Αδικεί τον εαυτό της η Καλλιθέα

Την έκπληξη της αγωνιστικής επιχείρησε να σημειώσει προχθές το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυθιών η Καλλιθέα που ζόρισε σε μεγάλο βαθμό τα Μελίσσια, μία από τις τρεις ομάδες που συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Γ’ εθνικής.

Οι παίκτες του Χρήστου Μπίλια προέβαλλαν αντίσταση στους φιλοξενούμενους, απειλώντας να τους υποχρεώσουν στην τρίτη τους φετινή ήττα, ωστόσο από δικά τους λάθη, ολιγωρίες στην άμυνα και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στο συγκρότημα του Αλέκου Δάγλα να φύγει με το ροζ φύλλο (60-66).

Ένα αποτέλεσμα που τους «βυθίζει» κι άλλο στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα και κάνει την προσπάθειά τους να παραμείνουν στην κατηγορία ακόμα πιο δύσκολη.

Με κορυφαίους τους Εκινέ και Παρδακά, η Καλλιθέα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, αιφνιδιάζοντας τα Μελίσσια, και προηγήθηκε 22-17, σ’ ένα άδειο γήπεδο, καθώς ελάχιστοι είχαν τη δυνατότητα να πάνε μεσημέρι (13.00’) Σαββάτου να δουν παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Καραχάλιο και Κυπαρίσση, ανακτώντας το προβάδισμα στη β’ περίοδο όμως οι Ροδίτες δεν το έβαλαν κάτω και πέρασαν εκ νέου μπροστά, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Δύο λάθη και άλλα τόσα χαμένα λέι απ διαμόρφωσαν το 31-32 προτού οι ομάδες κατευθύνουν στα αποδυτήρια.

Στο β’ ημίχρονο η Καλλιθέα είχε δύο σημαντικά μειονεκτήματα: πρώτον έπρεπε να κυνηγήσει στο σκορ τον αντίπαλό της αφού στο 23’ βρέθηκε πίσω με -10 (31-41) και δεύτερον δεν επεδίωξε να φορτώσει με 5ο φάουλ τον Καραχάλιο ο οποίος ήταν φορτωμένος με τέσσερα από νωρίς στο 3ο δεκάλεπτο. Σημειωτέον, ο Καραχάλιος έβαλε τους οχτώ από τους 16 πόντους των Μελισσίων στην τελευταία περίοδο…

Το προβάδισμα της ομάδας των βορείων προαστίων ανατράπηκε γρήγορα από την Καλλιθέα καθώς έτρεξε ένα σερί 12-0, με επιθετικό πλουραλισμό, και προηγήθηκε 43-41, αν και στις βολές θα μπορούσε να τα είχε πάει καλύτερα, αυξάνοντας τη διαφορά.

Όμως, το 44-43 έγινε 44-50 μέσα σε ενάμιση λεπτό από απανωτά λάθη αφού η πίεση των Μελισσίων σε όλο το γήπεδο απέφερε δύο λάθος πάσες και ισάριθμα κλεψίματα. Και η ποιότητα των Αθηναίων ήταν τέτοια που «τιμώρησε» αυτά τα λάθη, ακόμη και τα πιο αμελητέα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έλειψε το καθαρό μυαλό και η ψυχραιμία. Τα Μελίσσια είχαν σταθερό προβάδισμα αλλά ισχνό (3-5 πόντων) και η Καλλιθέα εύκολα ή δύσκολα πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής. Όμως όταν ερχόταν η στιγμή να περάσει μπροστά, και μάλιστα με διαδοχικές ευκαιρίες στην επίθεση, έκανε τη λάθος επιλογή.

Μια, δυό, τρεις, τα Μελίσσια έβαλαν το πολυπόθητο τρίποντο (48-53) κι άρχισαν να παίζουν με το χρόνο. Την ίδια ώρα η Καλλιθέα ήταν άστοχη από μακριά και σκόραρε τους έξι από τους τελευταίους οχτώ πόντους με βολές. Μάλιστα, οι δύο ήταν από αντιαθλητικό φάουλ και απέφεραν το 60-65 αλλά η έξτρα επίθεση δεν ήταν καλή και τα δευτερόλεπτα ελάχιστα για να γυρίσει το ματς.

Δεκάλεπτα: 22-17, 31-32(ημιχρ.), 44-50, 60-66

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Τσακαλογιάννης

Καλλιθέα (Μπίλιας): Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς, Κανύχης 6, Παναγιωταράκος 7, Γυφτάκης 2, Μπιλλιάς, Παρδακάς 23(1), Μήτσης, Σκορδάλης 7(1), Εκινέ 15(1).

Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσσης 12(2), Στεργίου 2, Γεραμάνης, Οικονομόπουλος 16(2), Λέπουρης, Κοντός 2, Σωφρονάς 9(1), Ζήρος 3(1), Τρίχας, Καραχάλιος 19, Καραβανάς 3.