Έπεσε μαχόμενος ο Κολοσσός στο Περιστέρι

Και μόνο το γεγονός πως μετά το τέλος του σημερινού παιχνιδιού της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 με το φετινό εξαιρετικό Περιστέρι, το οποίο, για να μην ξεχνιόμαστε, λαχτάρησε και τους δύο «αιώνιους», στον Κολοσσό ήταν «σκασμένοι» για την ήττα με 73-70, θεωρώντας πως χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία για ένα τεράστιο διπλό, δείχνει πως ο «διακόπτης» των «θαλασσί» γύρισε για τα καλά.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη δεν ξεκίνησαν καλά στο παρκέ του κλειστού «Ανδρέας Παπανδρέου», δεν βρήκαν τον ζητούμενο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση (εξ ου και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας κυρίως έξω από τη γραμμή των 6.75) ωστόσο ουδέποτε παράτησαν την προσπάθεια, στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν και στο τελευταίο εξαπέλυσαν μία εντυπωσιακή αντεπίθεση, επιστρέφοντας από το μείον 17 (66-49) στο μείον 2, 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και το μομέντουμ άρχισε να χαμογελάει στους «θαλασσί», ωστόσο στα 27’’ πριν τη λήξη, ακούστηκε το σφύριγμα που έγραψε πρόωρα και άδικα τον επίλογο, αφήνοντας τους Ροδίτες σφοδρά παραπονούμενους.

Ο Μπράουνινγκ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Βασιλόπουλο, ο οποίος ευστόχησε σε μία βολή, άλλες δύο πρόσθεσε στη συνέχεια της επίθεσης ο Γκρέι και κάπου εκεί το τοπίο ξεκαθάρισε, καθώς από το μείον 5 και με διαθέσιμο τον χρόνο μίας επίθεσης η ανατροπή θα ισοδυναμούσε μ’ ένα μικρό θαύμα. Ο Κολοσσός πλήρωσε ουσιαστικά τη «χαμηλή πτήση» του στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα συνολικά έξι λάθη (ενώ μάζεψε συνολικά 43 ριμπάουντ έναντι 33), οι «αρρυθμίες» που εμφάνισε στην άμυνα και η νευρικότητά του στην εκτέλεση επέστρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να χτίσουν γρήγορα διψήφια διαφορά (14-4 στο 7’), αναγκάζοντας τους «θαλασσί» να σπαταλάνε ενέργεια προκειμένου να συμμαζέψουν την κατάσταση.

Η αλήθεια είναι πως σε αρκετά σημεία τα κατάφεραν, ωστόσο κάθε φορά που άρχισαν να απειλούν, το Περιστέρι έβρισκε τον τρόπο να απαντάει και να διατηρεί μία απόσταση σχετικής ασφαλείας, χάρη στον σήμερα εκπληκτικό Παναγιώτη Βασιλόπουλο και τον Γκρέι.

Η τιτάνια προσπάθεια για επιστροφή ήθελε τις λίγες επιπλέον λεπτομέρειες για να απέδιδε, η ανατροπή δεν ήρθε, σε κάθε περίπτωση όμως ο Κολοσσός έδειξε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική πως βρίσκεται σε καλό δρόμο και εξελίσσεται.

Είναι δε πραγματικά κρίμα που πήγε στράφι η εξαιρετική επίδοση του Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος έκλεισε τον αγώνα με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Καλογερόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 23-11,38-26,55-46,73-70

Περιστέρι: Σκορδίλης 8, Μουράτος, Αγραβάνης, Φιλιππάκος 2, Ντάνιελ 9, Βασιλόπουλος 23(4), Κάλαχαν 7(1), Σίρκο 4, Γκρέι 15(1), Μπέντιλ 2, Χάροου 3.

Κολοσσός: Γκιμπς 14(2), Μπράουνινγκ 4, Κάρτερ 5(1), Δημάκος 1, Γεωργαλλής, Ντιγκς 7(1), Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 2, Μαυροειδής 24, Πίνκστον 13(1).