Το ‘σωσε από τα έντεκα βήματα η Αθλέτικο

Στ’ Αφάντου πραγματοποιήθηκε προχθές το μοναδικό εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής για τον β’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας μεταξύ της Αθλέτικο και του Ευαγόρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη 2-1 και παράλληλα σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αθλέτικο ήταν καλύτερη κι έφτασε κοντά στο γκολ στο 2’ και το 4’ αλλά τα σουτ του Λαουδίκου πέρασαν μόλις άουτ, ενώ ο Ευαγόρας απείλησε με τη συμπλήρωση 5 λεπτών, όταν το πλασέ του Πάνο έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μανιάς προσπάθησε και πάλι από πλευράς φιλοξενούμενων να φτάσει κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του στο 17’δεν βρήκε στόχο, για ν’ ανοίξει πια το γκολ η Αθλέτικο ύστερα από την πάσα του Κανέλλου στον Δούη και το πλασέ από θέση τετ-α-τετ στο 24’.

Προτού προλάβουν να …κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και συγκεκριμένα στο 29’ ο Ευαγόρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το μαρκάρισμα του Μπακίρη στον Πάνο εντός περιοχής, κερδίζοντας το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Στην επανάληψη ο Ευαγόρας ήταν καλύτερος και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί όσο γινόταν περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Έτσι, στο 55’ ο Πελαρδής έβγαλε για τον Χεκιμάι κι εκείνος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έπιασε έναν «κεραυνό» από καλή θέση και ο Χατζηνικόλας απόκρουσε με γροθιές.

Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν, γι’ αυτό ο Πάνο είχε ακόμα ένα καλό σουτ στο 69’ μέσα από την περιοχή που «έβγαλε» ξανά δύσκολα ο Χατζηνικόλας.

Ένα λάθος στην άμυνα του Ευαγόρα και το μαρκάρισμα του Σταμάτη Σταμάτουλλα στον Ταντίκη είχε ως αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι στο 71’, που το μετέτρεψε σε γκολ ο παίκτης ο οποίος το κέρδισε για το 2-1.

Αυτό όμως δεν πτόησε σε τίποτα τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, η μία με τη σέντρα του Δραμουντανή και την κεφαλιά του Μανιά που έφυγε άουτ στο 78’ και η άλλη στο 83’ με το σουτ του Ρούτσι, το οποίο τράνταξε το δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Σταμάτης Αντωνάς με βοηθούς τους Στεφανάκη και Τσιβίτη.

Αθλέτικο: Χατζηνικόλας, Μοσχιδιού, Μπακίρης (57’ Μαραγκάκης), Μοσχούς Γιαννίκης (63’ Ηλίας), Καλογήρου, Κούρτη (54’ Σπανός), Κενέλλος, Λαουδίκος (91’ Κυριαζής), Δούης, Ταντίκης.
Ευαγόρας: Σκαρπέτης, Δημητρίου (70’ Ρούτσι), Σταμάτουλλας Σ., Αράπης, Σταμάτουλλας Μ., Αλαβέρας, Χεκιμάι, Δραμουντανής, Μανιάς, Πελαρδής (76’ Σκούρας), Πάνο.