Ο δωδεκανησιακός  στίβος σε συνεχή άνοδο

Το 2018 ήταν μια από τις σημαντικότερες χρονιές με πολλές επιτυχίες για τον ελληνικό στίβο σε διεθνές επίπεδο αφού εκατό φορές αθλητές και αθλήτριές μας κατέκτησαν μετάλλια. Και τα Δωδεκάνησα είχαν μια σημαντική παρουσία με εκπροσώπους τόσο στα πανελλήνια πρωταθλήματα όσο και στους αγώνες εκτός συνόρων, με τη σημαντικότερη επιτυχία να είναι αυτή της Νικόλ Κυριακοπούλου από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, στο Βερολίνο όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Όμως οι επιτυχίες στα πανελλήνια του 2018 είχαν ιδιαίτερη σημασία και για έναν άλλο λόγο: τη συνεχή εξέλιξη των αθλητών-αθλητριών μας και την επίτευξη ορίων πρόκρισης γι’ αγώνες στο εξωτερικό.

Οι διοργανώσεις των Πανελληνίων τη χρονιά που φεύγει σε λίγες μέρες, έγιναν σε Τρίκαλα, Κατερίνη, Χαλκίδα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Λάρισα όπου οι εκπρόσωποι της Δωδεκανήσου έδειξαν πως στο μέλλον θα είναι σε θέση να συνεχίσουν τις διακρίσεις.

Παρακάτω παρουσιάζονται οι επιτυχίες και οι θέσεις γενικότερα των αθλητών-αθλητριών μας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα το 2018:
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων (Τρίκαλα, 16-17 Ιουνίου)

Χρυσή Πανελληνιονίκης η Παραστατίδου Γεωργία στα 400μ εμπόδια, του Γ.Α.Σ. Η ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ. Απόλυτο ατομικό ρεκόρ 63''40 με προπονητή της τον Ευστάθιο Παπαστάμο!

Αργυρός Πανελληνιονίκης ο Τοτολίδης Ηλίας του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 110μ. εμπόδια με 14''81 και προπονητή του τον Φώτιο Κουμεντή.

Χάλκινος Πανελληνιονίκης ο Ντέτσικας Ιωάννης του Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ στα 400μ με απόλυτο ατομικό ρεκόρ 49''36 και προπονητή του τον Ελευθέριο Μπότσαρή.

4ος Παπαδόπουλος Χρίστος Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 200μ 22''44
5ος Παπαδόπουλος Χρίστος Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 100μ 10''89
6η Μάργαρη Μαρία Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 3000μ Φ.Ε. 12'21''89
6ος Ρούσσος Σάββας Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 400μ εμπόδια 57''79
7η Μωραΐτη Σμαραγδή Γ.Σ. Διαγόρας 100μ εμπόδια 15''83
8ος Μέμα Μαρκέλο Α.Ο. Σταματίου Σφυροβολία 53μ12εκ

8ος Παθιάκης Αλέξανδρος Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Επικοντώ 4μ40εκ
8η ΑλαφάκηΤσαμπίκα Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 Ακοντισμός 34μ35εκ
9η Ράμμου Νίκη Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Σφυροβολία 44μ40εκ
10ος Πανσεληνάς Παναγιώτης Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 110μ. εμπόδια 15''96
11η Κουτή Νικολέτα Γ.Σ. Διαγόρας 100μ εμπόδια 16''99
11ος Μήλιος Νικόλαος Γ.Σ. Διαγόρας 110μ εμπόδια 16''20

12η Κοτσομύτη Αγγελική Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 400μ εμπόδια 70''44
14η Κοτσομύτη Αγγελική Α.Ο. Ρόδου Η Καλλιπάτειρα 100μ εμπόδια 17''67
14η Φραζή Φιλοθέη Έυδαμος Γ.Σ. Κω 400μ εμπόδια 74''30
14ος Ζαλογιάννης Γεώργιος Γ.Σ. Διαγόρας 100μ 11''31
15ος Παπαγρηγορίου Άγγελος Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος 2009 Επικοντώ 4μ00εκ
23ος Εργάς Γεώργιος Α.Ο. Σταματίου 400μ 51''91 (τραυματίας).

Ο Νικόλαος Κατραμάδος του ΓΣΝ Λέρου  πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν  για την κατηγορία Παίδων
Ο Νικόλαος Κατραμάδος του ΓΣΝ Λέρου πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν για την κατηγορία Παίδων

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (Κατερίνη 23-24 Ιουνίου)
1ος πανελληνιονίκης ο Kατραμάδος Νικόλαος με προπονητή τον Μιλτιάδη Παπαντωνάκη από τον ΓΣ Νέων Λέρου στο άλμα τριπλούν με επίδοση 14μ60εκ και ατομικό ρεκόρ.
1ος πανελληνιονίκης ο Ρούσσος Σάββας με προπονητή τον Φώτιο Κουμεντή από τον ΑΓΕΣ. Κάμειρος 2009 στα 400μ εμπ. με επίδοση 56’’19 και ατομικό ρεκόρ.

2η πανελληνιονίκης η Παραστατιδου Γεωργία με προπονητή τον Ευστάθιο Παπαστάμο από τον ΓΑΣ Υγεία Ρόδου στα 400μ εμπ με επίδοση 62’’39 και ατομικό ρεκόρ.
2ος πανελληνιονίκης ο Τοτολίδης Ηλίας με προπονητή των Φώτιο Κουμεντή από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 110μ εμπ. με 14’’08.

4ος Παθιάκης Αλέξανδρος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 4.40μ
5ος Διακοστεφανής Σέργιος Εύδαμος  Κω 800μ 1’58’’56
6ος Έλληνας Ανδρέας Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2000 2000μ ΦΕ. 6’25’’95
7ος Παπαγρηγορίου Άγγελος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 4.30μ
9η Ράμμου Νίκη ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σφυροβολία 51.50μ
9ος Παρτσανάκης Κωνσταντίνος Εύδαμος Κω ακοντισμός 48.10μ
11η Μεταξωτού Μαρία Εύδαμος Κω ακοντισμός 37.15μ
11ος Σαββίγκος Ιωάννης ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 2000μ ΦΕ. 6’52’’53
14ος Καραγιάννης Αποστόλης ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 110μ εμπ 15’’78

«Ασημένια» ήταν η Μαρία Μαγκούλια από την Ένωση  Καζώνη-Κάλυμνος 2000 στη σφαίρα Νέων
«Ασημένια» ήταν η Μαρία Μαγκούλια από την Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 στη σφαίρα Νέων

15ος Μεμά Μάρκελο ΑΟ Σταματίου σφυροβολία 47.65μ
16η Μάγου Ναταλία ΑΟ Σταματίου σφυροβολία 43.92μ
17ος Μουζάκης Γεώργιος Εύδαμος Κω ακοντισμός 46.55μ
18η Χρηστοφή Ιωάννα Εύδαμος Κω άλμα σε μήκος 5.14μ
18ος Έλληνας Ανδρέας Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2000 3000μ 9’31’’87
19ος Μέμα Μάρκελο ΑΟ Σταματίου δισκοβολία 38.12μ

20η Σιμιτζή Δικαία ΑΟ Καλλιπάτειρα άλμα τριπλούν 10,49μ
20ος Αβδελίδης Γεώργιος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα επί κοντώ 3.50μ
22η Οικονόμου Θέμις ΑΟ Καλλιπάτειρα 100μ εμπ 16’’39
22ος Χατζηγεωργίου Σωτήριος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 σφυροβολία 32.36μ
24ος Παθιάκης Αλέξανδρος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 άλμα σε μήκος 6.19μ
25η Μανωλά Δέσποινα ΑΟ Σταματίου 200μ 26’’78
26η Φραζή Φιλοθέη Εύδαμος Κω 100μ εμπ 16’’61

27η 4x100μ Εύδαμος 52’’30 (Χρηστοφη Ι.(2003) - Μανσουρ Μ.(2003)
Χατζηνικολάου Δ.(2002) - Φραζή Φ.(2002)
28ος Κώτσης Γεώργιος Εύδαμος. Κω 400μ εμπ 62’’31
36η Σαλπιγκτίδη Αποστολία ΑΟ Καλλιπάτειρα 200μ 27’’60
44ος Διακοστεφανής Σέργιος Εύδαμος Κω 100μ 12’’51
49η Μανσούρ Μυριάμ Εύδαμος Κω 100μ 13’’27
55η Χατζηνικολάου Δομινίκη Εύδαμος Κω 100μ 13’’48

Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο είχε η Ράνια Ρεμπούλη από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 5000μ. Γυναικών
Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο είχε η Ράνια Ρεμπούλη από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 5000μ. Γυναικών

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ Νότιος Όμιλος (Χαλκίδα, 30 Ιουνίου-1 Ιουλίου)

1η πανελληνιονίκης η ομάδα του AO Σταματίου με τις Ραχανιώτη – Χουσεΐν –
Οικονομοπούλου –Ζενέγια     και προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα 4χ300μ. με 2’53’’10

1η πανελληνιονίκης  η Μάγου Ναταλία του ΑΟ Σταματίου και προπονήτρια την κ. Επισκόπου Ευμορφία στη σφυροβολία   με 46.48μ

1η πανελληνιονίκης Ζενέγια Ελημπιόνα του ΑΟ . Σταματίου και προπονητές τους κ. κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πένταθλο με 4295 βαθμούς

2η πανελληνιονίκης η Χρηστοφή Ιωάννα    του Εύδαμου Κω και προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στα 80μ.  εμπ με 12’’60

2ηπανελληνιονικης  η Ζενέγια Λάουρα    του ΑΟ Σταματίου και προπονητή τον κ. Μπότσαρη Ελευθέριο στα 300μ. με 41’’90

3η πανελληνιονίκης  η Φωτεινού Ανδρονίκη του ΑΟ Σταματίου και προπονητές τους κ.κ. Επισκόπου Ευμορφία & Μπότσαρη Ελευθέριο στο πένταθλο    με 3496 βαθμούς.

3η πανελληνιονίκης Χριστοφή Ιωάννα    του Εύδαμου  Κω    και προπονητή τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτριο στο    άλμα σε μήκος  με 5.47μ

3οςπανελληνιονικης Άγουρος Εμμανουήλ    του ΓΣΝ Λέρου και προπονητή τον κ. Παπαντωνάκη Μιλτιάδη στο άλμα τριπλούν 12.41μ

3ος πανελληνιονίκης  Τρικοίλης Γεώργιος    του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 και προπονητή τον κ. Κουμεντή Φώτιο στα 300μ. εμπ με 41’’12

Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Σάββας Ρούσσος από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 400μ. μ’ εμποδίων Παίδων
Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Σάββας Ρούσσος από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 400μ. μ’ εμποδίων Παίδων

Οι αθλητές και οι αθλήτριες με συμμετοχής στους τελικούς των αγωνισμάτων τους:
5η Οικονομοπούλου Σαββίνα ΑΟ. Σταματίου στα    300μ εμπ με 50’’11 (49’’72q)
5η Μήλιου Αλεξάνδρα του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα  1000μ. με 3’11’’65
5η Καστρινού Κυραψηλή της  Ένωσης Καζώνη – Κάλυμνος 2000 στα 80μ. με 10’’68
5ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 3.40μ
6ος Ζαχαρίας Στέφανος του ΑΟ Καλλιπάτειρα στο    έξαθλο με 3539 βαθμούς
6η Καμίτση Άννα-Μαρία του Ξάνθου του Πάτμιου στον ακοντισμό με 30.91μ
6η Αναστασιάδη Ελπίδα του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου στα     300μ. με 43’’08

6η Οικονομοπούλου Χριστίνα του ΑΟ Σταματίου στη σφυροβολία με 37.58μ.
6ος Τρικοίλης Γεώργιος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 3.40μ.
7η Τοπάλ Εμινέ του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.80μ
8η Χουσεΐν Σιντίκα του ΑΟ Σταματίου στα    600μ. με 1’45’’73
8ος Χαμουζάς Νικόλαος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009    στο άλμα επί κοντώ με 3.10μ.
8ος Άγουρος Εμμανουήλ του ΓΣΝ  Λέρου στο άλμα σε μήκος με  5.71μ.
8ος Μπουλαφέντης Εμμανουήλ της Ένωσης    Καζώνη - Κάλυμνος 2000 στον ακοντισμό με 36.83μ.
8ος Παντελίδης Γεώργιος του  Διαγόρα στο Έξαθλο     με  3375 βαθμούς.

Οι υπόλοιπες θέσεις για τα Δωδεκάνησα:
9η Παλαιού Ελένη του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.80μ
9ος Σταματίου Ελευθέριος του ΑΟ. Σταματίου  στη σφυροβολία με 39.65μ
11η Ντέλιου Χάβα του Διαγόρα στα 80μ εμπ με 13’’19
13ος Κώστας Παντελεήμων  του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 300μ εμπ με 45’’84
14η Μανσούρ Μυριάμ του Εύδαμου Κω στο άλμα σε μήκος με 4.90μ
14η Κουρκούτη Καλοτίνα της Ένωσης Καζώνη - Κάλυμνος 2000 1000μ. με 3’23’’30
14η Χριστοδούλου Αναστασία του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στο άλμα επί κοντώ με 2.30μ
14η Ραχανιώτη Φωτεινή του ΑΟ Σταματίου    στα 300μ με 44’’31

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη μπορεί ν’ ανήκει στον ΓΣ Ηλιούπολης αλλά προέρχεται από τα αναπτυξιακά προγράμματα στα Δωδεκάνησα
Η Ραφαέλα Σπανουδάκη μπορεί ν’ ανήκει στον ΓΣ Ηλιούπολης αλλά προέρχεται από τα αναπτυξιακά προγράμματα στα Δωδεκάνησα

14ος Σταματίου Ελευθέριος του ΑΟ Σταματίου στη δισκοβολία με 29.71μ
16η Μανσούρ Μυριάμ του Εύδαμου Κω στα 150μ.    με 20’’57 (20’’47q)
17η Πλιάκα Δωροθέα του ΑΟ Καλλιπάτειρα στο πένταθλο με 2799 βαθμούς
20ος Μαστής Αργερίκ Δημήτριος του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 150μ.με 18’’79
25η ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 (Βαλσαμίδη – Τοπάλ – Χριστοδούλου – Παλαιού) στα 4χ80μ  με 43’’71
26ος Τριμμάτης Θεόδωρος του Εύδαμου Κω στα 80μ. με  10’’24
28η Τσίγκου Ειρήνη της Νίκης Ρόδου στα 300μ. με 47’’19
37η Καμπέρη Αρετή της Ένωσης Καζώνη-Κάλυμνος 2000 στα 600μ. με 1’59’’49
41ος Χατζηστέργου Αντώνιος του Εύδαμου  Κω στα 80μ με 10’’79

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων (Θεσσαλονίκη, 7-8 Ιουλίου)
ΔΕΚΑΘΛΟ (ΕΦΗΒ.ΟΡΓ) ΕΦΗΒΩΝ

5ος Πανσεληνάς Παναγιώτης –ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 5527   (11.83   5.81    10.65   1.66    53.52   15.88   29.83   3.60    35.73   5:10.26 )      

ΕΠΤΑΘΛΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
7η Μανωλά Δέσποινα-Τσαμπίκα  ΑΟ Σταματίου 4044   (1.33    11.54   27.40   4.95    28.31   2:40.07)

9η  Φραζή Φιλοθέη-Εύδαμος Κω 3857 (1.45    9.23    27.74   4.66    27.77   2:39.20)   

14η   Οικονόμου Θέμις –ΑΟ Καλλιπάτειρα  3397  (16.62   1.36    9.11    29.73   4.55   23.25 2:44.23)                                                                                                                         
15η   Σιμιτζή Αρετή-Μαρία-ΑΟ Καλλιπάτειρα 3367  (16.61   1.24    9.07    28.85   4.78    19.98   2:41.79)

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών (Πάτρα, 14-15 Ιουλίου)
1η Πανελληνιονίκης η Ρεμπούλη Ράνια του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 5000μ με επίδοση 16’03’’92
1η Πανελληνιονίκης η Κυριακοπούλου Νικόλ του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στο Άλμα επί κοντώ με επίδοση 4.65μ.

5ος Καραγιώργος Ευθύμιος του  Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009  400μ. μ’ εμπόδια με 55’’20
6η Ράμμου Τσαμπίκα – Νεφέλη του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στα 100μ. μ’ εμπόδια με 14’’65
6ος ΑΟ Σταματίου (Ζήκας Δ. - Εργάς Γ. -Ρουσούλης Ν.- Ντέτσικας Γ. στα 4χ400 με 3’22’’36   
8η Μάργαρη Μαρία του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009     στα 3000μ. Φ.Ε. με 12’00’’07
11ηΓιορδαμνή Μαρία    του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στον ακοντισμό με 35.71μ.
11οςΛαουδίκος Αναστάσιος της ΈΝΩΣΗΣ ΚΑΖΩΝΗ – ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 στον ακοντισμό με 54.01μ (q54.92μ)
20η Γιορδαμνή Μαρία    του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 στη σφαίρα με 10.29μ.

Ροδίτισσες σε σωματεία εκτός ΕΑΣ Δωδεκανήσου:
1η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) στα 100μ. με 11.57
5η Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης) στα 100μ. με 12.13

*Ο Κωνσταντίνος Καμπάνης του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 πέρασε στον τελικό των 110μ μ’ εμπόδια με την 4η επίδοση και 14’’65. Στον τελικό ακυρώθηκε λόγω εσφαλμένης εκκίνησης και δεν πήρε κατάταξη.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Γυναικών (Λάρισα, 28-29 Ιουλίου)
2η Πανελληνιονίκης η Μαγκούλια Μαρία (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 σφαιροβολία) στη σφαίρα 14.16m
4ος Καραγιώργος Ευθύμιος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 400μ εμπ. Με 55’’82
5η  Μάργαρη, Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 3000μ με ΦΕ. Με 12’17’’89
7ος Διακοστεφανής Σέργιος (Εύδαμος Κω)     στα 800μ. με 1’59’’43
8η Η ομάδα του ΑΟ Σταμάτιου στα 4x400μ     με 3’24’’95 (Καλαθενός, Εργάς, Ζήκας Ντέτσικας)
9η  Γιορδαμνή, Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στον ακοντισμό με  37.07m
10η Αλαφάκη Τσαμπίκα (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000)  στον ακοντισμό με 36.45m
11η Γιορδαμνή Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στη σφαιροβολία με 10.54m

11η Γκιάτα Έφη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ εμπ. με 1’10’’91
12η  Κοτσομύτη Αγγελική (ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ εμπ. με 1’12’’09
12ος Πανσεληνάς, Παναγιώτης ( ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στα 110μ. εμπ. με 16’’56 0.3
13ος Πιννής, Νικόλαος (ΑΟ Σταμάτιου ) στα 110μ. εμπ. με 16’’66 -0.2
13η Κοτσομύτη Αγγελική ( ΑΟ Καλλιπάτειρα) ΣΤΑ 100μ εμπ. με 17’’07 0.7

14η Μαγκούλια Μαρία (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 στη δισκοβολία με 32.67m
15ος Παπαγρηγορίου Άγγελος Μιχαήλ (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) στο άλμα επί κοντώ με 3.80m
16η η ομάδα του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 στα 4x100m με 45’’05 (Καραγιώργος Παπαγρηγορίου, Ρούσσος, Πανσεληνάς
21η  Γκιάτα Έφη ( ΑΟ Καλλιπάτειρα) στα 400μ. με 1’02’’89
23η Λουκίσσα Παρασκευή (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) στα 400μ. με 1’03’’16