Καταιγιστική με το πόδι στο… φρένο η Ρόδος

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε η νέα χρονιά για την ομάδα της Ρόδου, η οποία στο πρώτο παιχνίδι για το 2019, συνέτριψε 8-2 τον Κλεόβουλο, κατακτώντας ταυτόχρονα και τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, καθώς  ήταν το τελευταίο ματς του Α’ γύρου.

Οι παίκτες του Σάκη Δέδε ήταν «καταιγιστικοί» στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα στο πρώτο μισάωρο βρέθηκαν να προηγούνται με 4-0. Ο Κλεόβουλος που φάνηκε από την αρχή ότι θα έχει δύσκολο απόγευμα, μείωσε με πέναλτι, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με ακόμη δύο γκολ, κλείνοντας το ημίχρονο με το εντυπωσιακό 6-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μηχανές» των γηπεδούχων έσβησαν και τα «ελάφια» αρκέστηκαν στην κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου με μικρές πάσες.

Ένα μικρό όμως ξέσπασμα μετά το 20λεπτο του δευτέρου μέρους, ανέβασε το σκορ στο 8-1 και το μόνο που φρόντισαν οι φιλοξενούμενοι, που φαίνεται πως δε γύρισαν από τις… διακοπές τους, ήταν να μειώσουν σε 8-2.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

3’ Ο Μπίσσα από θέση τετ α τετ πλάσαρε, αλλά ο Χρυσανθής απέκρουσε σε κόρνερ.

10’ Ο Γεωργίου πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ, άνοιξε το σκορ (1-0).

23’ Λάθος του Χρυσανθή, εκμεταλλεύθηκε ο Μπίσσα που έδωσε στον Γεωργίου κι αυτός στον Κόστα, που με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 2-0.

27’ Πάλι ο Κόστα, αυτή τη φορά με μακρινό σουτ, έκανε το 3-0.

32’ Με σουτ μέσα από την περιοχή ο Τσουλάκος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

36’ Ο Κολιοκώστας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Σουλάι κι ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ταγκάεφ ανέλαβε την εκτέλεση, μειώνοντας σε 4-1.

38’ Με κεφαλιά από κοντά ο Καντιμοίρης έγραψε το 5-1.

42’ Ο Τσουλάκος έκανε το ανάποδο «ψαλίδι» κι η μπάλα έφτασε στον Μπίσα που με πλασέ σημείωσε το 6-1.

66’ Πάσα του Ρίκκα για τον Κόστα, που  με πλασέ έκανε το 7-1.

73’ Με ψηλοκρεμαστό πλασέ ο Αμανατίδης πέτυχε το 8-1

81’ Σέντρα του Κουκουτσέλα, ο νεοεισελθών Μπολομπάνι με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 8-2.

Καλύτεροι από τους νικητές ήταν οι Κόστα, Μπίσσα και Γεωργίου, ενώ από τον Κλεόβουλο διεσώθη μόνο ο Κολιοκώστας.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Σπάρταλη, Λάζου, Σαρρή.

ΡΟΔΟΣ: Κεφάλας, Καντιμοίρης, Καμπούρης, Σουλάι (57’ Κάππος), Κρητικός (46’ Λαζάρου), Δημητριάδης, Ρίκκα, Μπίσσα, Κόστα, Τσουλάκος (46’ Αμανατίδης), Γεωργίου (57’ Αλιμερκάι)

ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Χρυσανθής, Γιαννιού (46’ Μπαϊρακτάρης), Γιατσιάτσιος, Χαμιτάι, Κακλαμάνος Εμ., Μεριεττάκης, Αθανασίου (46’ Ευαγγελίδης), Κουκουτσέλας, Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας (63’ Μπολομπάνι), Ταγκάεφ