Δεν του πήγε καλά ο Γενάρης

Σε κακή επιθετικά μέρα βρέθηκε ο Ιπποκράτης Kos Hotel στο προχθεσινό εντός έδρας παιχνίδι με τον Αμύντα και γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του, με 54-68.

Η ομάδα του Υμηττού έγινε μόλις η δεύτερη που κατάφερε να μείνει όρθια στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κω, μετά την Καστοριά, όμως είναι …αυθεντία στα «διπλά» αφού από τις συνολικά εννέα νίκες του πρώτου γύρου οι έξι είναι μακριά από την έδρα του.

Τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου από το ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς δεν «κόλλησε» μόνο στην επίθεση αλλά εμφανίστηκε και νωχελική στην άμυνα, δεδομένου ότι δέχθηκε 26 πόντους στην πρώτη περίοδο. Και παρότι πίεσε περισσότερο στη συνέχεια (ο Αμύντας έβαλε δέκα πόντους όλους κι όλους στο β’ δεκάλεπτο), δεν της έμεινε ενέργεια να σκοράρει.

Η υπεροχή του Αμύντα, με την εκπληκτική «χημεία» μεταξύ των παικτών του που αγωνίζονται χρόνια ολόκληρα μαζί, εδραιώθηκε στην 3η περίοδο οπότε και προηγήθηκε 26-46. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό διάστημα στο οποίο πλησίασαν στους 12π. (36-48) όμως το συγκρότημα του Γιάννη Ζαβού είχε βρει ρυθμό κι ήλεγχε το ματς.

Με πρωταγωνιστή τον Τοπάλι, ο Αμύντας ήταν σταθερά μπροστά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 36’ ξέφυγε εκ νέου με μεγάλη διαφορά (44-63) δείχνοντας καθαρό μυαλό και προσήλωση και στην αμυντική του λειτουργία. Τα δεκαοχτώ λάθη του Ιπποκράτη (μέχρι εκείνο το σημείο) και το απογοητευτικό 4/17 τρίποντα αποτύπωναν την εικόνα του αγώνα και αν δεν ήταν και οι 10/14 βολές, η συγκομιδή θα ήταν ακόμη χειρότερη…

Κι ενώ ο Ιπποκράτης βιαζόταν να εκδηλώσει επίθεση, βλέποντας το χρόνο να λιγοστεύει, με τις επιλογές του να μην είναι ιδιαίτερα καλές, ο Αμύντας έκανε το ορθό: επέλεξε μεγάλες επιθέσεις για να ροκανίσει το χρόνο και η τύχη ήταν μαζί του αφού αρκετά από τα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα έβρισκαν στόχο.

Δεκάλεπτα: 15-26, 24-36(ημιχρ.), 36-52, 54-68

Διαιτητές: Βαρδάλος, Δημόπουλος, Καρπάνος

Ιπποκράτης Kos Hotel (Παπαδόπουλος): Λάανε 10(1), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 10(1), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 7(1τρ., 10ρ.), Χατζηνικόλας 6(1), Χαρίσης 11, Ψαθάς 4, Μαστόρος 6(1), Δρόσος.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12(5ασ.), Τοπάλι 17(2), Διαμαντόπουλος 12(3), Καλδής 2, Βαρδιάνος 9(3), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11(10ρ.), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος, Καπρής 3(1).