Φρόντισε να κάνει... γιορτές το Ροδίων Άθλησις

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την χρονιά χθες το «Ροδίων Αθλησις». Επικράτησε με 3-1 της δυνατής Ολυμπιάδας στο Κλειστό των εγκαταστάσεων του ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ και συνέχισε την κούρσα προς τον φετινό του στόχο.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, έχασε μόνο το β΄σετ, όταν η Ολυμπιάδα ισοφάρισε σε 1-1.
Στο α΄σετ οι παίκτες του «Ροδίων» βρέθηκαν μπροστά με βραχεία κεφαλή από νωρίς (8-6) αλλά το καλό για κείνους, ήταν πώς η συνέχεια ήταν ανάλογη. Προηγήθηκαν μέχρι το τέλος του σετ με 15-9 και 20-16 κι από κει και μετά δίνοντας έμφαση και στο μπλοκ, δεν ανησύχησαν.
Με ένα σερβίς άουτ του Γεωργάτου έγινε το 21-16
-Με ένα σερβίς του Ποτολίδη στο φιλέ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-17
-Με μια τελειωμένη επίθεση ο Σακόγλου πέτυχε το 22-17
-Ο Μαυροβουνιώτης με ένα μπλόκ στο Ντόντη  ανέβασε το σκορ σε 23-17
-Το μπλόκ του Ποτολίδη έφερε το 24-17
-Ο Θεοδόσης είχε ένα άουτ σερβίς για το 24-18
-Και το σετ τελείωσε με ένα άουτ σερβίς του Ντόντη που έγραψε  το 25-18.

ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΤ
Στο δεύτερο σετ, το Ροδίων» προηγήθηκε αλλά τα λάθη των παικτών του πήγαν το β΄ σετ στο 5-5 και στη συνέχεια στο 10-10. Η Ολυμπιάδα πέρασε μπροστά στο σκορ στο παιχνίδι για πρώτη φορά με 10-11 και 11-14 και ήταν άκρως ανταγωνιστική μέχρι το 13-18 και το 15-20, όταν είχε πάρει και τα δυο τάιμ άουτ ο Σπύρος Γκολίτσης. Η κατάσταση όμως δεν άλλαξε .
-Ένα άουτ σερβίς του Σακόγλου έφερε το 15-20
-Ο Σαρικεϊσογλου σε μια επίθεση του, πήρε το 16-21
-Ο ίδιος με ένα άσσο έδωσε ελπίδες στο «Ροδίων» (17-21)
-Αλλά το άουτ σερβίς του ίδιου άλλαξε τα στάνταρ στο παιχνίδι (17-22)
-Η άουτ επίθεση του Μαυροβουνιώτη έφερε το 17-23
-Το λάθος στην άμυνα του ίδιου παίκτη το 17-24.
-Ο Ποτολίδης σε πρώτο χρόνο έγραψε το 18-24
-Κι ένα μπλόκ των Προδρομίδη-Μαυροβουνιώτη το 19-24
-Η λάθος υποδοχή στο σερβίς του Μαυροβουνιώτη έφερε το 20-24 αλλά
-Η επίθεση του Ντόντη ολοκλήρωσε το σετ σε 20-25 για τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν σε 1-1

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ Γ΄ ΣΕΤ
Το γ΄ σετ ήταν το πιο καθοριστικό του παιχνιδιού. Τα λάθη των παικτών του Γκολίτση τον ανάγκασαν να πάρει τάιμ άουτ στο 5-10. Οι παίκτες του στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, και ροκάνισαν τη διαφορά (12-13 και 16-18).  Στο σημείο αυτό είδε την κίτρινη του κ. Οικονόμου ο Σαρικεϊσογλου για διαμαρτυρία στον διαιτητή κ. . Οι του «Ρόδιοι» δεν πτοήθηκαν κι αφού ισοφάρισαν σε 19-19 με μπροστάρη τον Μαυροβουνιώτη, έφτασαν στο 24-20 και πήραν το σετ με 25-21.

Ο Σαρικεϊσογλου ήταν χθες από τους πιο σταθερούς σε απόδοση παίκτες του «Ροδίων»

ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕΤ
Στο τελευταίο σετ, το «Ροδίων» ήταν ξεκάθαρα ανώτερο από την Ολυμπιάδα. Το ματς στη διακύμανση του ήταν 12-8, 17-12 και 21-15.
-Το μπλόκ άουτ του Μακρή το 24-20 και
-Ο Σακόγλου τελείωσε το ματς στην τελευταία επίθεση (25-20)
Αναλυτικά τα σετ 25-18 σε 22΄, 20-25 σε 22΄, 25-21 σε 26΄ και 25-20 σε 23΄
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Β. Οικονόμου-Ν. Κρίτσα

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ : (Γκολίτσης), Μακρής Ν., Ηλίας Θ., Μαυροβουνιώτης Αργ., Προδρομίδης Β., Σακόγλου Χ., Οικονόμου Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Αναστ., Καφαντάρης Β., Σαρικεϊσογλου Μ., Ποτολίδης Π.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ: Αγγελόπουλος Νικ., Βαλουξής Κ., Γεωργάτος Ν., Δασκαλόπουλος Ανδρ., Θεοδωράκης Αθ., Μακρής Ι., Μούρτζης Φ., Ντόντης Ν., Φιλίππου Α.