Τήλος - Δόξα Ψίνθου: Οτιδήποτε άλλο θα ήταν έκπληξη

Υπό τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί, θα ήταν έκπληξη αν η Τήλος δεν κέρδιζε το χθεσινό εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας με αντίπαλο τη Δόξα.

Λόγω καθημερινής, η ομάδα της Ψίνθου δεν μπόρεσε να ταξιδέψει στο νησί με περισσότερους από δέκα ποδοσφαιριστές στην αποστολή της, ήταν λογικό να ξεμείνει από δυνάμεις και με τον τρόπο της να διευκολύνει το έργο των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 5-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της Τήλου μάλλον παρασύρθηκαν από την κατάσταση έκτακτης ανάγκης των «βυσσινί», οι οποίοι αιφνιδίασαν στο 32’ με πλασέ του Λαουδίκου μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κότσι ισοφάρισε με σουτ από πλάγια θέση, στο 52’ έκανε ο ίδιος το 2-1 με πλασέ, για να τον μιμηθεί στο 54’ ο Μόσχου, ο οποίος «έγραψε» το 3-1.

Η Δόξα δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και στο 58’ μείωσε στο 3-2 με ωραία εκτέλεση φάουλ του Λυριστή, ωστόσο χωρίς επιλογές και με την κούραση να έχει συσσωρευτεί, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο.

Η Τήλος κυριάρχησε και πρόσθεσε στο ενεργητικό της άλλα δύο τέρματα, με τον Ρούκο στο 78’ και τον 14χρονο Τσιβερδή στο 89’, ο οποίος θα έχει να θυμάται το πρώτο γκολ της σταδιοδρομίας του σε ανδρικό πρωτάθλημα.

Με τη χθεσινή επιτυχία της, η Τήλος έφτασε στους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου κι άφησε πίσω της τη Δόξα, η οποία έμεινε στους 11 βαθμούς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σπύρος Τσέτσος, με βοηθούς τους Βασίλη Στεφανάκη και Κώστα Ροδίτη.

Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Κότσι (80’ Λεβτσένκο), Σακελλάρης Κ., Οίκουτας, Χριστοφής (83’ Τσιβερδής), Φυλακούρης 68’ Ρούκο), Σακελλάρης Η. (75’ Χαραλαμπάκης), Μόσχου, Αγκόλλι, Οικονόμου

Δόξα Ψίνθου: Ευθυμίου, Ορφανός, Πετράς, Τσοπάνογλου, Τσούλλος, Κωστομοίρης, Συμιακός, Λυριστής, Λαουδίκος, Μπατέστας.