Ιπποκράτης: Κόντρα στην ομάδα του Σκαραφίγκα… ξανά!

Μετά την ήττα στην Αγιά το περασμένο Σάββατο, ο Ιπποκράτης Kos Hotel δίνει σήμερα το δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι του, εξίσου δύσκολο με εκείνο κόντρα στον Ερμή.

Η ομάδα της Κω δοκιμάζεται στην έδρα του επίσης νεοφώτιστου αλλά αρκετά δυνατού Διαγόρα Δρυοπιδέων ο οποίος έχει ένα πολύ καλό ρόστερ αλλά δεν τα έχει πάει τόσο καλά στο φετινό πρωτάθλημα όσο περίμεναν οι άνθρωποί του στο ξεκίνημα της σεζόν. Ίσως γι’ αυτό αποφασίστηκε αλλαγή προπονητή την προηγούμενη εβδομάδα κι έτσι σήμερα θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων ο Γιώργος Σκαραφίγκας.

Η σύμπτωση είναι η χρονική συγκυρία καθώς ο έμπειρος τεχνικός έδωσε το τελευταίο του παιχνίδι με τον Ερμή Αγιάς κόντρα στον Ιπποκράτη και σήμερα θα δώσει το πρώτο του με τον Διαγόρα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο! Αποτελεί σχεδόν θεώρημα στο χώρο του μπάσκετ ότι μία αλλαγή προπονητή συνοδεύεται από επιτυχία στον πρώτο αγώνα, επομένως οι δυσκολίες για τον Ιπποκράτη έχουν αυτομάτως διπλασιαστεί.

 

Το σημερινό πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Περιβόλα (17.00’) Απόλλων Πάτρας – Πευκοχώρι

Διαιτητές: Ψαριανός, Μπίκας, Ζακεστίδης

Κομισάριος: Πίγκας

 

«Δ. Διαμαντίδης» (17.00’) Καστοριά – Ερμής Αγιάς

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Ευφραιμίδης, Τζίμα

Κομισάριος: Βόντζας

 

Άγιος Θωμάς (17.00’) Μαρούσι – Χαρίλαος Τρικούπης

Διαιτητές: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Καρπάνος

Κομισάριος: Άκελ

 

Καρδίτσα (17.00’) Καρδίτσα – Ιωνικός Νίκαιας

Διαιτητές: Παντελίδης, Λόρτος, Τσιαπλής

Κομισάριος: Μανάσης

 

Ψυχικό (17.00’) Ψυχικό – Καβάλα

Διαιτητές: Διαμαντής, Δημόπουλος, Κώτσου

Κομισάριος: Δούκας

 

«Π. Σαλπέας» (17.00’) Εθνικός – Κόροιβος

Διαιτητές: Κατραχούρας, Κοντίλης, Χριστινάκης

Κομισάριος: Ελευθεριάδης

 

Υμηττός (17.00’) Αμύντας – Ηρακλής

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Δαρλαμήτσος, Ξέρας

Κομισάριος: Ορφανός

 

«Στ. Βενέτης» (13.00’) Διαγόρας Δρυοπιδέων – Ιπποκράτης

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α., Κυριακόπουλος, Κωνσταντινίδου

Κομισάριος: Σταύρου

Βαθμολογία: 1) Ιωνικός (11-2) 24β., 2) Ηρακλής (10-3) 23, 3) Ερμής Αγιάς (9-4) 22, 4) Καστοριά (8-5) 21, 5) Αμύντας (8-5) 21, 6) ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (8-5) 21, 7) Καρδίτσα (7-6) 20, 8) Διαγόρας Δρ. (7-6) 20, 9) Χαρίλαος Τρικούπης (6-7) 19, 10) Πευκοχώρι (6-7) 19, 11) Ψυχικό (6-7) 19, 12) Κόροιβος (5-8) 18, 13) Μαρούσι (5-8) 18, 14) Απόλλων Π. (4-9) 17, 15) Καβάλα (3-10) 16, 16) Εθνικός (1-12) 14.