Γυναικείο: Βρήκε ρυθμό και πάει για κορυφή ο Ιάλυσος

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη σημείωσε ο Ιάλυσος στην Κάλυμνο, επικρατώντας της ΕΑΚΑ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με 61-50, και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Διαγόρα, τον οποίο θα υποδεχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο (το πιθανότερο την Κυριακή).

Οι περσινές πρωταθλήτριες έκαναν ένα αρκετά ώριμο παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο της Καλύμνου, το οποίο είχε μπόλικο κόσμο και αρκετή φασαρία. Παρά το γεγονός ότι το ταξίδι στο νησί των σφουγγαράδων ήταν σκέτη ταλαιπωρία και ορισμένες αθλήτριες ζαλίστηκαν και ανακατεύτηκαν, οι «ερυθροκίτρινες» ξεκίνησαν καλύτερα το ματς με τις Χούλη και Αγγελή και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο δεκάλεπτο.

Η ΕΑΚΑ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, κέρδισε περισσότερα φάουλ, έβαλε τις βολές και μείωσε τη διαφορά ενώ δεν άφησε τον Ιάλυσο να ξεφύγει στο 3ο δεκάλεπτο, διατηρώντας ελπίδες νίκης. Το παιχνίδι πήγε κοντά στο καλάθι με τη Χρυσάκη από τη μία πλευρά και την Αγγελή από την άλλη αφού τα περιφερειακά σουτ δεν βοήθησαν καμία από τις δύο ομάδες.

Το σταθερό προβάδισμα, αν και μικρό, του Ιάλυσου ήταν απόρροια της πολυφωνίας στην επίθεση καθώς σκόραραν και οι εφτά παίκτριες του Αντώνη Μαρκάκη.

Ακόμη και αν οι γηπεδούχες εστίασαν περισσότερο την προσοχή τους στις Λαού και Χατζηδαβιτίδη, που στα προηγούμενα παιχνίδια σήκωναν περισσότερο βάρος στο σκοράρισμα, και με τη Χρυσάκη να μην μπορεί να σταματήσει την πιο έμπειρη Αγγελή, ήρθαν βοήθειες τόσο από τη Χούλη όσο και από την Κεντικελήν αλλά και τη Σουλούνη που σημείωσε δύο κρίσιμα καλάθια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιάλυσος «έχασε» με πέντε φάουλ τη Λαού σχεδόν στα μισά της περιόδου όμως έδειξε χαρακτήρα, κράτησε την ψυχραιμία του κι άνοιξε την ψαλίδα στο σκορ (διψήφια διαφορά) που τον οδήγησε στο «διπλό» με 50-51.

Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, αποβλήθηκε και η Κυπραίου όμως η διαφορά ήταν κοντά στους 15π. και το αποτέλεσμα είχε λίγο ως πολύ κριθεί.

Δεκάλεπτα: 7-14, 23-27(ημιχρ.), 35-38, 50-61
Διαιτητές: Αντωνίου, Νικηφορίδης

ΕΑΚΑ (Κοσσαρής): Βαρβαρή 10, Νίννη 10, Βαρδαούλη, Σπύρτου 4, Σμαλιού 6, Κλειδαρά 2, Γεωργαρά Μ. 1, Ζωγραφάκη, Ασημακοπούλου, Χρυσάκη 17.
Ιάλυσος (Μαρκάκης): Κυπραίου 10, Χούλη 12, Σουλούνη 4, Λαού 6(1), Αγγελή 19, Κεντικελήν Σ. 8, Χατζηδαβιτίδη 2.

Βαθμολογία Α’ γύρου: 1) Διαγόρας (4-0) 8β., 2) Ιάλυσος (3-1) 7, 3) Κολοσσός (1-3) 5, 4) ΕΑΚΑ (1-3) 5, 5) Ιπποκράτης (1-3) 5.

Επόμενη αγωνιστική (6η, 25-27/1): Ιάλυσος – Διαγόρας, ΕΑΚΑ – Κολοσσός, ρεπό: Ιπποκράτης.