Κύπρος: Πέρασμα πρωταθλήτριας από την Ψίνθο

Παίζοντας αποφασιστικά από την αρχή του αγώνα και όντας πολύ καλύτερη της γηπεδούχου στο β΄ ημίχρονο, η Κύπρος πήρε θριαμβευτική νίκη στην Ψίνθο από την Δόξα νικώντας την με 4-1 και δείχνοντας πώς φέτος  είναι το φαβορί στον Α΄ όμιλο της Β΄ Κατηγορίας.

Στο α' μέρος  η Δόξα ήταν ελαφρώς καλύτερη. Πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στην ουσία, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς οι  φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Σαλπιγκτίδη  ήταν καλύτεροι κι έχοντας για σκόρερ τους τον Ροδίτη στο διάστημα 56΄-75΄, πέτυχαν τρία γκολ, δίνοντας στη νίκη τους διαστάσεις θριάμβου.

Τα πέντε γκολ του αγώνα
15' Ο Συμεωνίδης εκτέλεσε φάουλ, έδιωξαν οι αμυντικοί της Δόξας, η μπάλα ήρθε στον ίδιο παίκτη που σέντραρε εκ νέου κι ο Κοντογιώργος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1).

45' Ο Πλύγκος έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Λαουδίκος πέρασε ωραία τη μπάλα πάνω από το σώμα του Τύρελη κι ο επερχόμενος Καρίκης ισοφάρισε από κοντά σε 1-1

56' Ο Κωσταντινίδης αφού προσπέρασε όποιον βρήκε μπροστά τουμ έβγαλε ωραία κάθετη πάσα  στον Ροδίτη κι αυτός με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-2

66' Ο Τριπολίτης βρήκε ωραία τον Γουλόπουλο κι αυτός τη γύρισε αμέσως στο Ροδίτη, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 1-3.

75' Ο Στελλάς έκανε το λάθος,, έκλεψε την μπάλα ο Ροδίτης που προχώρησε και σημείωσε το τελικό 1-4.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πατσιόπουλος, Κασιώτης και Βλάχος.

Δόξα: Χάλαντας, Ορφανός Χ., Πετράς, Τσοπάνογλου, Τσούλλος (68΄Ορφανός Δ.), Κωστομοίρης (60΄Στελλάς), Καρίκης, Λυριστής Μ., Λαουδίκος (74΄Μπατέστας), Μακαρούνας, Πλύγκος (82΄Συμιακός).

Κύπρος: Τύρελης, Κωσταντινίδης, Βασιλείου, Στόϊος, Συμεωνίδης (41΄λ.τ. Τριπολίτης), Κοντογεωργος, Αμπελάς, Ροδίτης (80΄Ισμαϊλάι), Χωρίτης (85΄Κονίδης), Πρέτσι, Τριανταφυλλίδης (60΄Γουλόπουλος).