Ηρακλής Μαριτσών: Για τον προπονητή τους, Κώστα Πάττα...

Μαριτσά
 Αντιπροσωπευτικό των όσων διαδραματίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Μαριτσών είναι το 3-1, με το οποίο ο Ηρακλής επιβλήθηκε προχθες του Άρη, καθώς και τους καλύτερους γηπεδούχους επιβραβεύει για τον μόχθο τους , αλλά και στους «κιτρινόμαυρους» δίνει το δικαίωμα να ισχυριστούν πως μέσα στα σοβαρά προβλήματά τους, πραγματοποίησαν μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και το πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Στο χθεσινό ματς βρήκε έκφραση η απλή ποδοσφαιρική λογική, που δίνει τον πρώτο λόγο στην ομάδα που διαθέτει περισσότερες ποιοτικές λύσεις σε καίριες θέσεις και μεγαλύτερη εμπειρία. Κι αυτή ήταν ο Ηρακλής.

Οι «ροπαλοφόροι» κράτησαν για περισσότερη ώρα την μπάλα την κατοχή τους, είχαν το μυαλό τους διαρκώς στην επίθεση και παρότι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν, πάνω στο λασπωμένο και δύσκολο τερέν, απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του μαχητικού Άρη, έβγαλαν πείσμα και βρήκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν τα όσα λίγα λάθη τους έδωσε.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι «κατάπιαν» πολλά χιλιόμετρα, προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά με αντεπιθέσεις, οδήγησαν το παιχνίδι στον ρυθμό που τους βόλευε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν άντεξαν στο εικοσάλεπτο πίεσης που άσκησαν οι Μαριτσενοί στην επανάληψη και δεν είχαν τις λύσεις για να επιστρέψουν.

Ο Ηρακλής ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και κατέκτησε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη, την οποία οι ποδοσφαιριστές του αφιέρωσαν στον προπονητή τους Κώστα Πάττα, ο οποίος προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ της απώλειας του αγαπημένου του αδερφού.

Φάσεις και γκολ
  6’ Μετά από κόρνερ του Παφιάκη και την κεφαλιά που επιχείρησε ο Παπαδημήτρης από καλή θέση, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια
9’ Ο Παπαοικονόμου τροφοδότησε από τα αριστερά τον Μάλλιο, ο οποίος απείλησε από το ύψος του πέναλτι με γυριστό, πλην όμως υπό την πίεση των αμυντικών άστοχο σουτ
10’ Ο Δημουλάς έκανε τάκλιν στον Σκόρπο που βρέθηκε στο έδαφος, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι και να διαμαρτύρονται έντονα για τον μην καταλογισμό του από τον διαιτητή Κάζα
 19’ Ο Παφιάκης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Πομπού απομάκρυνε με το κεφάλι, ο Λερογιάννης επιχείρησε στην κίνηση και χωρίς δισταγμό ένα έξοχο δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Καραγιάννη να απλώνει το κορμί του και να αποκρούει εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία του, παρότι δεν είχε ορατότητα

27’ Νέες φωνές από τους γηπεδούχους για πέναλτι, αυτή τη φορά για χέρι αμυντικού μετά από απόπειρα του Λερογιάννη να βγάλει σέντρα
29’ Ο Παπαοικονόμου έκανε το συρτό γύρισμα από τα αριστερά, ο Μάλλιος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, ωστόσο δεν την βρήκε για χιλιοστά. Αν προλάβαινε, το πιθανότερο θα ήταν να σκόραρε
31’ Ο Παφιάκης ελίχθηκε από τα αριστερά, έβγαλε «γλυκιά» σέντρα προς την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον Σπάρταλη να προλαβαίνει τους πάντες και να κάνει με κεφαλιά το 1-0

33’ Απ’ ευθείας φάουλ του Γεωργαλλή από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια
45’ Ο Παπαοικονόμου εκτέλεσε ιδανικά φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μάλλιος κινήθηκε πρώτος πάνω στην μπάλα και ισοφάρισε σε 1-1, με δυνατή κεφαλιά από κοντά
51’ Ο Σκόρπος γέμισε από τα αριστερά, ο Παπαδημήτρης προώθησε την μπάλα με το κεφάλι προς το δεύτερο δοκάρι, ωστόσο μαζί με τους αμυντικούς, αιφνιδιάστηκαν και οι Σπάρταλης-Τσούφιος, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να τη σπρώξουν στα δίχτυα
52’ Ο Παπαοικονόμου ελίχθηκε από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα για τον Μάλλιο κι αυτός αστόχησε, υπό την πίεση αμυντικού, στην κεφαλιά που δοκίμασε από το πρώτο δοκάρι

60’ Μετά από φάση διαρκείας ο Ηρακλής κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Παφιάκης, ο Φελεσάκης γύρισε με κεφαλιά προς το απέναντι δοκάρι και ο Παπαδημήτρης νίκησε την άμυνα του Άρη, «γράφοντας» με κοντινή κεφαλιά το 2-1
64’ Μετά από προσπάθεια του Σκόρπου και χέρι του Θοδωρή μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Καραγιάννης έπεσε σωστά, ωστόσο δεν κατάφερε να εξουδετερώσει το εξαιρετικό χαμηλό και δυνατό χτύπημα του Γεωργαλλή, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1
75’ Ο Κουμέντος «απογειώθηκε» και απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το φάουλ που εκτέλεσε πολύ καλά ο Παπαοικονόμου λίγο έξω από το ημικύκλιο
82’ Μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Καλοπήτα στον Παφιάκη τα αίματα μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών άναψαν, με αποτέλεσμα να αποβληθούν αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη κάρτα
 Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κάζας, με βοηθούς τους Μαυρουδή και Τσιβίτη

Ηρακλής Μαριτσών: Κουμέντος, Παφιάκης, Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Φελεσάκης, Σκόρπος (89’ Τσαλώλης), Ανδρεόπουλος, Λερογιάννης, Σπάρταλης (85’ Καλαϊτζίδης), Κούρος (76’ Βασιλώττος), Γεωργαλλής (90’ Καρίκης)
Άρης:  Καραγιάννης, Δημουλάς, Δανάς (88’ Μπαρμπαντώνης), Καλοπήτας, Πομπού, Παπαοικονόμου, Θοδωρή, Δουκίσσης (65’ Μαγιόγλου), Μάλλιος, Χατζηλιόντας, Δημητριάδης (90’ Σφυριαλλάς)