
 

ΚΙΛΑ: -30
1ος Μουταφτσής Ιάσονας
2ος Κωτσίδης Παύλος
3η  Μένα Ροξάνα
3ος Τσιαουσίδης Αλέξανδρος
ΚΙΛΑ: -33
1ος Κοντός Κωνσταντίνος
2ος  Χριστοφόρου Τηλέμαχος
3ος  Κοκκίνης Γεράσιμος
3η  Δήμα Πολυξένη  
ΚΙΛΑ: +45
1ος Απτουλάς Μαχμούτ
2ος  Αποστολούδιας Σταύρος
3ος  Σαρακοστινός Δημήτριος
3ος  Σαρρής Στέφανος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  JUNIOR   Α  2008-2009
ΚΙΛΑ: -42

1ος Μπαλάκης Νεκτάριος
2ος  Λιάκος Χρήστος
3ος  Μάνιος Βασίλειος
3ος  Φαρμάκης Βασίλειος
ΚΙΛΑ: -33
1η Πότση Αγγελική
2η  Χριστοπούλου  Όλγα
3ος  Σκανδαλιάρης  Σείριος
3ος  Μωρόγιαννης Χρίστος
ΚΙΛΑ: +48
1ος Αναστασάκης Ιωάννης
2ος Σαρακοστινός Παναγιώτης
ΚΙΛΑ: -27
1η Καρανικόλα Χαριτωμένη
2η  Ανδρουλάκη Αικατερίνη
3η Κοέντα Κωνσταντίνα
3ος Σταύρου  Βασίλειος
ΚΙΛΑ: -45 Κορίτσια
1η Μπάκο Μαργαρίτα
2η Διακοσταμάτη Αναστασία
3η  Φουντή  Άννα
3η Χριστοπούλου  Έλλη
 

ΚΙΛΑ: -45
1ος Λέμκε  Αλέξανδρος  
2η Θεοδωρίδη Αθηνά - Μαρία
3ος  Μπελενιώτης  Ιωάννης
3ος Θεοδοσίου Ραφαήλ
ΚΙΛΑ: -39
1ος Στεργενάκης Εμμανουήλ
2ος Μαυρουδάκης  Νικόλαος
3ος  Αλμασίδης  Νικόλαος
3ος Τσινγκήρ Κωνσταντίνος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  Παίδων   Β  2006-2007
ΚΙΛΑ: -34

1ος Βάγγερ Κωνσταντίνος
2ος Στεργενάκης Εμμανουήλ  
3ος  Τσέλα Μπεσάρτ
3ος Τσινγκήρ Κωνσταντίνος
ΚΙΛΑ: +60
1ος Πόγιας  Εμμανουήλ
2ος Κατσαράς   Μιχαήλ
ΚΙΛΑ: -46
1ος Γιαγτζόγλου  Αχιλλέας
2ος Μουταφτσής  Ευστράτιος  
3ος  Φουντής  Ιωάννης

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  Παίδων   Α  2004-2005
ΚΙΛΑ: OPEN

1ος Ανδρουλάκης  Κωνσταντίνος
2ος Αξαρλής  Αλέξανδρος  

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:  Νέων Ανδρών-Ανδρών
ΚΙΛΑ  OPEN

1ος ANTIADAVIT
2ος ΜΠΟΥΚΣΑ  ΜΑΡΤΣΕΛ
3η ΧΑΡΑ-ΜΟΡΑΓΙΑ  ΝΤΑΝΙΕΛ
3ος ΜΑΣΤΡΟΒΑΣΙΛΗΣ-ΜΟΡΑΓΙΑ  ΦΙΛΙΠΠΟΣ.