Ξανάνιωσε τι θα πει νίκη η Σύμη

Τη δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε χθες η ομάδα της Σύμης, επικρατώνατς εκτός έδρας επί της Χάλκης με 2-0. Έπρεπε να φτάσει το τέλος του Α’ γύρου για να… χαμογελάσει ξανά, αφού η πρώτη της φορά ήταν στην 1η αγωνιστική, πάλι εκτός έδρας (0-3) με την Τήλο.

Στο άνοιγμα λοιπόν της αυλαίας της 11ης αγωνιστικής, νίκησε δίκαια τη Χάλκη, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερη. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 9ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ, όμως το σουτ του Λινγκάνσι έξω από την περιοχή απέκρουσε αρχικά ο Μιντζιρίκης και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο η υπεροχή της Σύμης καρποφόρησε στην εκπνοή (43’) σχεδόν του ημιχρόνου, όταν από σέντρα του Τσαουσέλλη και κακή εκτίμηση του Μιντζιρίκη, ο Κουμπιάδης σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Η υπεροχή των Συμιακών συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Στο 66’ ο Κρητικός ανέτρεψε τον Χότζα και ο διαιτητής Παπαγιαννίδης έδειξε το σημείο του πέναλτι, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Γκρέισι, αλλά ο Μιντζιρίκης απέκρουσε με τα πόδια.

Από το σημείο αυτό η ομάδα της Χάλκης ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά, αλλά στο 69’ ο Ξηροκώστας ζήτησε έντονα πάνελντι σε κράτημα του μέσα στην περιοχή, με συνέπεια να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες. Η αριθμητική ισορροπία επανήλθε στο 73’, καθώς αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη από τη Σύμη ο Λεβεντέρης για εξύβριση αντιπάλου.

Κι ενώ η Χάλκη πίεζε για την ισοφάριση, στο 76’ σε αντεπίθεση της Σύμης, ο Τσίκκης έφυγε από αριστερά, έβγαλε στον Κουμπιάδη, που με σουτ από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαγιαννίδης, με βοηθούς τους Γιακουμάκη, Κωτσόπουλο.

Χάλκη: Μιντζιρίκης, Σαρίκος, Κουλούμπρης, Καρδούλιας, Κρητικός, Ζουρούδης Κ., Ξηροκώστας, Παπανικολάου, Αλεξίου (78’ Μανωλάγκας), Ντάλλας (81’ Χαρτοφύλλης), Διακοπαναγιώτης

Σύμη: Τσαβαρής Ηλ., Χατζηπέτρος, Τσαουσέλλης, Καραγιάννης Μ., Λεβεντέρης Αλ., Ζουρούδης Γ. (90’ Τσαβαρής Ν.), Κουμπιάδης, Τσίκκης, Λινγκάνσι (68’ Καραγιάννης Γ.), Χότζα, Γκρέισι (84’ Ζουρούδης Αν.)