Τεράστια η προσφορά του  ΑΟ Σταματίου στον τοπικό αθλητισμό

Το Σάββατο 19 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα  «Ροδίνι» η καθιερωμένη εκδήλωση του ΑΟ Σταματίου για την κοπή της βασιλόπιτας του Ομίλου. Στην κατάμεστη αίθουσα παραβρέθηκαν οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα τμήματα του  Στίβου και της Καλαθοσφαίρισης, οι προπονητές τους, οι γονείς τους, οι φίλοι και τα μέλη του Αθλητικού Ομίλου Εμμανουήλ και Μαίρης Σταματίου. Το πρόγραμμα περιελάμβανε βράβευση των αθλητών και των αθλητριών του στίβου που πέτυχαν υψηλές επιδόσεις στο άθλημά τους μέσα στο 2018. Τη δέηση για την κοπή της βασιλόπιτας  τέλεσε ο Αιδεσιμότατος πατήρ Σταύρος Μαραβέλιας.

Πρώτος ομιλητής ήταν ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου κ. Μάνος Κόκκινος, ο οποίος απευθύνοντας το χαιρετισμό του, ευχαρίστησε τη Μητρόπολη Ρόδου, τις τοπικές Αυτοδιοικητικές και Αθλητικές Αρχές και τους γονείς των αθλητών για τη συμπαράσταση τους στο έργο του Αθλητικού Ομίλου καθώς και τους προπονητές και τους αθλητές για τις επιδόσεις τους  και τις επιτυχίες τους. Στη συνέχεια, ανέφερε ότι η χρονιά που πέρασε ήταν η καλύτερη σε επιδόσεις, νίκες και μετάλλια στη μέχρι σήμερα πορεία του Αθλητικού Συλλόγου. Με ιδιαίτερη ικανοποίηση τόνισε ότι σύμφωνα με την αξιολόγηση των σωματείων από τον ΣΕΓΑΣ για το 2018 ο ΑΟ Σταματίου κατατάσσεται στην 49η θέση μεταξύ 338 σωματείων ανά την Ελληνική Επικράτεια. Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι το ιστορικό της κατάταξης του σωματείου από το 2014 μέχρι σήμερα:
2014 στην 133η θέση
2015 στην 128η θέση
2016 στην 106η θέση
2017 στην 85η θέση
2018 στην  49η θέση.

Συμπλήρωσε δε ότι, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄ που έγινε στην Χαλκίδα 1 και 2 Ιουλίου 2018, ο ΑΟ Σταματίου αναδείχθηκε πρώτος επαρχιακός σύλλογος στη γενική κατάταξη και πρώτος στα κορίτσια, «σαρώνοντας» τα χρυσά μετάλλια.          Κλείνοντας την ομιλία του, συνεχάρη και τους μικρούς αθλητές μπάσκετ του ΑΟ Σταματίου που συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα Μίνι που διοργανώνει η Τοπική Επιτροπή ΕΟΚ Δωδεκανήσου.  

Στη συνέχεια, μίλησε ο κ. Δ. Τσοπανάκης, ως εκπρόσωπος της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, μεταφέροντας τις ευχές του Περιφερειάρχη κ. Γ. Χατζημάρκου. Εκ μέρους του Δήμου, χαιρετισμό  απηύθυνε ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Ε. Μανδρακός, ο οποίος επιβράβευσε τις δομές του Ιδρύματος Υποτροφιών στον Αθλητισμό και στον Πολιτισμό. Ευχές επίσης, για μια αγωνιστική χρονιά γεμάτη επιτυχίες και στο στίβο και στο μπάσκετ απηύθυνε και ο Πρόεδρος της Δημοτικής  Κοινότητας Ρόδου κ.Μ. Παγκάς.

Ο Πρόεδρος του  ΕΑΣ  ΣΕΓΑΣ  Δωδεκανήσου  κ. Β.Ζήκας αναφέρθηκε στις κοινωνικές, αθλητικές και πολιτιστικές δομές που έχει δημιουργήσει το Κοινωφελές  Ίδρυμα Σταματίου και στην στήριξη που παρέχει μέσα από τον Αθλητικό  Όμιλο σε διάφορες αθλητικές διοργανώσεις. Το μέλος του Δ.Σ. του Κεντρικού ΣΕΓΑΣ  και μέλος του Δ.Σ. του ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου κ. Μ. Παυλούς μετέφερε το χαιρετισμό και τις ευχές του  Προέδρου  κ. Κ. Παναγόπουλου. Ως Εκπρόσωπος της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Δωδεκανήσου μίλησε ο κ. Στ. Καράβας, ο οποίος συνεχάρη τα παιδιά από τα τμήματα  της καλαθοσφαίρισης για την άψογη  παρουσία τους στο Πρωτάθλημα Μίνι και ευχήθηκε μια καλή αγωνιστική χρονιά στο Σωματείο.
Από την πλευρά της Εκπαίδευσης χαιρέτησε την εκδήλωση η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου  κλάδου ΠΕ11 κ. Μάντα Φατσέα.
Την αθλητική και αγωνιστική ατμόσφαιρα της εκδήλωσης ζωντάνεψε η προβολή ενός μικρού βίντεο με στιγμιότυπα από την δραστηριότητα των τμημάτων του μπάσκετ τόσο στις προπονήσεις  όσο και στους αγώνες.

Στη συνέχεια, δόθηκαν οι τιμητικές πλακέτες και τα τιμητικά διπλώματα στους αθλητές και στις αθλήτριες του στίβου που σημείωσαν υψηλές επιδόσεις στο αγώνισμά τους κατά τη διάρκεια της χρονιάς που πέρασε. Την πρώτη τιμητική πλακέτα απένειμε ο Πρόεδρος του ΑΟ Σταματίου κ. Μάνος Κόκκινος, ενώ συνολικά δόθηκαν 11 τιμητικές πλακέτες στους αθλητές  και  στις αθλήτριες που σημείωσαν  Πανελλήνια διάκριση.
Κατά την απονομή των τιμητικών διπλωμάτων, μαζί με τα πολλά συγχαρητήρια προς τους αθλητές του στίβου, δόθηκαν πολλά συγχαρητήρια και στους προπονητές στίβου του Σωματείου, την κ.Εύη Επισκόπου, την κ. Κατερίνα Κάτρη και τον κ.Λευτέρη Μπότσαρη.  Επίσης, ειπώθηκαν επαινετικά λόγια και για τους προπονητές του μπάσκετ, τον κ. Κώστα Δόσπρα και τον κ. Νικήτα Παχούντη. Ανακοινώθηκε επίσης, ότι  στην αθλητική οικογένεια του ΑΟ Σταματίου προστέθηκε ως προπονήτρια για τα μικρότερα παιδιά η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Μαρία Ριζοπούλου.    
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με πολλές ευχές από το Δ.Σ. για τη νέα χρονιά προς τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές, τους γονείς και τους φίλους του Αθλητικού Ομίλου που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Δημήτρης Τσοπανάκης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Ευάγγελος Μανδρακός, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ρόδου κ. Μίλτος Παγκάς, ο Επικεφαλής της Μείζονος Μειοψηφίας του Δημοτικού Συμβουλίου και Υποψήφιος Δήμαρχος Επικεφαλής της Παράταξης «Ροδίων Όραμα» κ.Στράτος Καρίκης, ο Πρόεδρος του ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου κ. Βασίλης Ζήκας, ο Αντιπρόεδρος της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Δωδεκανήσου κ. Στάμος Καράβας, το μέλος του Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ κ. Μιχάλης Παυλούς, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κ. Μάντα Φατσέα, ο Τεχνικός Σύμβουλος του ΕΑΣ  ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου  κ. Σάββας Διακονικόλας, ο Πρόεδρος του «ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009» κ. Σπύρος Ράμμος, ο εκπρόσωπος του σωματείου  «Νίκη Ρόδου»  κ. Τσαμπίκος Παπαδημητρίου, ο εκπρόσωπος του σωματείου  «ΓΑΣ Υγεία Ρόδου»  κ.Κώστας Θωμάτος, η εκπρόσωπος κριτών στίβου κ.Έφη Καστελορριού, τα μέλη του Δ.Σ. του  Ιδρύματος Υποτροφιών Σταματίου οι κ.Θ.Φραράκης και Δ.Στεφανάκος και πολλοί φίλοι του Ομίλου Σταματίου.   

Ακολουθούν τα ονόματα  των αθλητών και αθλητριών που παρέλαβαν τιμητικά διπλώματα και τιμητικές πλακέτες:

1. Ντέτσικας Ιωάννης (Πλακέτα - δίπλωμα)
2ος  Πανελληνιονίκης Κλειστού Στίβου Ανδρών 4Χ400
3ος  Πανελληνιονίκης Εφήβων 400 μέτρα
6ος Πανελληνιονίκης Στίβου Ανδρών  4Χ400
8ος Πανελληνιονίκης Στίβου Νέων Ανδρών 4Χ400
1ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών 4Χ100 και 4Χ400
1ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 4Χ100
1ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 100 μέτρα

2. Ζήκας Διονύσιος (Πλακέτα - δίπλωμα)
2ος  Πανελληνιονίκης Κλειστού Στίβου Ανδρών 4Χ400
6ος Πανελληνιονίκης Στίβου Ανδρών  4Χ400
8ος Πανελληνιονίκης Στίβου Νέων Ανδρών 4Χ400
1ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών 4Χ100 και 4Χ400
2ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών στα 200 μέτρα
1ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 4Χ100
2ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 100 μέτρα

3. Ρουσούλης Νικόλαος (Πλακέτα - δίπλωμα)
2ος  Πανελληνιονίκης Κλειστού Στίβου Ανδρών 4Χ400
6ος Πανελληνιονίκης Στίβου Ανδρών  4Χ400
1ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών 4Χ100 και 4Χ400
2ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών στα 800 μέτρα
1ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 4Χ100
2ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 800 μέτρα

4. Εργάς Γεώργιος(Πλακέτα - δίπλωμα)
2ος  Πανελληνιονίκης Κλειστού Στίβου Ανδρών 4Χ100
6ος Πανελληνιονίκης Στίβου Ανδρών  4Χ400
8ος Πανελληνιονίκης Στίβου Νέων Ανδρών 4Χ400
1ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών 4Χ100 και 4Χ400
3ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών στα 400 μέτρα
1ος στους Αιγαιοπελαγίτικους στα 4Χ100

5. Ζενέγια Ελημπιώνα (Πλακέτα - δίπλωμα)
1η Πανελληνιονίκης Συνθέτων Αγωνισμάτων Παγκορασίδων Α΄
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Παγκορασίδων Α΄
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 80 μέτρα με εμπόδια  Παγκορασίδων Α΄
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ300  Παγκορασίδων Α΄
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ400  Κορασίδων
2η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στο άλμα σε μήκος  Κορασίδων

6. Ζενέγια Λάουρα(Πλακέτα - δίπλωμα)
1η  Πανελληνιονίκης σκυταλοδρομία 4Χ300 Παγκορασίδων Α΄
2η Πανελληνιονίκης στα 300 μέτρα  Παγκορασίδων Α΄
3η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ300  Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ400  Κορασίδων
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ100  Κορασίδων
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 80 μέτρα με εμπόδια  Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 150 μ  Παγκορασίδων Α΄

7. Μάγου Ναταλία (Πλακέτα - δίπλωμα)
1η στην Σφυροβολία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α΄
1η στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α΄
2η στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων

8. Φωτεινού Ανδρονίκη (Πλακέτα - δίπλωμα)
3η Πανελληνιονίκης Συνθέτων Αγωνισμάτων Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ400  Κορασίδων
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ300  Παγκορασίδων Α΄
2η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 300 μ  Παγκορασίδων Α΄

9. Χουσείν Σιντικά (Πλακέτα - δίπλωμα)
1η  Πανελληνιονίκης σκυταλοδρομία 4Χ300 Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ400  Κορασίδων
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 600 μ  Παγκορασίδων Α΄
1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 1500 μ  Κορασίδων
8η  Πανελληνιονίκης στα 600 μ  Παγκορασίδων Α΄

10. Οικονομοπούλου Σαββίνα (Πλακέτα - δίπλωμα)
1η  Πανελληνιονίκης σκυταλοδρομία 4Χ300 Παγκορασίδων Α΄
5η  Πανελληνιονίκης στο δρόμο 300 μέτρων με εμπόδια  Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ100  Κορασίδων

11. Ραχανιώτη Φωτεινή (Πλακέτα - δίπλωμα)
1η  Πανελληνιονίκης σκυταλοδρομία 4Χ300 Παγκορασίδων Α΄
1η  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 4Χ300  Παγκορασίδων Α΄
3η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 300 μ  Παγκορασίδων Α΄
6η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στα 200 μ  Κορασίδων
14η  στους Πανελλήνιους Αγώνες στα 300 μέτρα  Παγκορασίδων Α΄

12. Μανωλά Δέσποινα (Δίπλωμα)
1η στη σκυταλοδρομία Κορασίδων  4Χ100 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
2η στη σκυταλοδρομία Γυναικών  4Χ100 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών.
3η  στα 100μ εμπόδιων στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
3η στο έπταθλο στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων Νοτίου Ελλάδος.
7η στο έπταθλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων.

13. Καλαθενός Ανδρέας (Δίπλωμα)
8ος Πανελληνιονίκης Στίβου Νέων Ανδρών 4Χ400
1ος Περιφερειακό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ν. Αιγαίου Ανδρών 4Χ400

14. Μέμα Μαρκέλο (Δίπλωμα)
1ος  στη Σφαιροβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
1ος  στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
8ος στην Σφυροβολία  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων.

15. Τσελιαγκός Ιωάννης (Δίπλωμα)
1ος στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
1ος στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α
1ος  στη Σφαιροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α

16. Σταματίου Ελευθέριος (Δίπλωμα)
1ος στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α
2ος στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
3ος στη Σφαιροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α
3ος στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
9ος στην Σφυροβολία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α

17. Κολυμπίρη Μαρία  (Δίπλωμα)
1η στο Άλμα εις Ύψος στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων

18. Πλάτση Καλλιόπη  (Δίπλωμα)
1η στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α

19. Γαγκούδη Νένα (Δίπλωμα)
2η στο Άλμα εις Ύψος στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων

20. Χαντάντ Μαριάμ  (Δίπλωμα)
2η στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων
3η στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών.

21. Καλύβας Ιωάννης (Δίπλωμα)
2ος στη Δισκοβολία στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α
2ος στον Ακοντισμό στο  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α

22. Οικονομοπούλου Χριστίνα (Δίπλωμα)
3η στη Σφυροβολία στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α- Παγκορασίδων Α
6η  στην Σφυροβολία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α- Παγκορασίδων Α

23. Ροδίτη Δέσποινα  (Δίπλωμα)
1η στο άλμα εις μήκος στους αγώνες κλειστού
2η στα 600 στην 7η χειμερινή συνάντηση
2η στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ

24. Καλύβας ΣΩΚΡΑΤΗΣ  (Δίπλωμα)
1ος στην σφαιροβολία στα ΛΕΡΕΙΑ
1ος στην σφυροβολία στην 7η χειμερινή συνάντηση

25. Ροδίτης Λουκάς  (Δίπλωμα)
1ος στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ
2ος στα 600μ στην 7η χειμερινή συνάντηση
2ος στο άλμα εις μήκος στα ΛΕΡΕΙΑ
3ος στα 60εμποδια στους αγώνες κλειστού

26. Κώτσιας Ηλίας (Δίπλωμα)
1ος στα 60μ 7η χειμερινή συνάντηση
1ος στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ
2ος στα 60εμποδια στους αγώνες κλειστού
3ος στο β´ Πολυαθλο

27. Καραμήτσας Αλκηβιάδης (Δίπλωμα)
1ος στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ
2ος στα 60μ στην 7η χειμερινή συνάντηση
3ος στα 60μ στα ΛΕΡΕΙΑ

28.  Νιτα Ουράνια (Δίπλωμα)
1η στα 600 στην 7η χειμερινή συνάντηση
3η στα 1000μ στα ΛΕΡΕΙΑ
3η στην 4Χ150 στα ΛΕΡΕΙΑ

29. Καλανδράνης Γιώργος (Δίπλωμα)
2ος στο vortex στα ΛΕΡΕΙΑ
1ος στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ

30. Σταυρόπουλου Νάντια (Δίπλωμα)
2η στα 60μ στην 7η χειμερινή συνάντηση
2η στα 60μ στα ΛΕΡΕΙΑ
2η στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ

31. Λεμκε Χριστίνα (Δίπλωμα)
2η στο άλμα εις ύψος στην 7η χειμερινή συνάντηση
2η στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ

32. Τσελιαγκού Ευανθία (Δίπλωμα)
2η στην σφυροβολία στην 7η χειμερινή συνάντηση
3η στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ

33. Πολίτη Ειρήνη (Δίπλωμα)
2η στην 4Χ60 στα ΛΕΡΕΙΑ
3η Στα 4Χ150 στα ΛΕΡΕΙΑ

34. Γκελερή Μαρίνα (Δίπλωμα)
3η στην 4Χ150 στα ΛΕΡΕΙΑ
1η στον 2ο αγώνα ανωμάλου δρόμου

Από το Δ.Σ. του Α.Ο.ΡΟΔΟΥ Ε.&Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ