Πολλή …κίνηση στις  μεταγραφές του στίβου

Δυνατά ονόματα του ελληνικού στίβου επέλεξαν να κάνουν αλλαγή στην αθλητική τους καριέρα και να συνεχίσουν την επόμενη σεζόν με άλλο χρώμα φανέλας, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΣΕΓΑΣ για τις μεταγραφές.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριπλούν, Βούλα Παπαχρήστου, που από την ΑΕΚ πήρε μεταγραφή στον ΑΟ Κάλλιστος. Με νέο σωματείο θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά και ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος, Μίλτος Τεντόγλου, που άφησε την γενέτειρά του, τα Γρεβενά, για τον ΓΣ Κηφισιάς.

Στον ΑΟ Ηφαιστεία θα συνεχίσει ο Κώστας Δουβαλίδης (110 μ. εμπ.), που μετά από χρόνια άφησε τον ΣΚΑ Δράμας και στην ΑΕ Μεσογείων οι Ειρήνη και Άννα Βασιλείου, που μέχρι φέτος ανήκαν στην ΓΕΗ.

Στον ΑΟ Μυκόνου θα συνεχίσει ο πρωταθλητής των αποστάσεων, Μάρκος Γκούρλιας, στον ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας ο πρωταθλητής των 400 μ. Γιώργος Λαμπρόπουλος και στον ΓΣ Ηρακλής, ο πρωταθλητής του τριπλούν Παύλος Μπόφτσης.

Με δύο δυνατά χαρτιά ενισχύθηκε ο ΑΟ Παναξιακός, που πήρε τους Δημήτρη Χρονδροκούκη (ύψος) και Μιχάλη Σταματόγιαννη (σφαιροβολία), αλλά και ο ΟΚΑ Βικέλας, που πήρε τους Σοφία Υφαντίδου (ακοντισμός/ 7αθλο) και Κώστα Κουτσούκη (400 μ.). Η Κατερίνα Δαλάκα (400 μ. εμπ.) θα συνεχίσει στον ΣΔΥ Αργολίδας, ο Ιβάν Μενγκλεμπέη (σφυροβολία) στον Ολυμπιακό και οι Αθηνά Κοΐνη (αποστάσεις) και Βασιλική Ταχταρά (τριπλούν) στον Παναθηναϊκό.
Σημαντική ήταν η… κίνηση στα Δωδεκάνησα με αρκετές μεταγραφές να εγκρίνονται από την αρμόδια επιτροπή του ΣΕΓΑΣ και κάποιες πάλι, πολύ λιγότερες, όχι.

Οι μεταγραφές που αφορούν τους δωδεκανησιακούς συλλόγους στίβου:

Αθλητές-αθλήτριες 9-12 ετών
Μαλανδράκη Ίντα από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε Ροδιονίκες
Μαρκάκη Εμμανουέλα από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε Ροδιονίκες

Κούπτζακ Ολίβια από Ιπποκράτη Κώο σε Ξάνθο Πάτμου
Κηπουρού Τσαμπίνα από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε Δάφνη Ρόδου
Χατζηδημητρίου Αγγελική από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε Δάφνη Ρόδου
Πλατανίτη Χρυσάνθη από ΓΣ Αρκαδίας σε ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
Βλάχου Κυριακή από  Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 σε ΑΟ Σταματίου
Καμπέρη Αρετή από  Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 σε ΑΟ Σταματίου
Ντέλιου Χαβά από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Παντελίδης Γεώργιος από Διαγόρα σε Ροδιονίκες

Δεν εγκρίνονται
Μπιζντάνη Ευανθία από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη
Χαβιάρα Δέσποινα από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ωε υπεράριθμη
Πέτσιος Δημήτριος από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμος
Μάγου Λυδία από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη
Χασκάι Γκρισέλντα από  Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 σε ΑΟ Σταματίου ως υπεράριθμη

Αθλητές-αθλήτριες από 15 έως 18 ετών
Κλωνάρη Μιχαέλα από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε Ροδιονίκες
Μήλιου Ουρανία από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Παπαδοπούλου Βαλασία από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε Δάφνη Ρόδου
Χατζηαλεξίου Λουκάς από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε ΑΟ Σταματίου
Χατζηαλεξίου Φωτεινή από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε ΑΟ Σταματίου

Δεν εγκρίνονται
Μάγου Φωτεινή από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη
Τσίγκου Ελένη από ΑΟ Σταματίου σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη
Σαββάκη Όλγα από  Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 σε ΑΟ Σταματίου ως υπεράριθμη
Σαββάκη Φωτεινή από  Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 σε ΑΟ Σταματίου ως υπεράριθμη

Αθλητές-αθλήτριες από 18 έως 28 ετών
Ζαλογιάννης Γεώργιος από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Κουτή Νικολέτα από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Μήλιος Νικόλαος από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Καραγιώργος Ευθύμιος από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε ΠΑΟΚ
Αποσπόρης Νικόλαος από Πανελλήνιο σε Ιπποκράτη Κώο
Μούγκρος Ισίδωρος από ΓΣΝ Λέρου σε ΑΟ Παλαιού Φαλήρου
Ρουσούλης Νικόλαος από ΑΟ Σταματίου σε ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας

Δεν εγκρίνονται
Σφακιανάκη Αικατερίνη από ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη
Μωραΐτη Σμαραγδή από Διαγόρα σε Ροδιονίκες ως υπεράριθμη

Αθλητές-αθλήτριες άνω των 28 ετών
Δοντσώφ Πέτρος από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Σολινταράκη Αλή από Διαγόρα σε Ροδιονίκες
Αθλητές-αθλήτριες με διετή αποχή από αγώνες
Δελημήτρου Αριάδνη από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε Ανατολή Νέας Ιωνίας
Διακοπαρασκευά Τσαμπίκα από Διαγόρα σε ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
Καστρουνή Τσαμπίκα από Διαγόρα σε ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
Μήλιος Ναπολέων από ΑΓΣ Ιωαννίνων σε Ροδιονίκες
Χαραμαντάς Γεώργιος από  Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 σε Εθνικό
Ζάρρα Παρασκευή από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε Υπερίωνα
Αθλητές-αθλήτριες λόγω μετοίκησης

Αλεξίου Αλέξιος από ΑΟ Σταματίου σε ΑΣΚ Ντέρη
Μεραμβελιωτάκης Αριστείδης από ΟΦΚΑ Οδυσσέας σε Ροδιονίκες

Συγκατάθεση σωματείου λόγω σπουδών
Νταλλαρής Αναστάσιος από ΓΣΝ Λέρου σε ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής

Λόγω σπουδών ή περάτωσης σπουδών
Καλούδη Δέσποινα από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε ΓΕΑ Τρικάλων
Κοτσομύτη Αγγελική από ΑΟ Καλλιπάτειρα σε Ρήσσο Κομοτηνής
Λαμπράκη Ελευθερία από ΓΕΗ σε ΑΟ Σταματίου.