Το απίστευτο γκολ και η συνέχεια στην κακοδαιμονία για τον Φοίβο

Αν και ταξίδεψε με πολλά προβλήματα στην Αχαΐα, ο Φοίβος κατάφερε να σταθεί με αξιοπρέπεια χθες στα Βραχνέικα, απέναντι στον τοπικό Διαγόρα, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε ο Α’ γύρος (13η αγωνιστική) του 6ου ομίλου της Γ’ εθνικής.

Σ’ ένα πολύ βαρύ τερέν όπου έβρεχε όλο το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να την απειλήσουν καθόλου.
Στην επανάληψη η βροχή σταμάτησε, αλλά και πάλι μέχρι το 70’ δεν υπήρξαν φάσεις στο παιχνίδι.

Όμως στη συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες πλησίασαν τις εστίες, με τον Διαγόρα να απειλεί πρώτος στο 71’, όταν την κεφαλιά του Παπαδόπουλου απέκρουσε ο Μιχαλάκης. Ο Φοίβος απάντησε στο 75’ με τον Τζελάι, το σουτ του οποίου έδιωξε δύσκολα ο Μπαμπούνης σε κόρνερ.

Τρία λεπτά (78’) αργότερα έγινε φάουλ από τον Λίπι στον Αρφαρά που γινόταν απειλητικός, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθούν έντονα οι του Φοίβου.

Κι έτσι φτάσαμε στο 81’ όπου σημείωθηκε ένα γκολ από αυτά που σπάνια μπαίνουν στα γήπεδα.
Ο Παπαδόπουλος κυριολεκτικά από τη γραμμή του άουτ, έκανε το σουτ με την μπάλα να παίρνει μια ασύλληπτη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Στη συνέχεια οι «κυανοκίτρινοι» πέρασαν μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά ένα λάθος στην άμυνα στο 91’, έδωσε την ευκαιρία στον Καταπόδη με πλασέ να κάνει το 2-0, ενώ στο 93’ νέο λάθος εκμεταλλεύθηκε ο Τσιριγώτης που έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Παπασταμάτη, με συνέπεια ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέμαλτι και τη δεύτερη κίτρινη κάρατα στον παίκτη του Φοίβου. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Τσιριγώτης, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Διαγόρας Βραχνέικων: Μπαμπούνης, Ρουγκάλας, Γκέγκα, Λίπι, Τρίγκας, Τριανταφυλλόπουλος (60’ Καταβάτης), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Γεργαντόπουλος. Σχοινάκης, Μαρίζι
Φοίβος: Μιχαλάκης, Ταφάνι, Νικήτας, Παπασταμάτης, Τερζίου, Γαργάλης (40’ λ.τ. Λαός), Καραγεωργίου, Τζελάι, Μπανουσάι (60’ Χατζησάββας), Αρφαράς, Στελλάς (75’ Πατσίλης).