Ένα σουτ και γκολ για τον Ποσειδώνα Καρπάθου

Από μία και μόνο καλή φάση του επιθετικά επωφελήθηκε ο Ποσειδώνας Καρπάθου προχθές στο Βάτι και πήρε στο 89’ μια σημαντική νίκη με 0-1 επί του τοπικού Διαγόρα, σ’ έναν αγώνα που οι γηπεδούχοι ήταν καλοί, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιούνταν τουλάχιστον την ισοπαλία.

Στο πρώτο 45λεπτό σε βαρύ λόγω της βροχόπτωσης αγωνιστικό χώρο, έγινε μόνο μια καλή φάση κι αυτή για τον Διαγόρα Βατίου, όταν ο Έλληνας εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Γαλάνης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ στο 31’.

Οι Βατενοί ωστόσο και βάσει της προσπάθειάς τους για θετικά αποτελέσματα προς τη σωτηρία, δεν είχαν άλλη επιλογή από το να ρισκάρουν. Έτσι, δημιούργησαν αρκετές φάσεις για να σκοράρουν στην επανάληψη, με πρώτη αυτήν του 55’ και το κόρνερ του Κατσαρή από δεξιά, φτάνοντας έτσι η μπάλα στον Πουλάι μέσα στην περιοχή που σούταρε κι έδιωξε δύσκολα ο Γαλάνης.

Τρία λεπτά μετά ο Κατσαρής εκτέλεσε νέο κόρνερ από δεξιά, Παναγιωτόπουλος και Αδάμος έπιασαν διαδοχικά τις κεφαλιές, όμως ο Γαλάνης μπλόκαρε. Σε μια από τις επιθέσεις του Βατίου υπό προϋποθέσεις στο 59’, κι ενώ ο Κατσαρής είχε επιλογές με πάσα να τροφοδοτήσει συμπαίκτες του μέσα στην περιοχή, προτίμησε ένα σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους να σκοράρουν σημειώθηκε στο 70’ με τη σέντρα του Ζωάννου από αριστερά και την κεφαλιά του Πλαγγέντη, που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γαλάνη.

Ωστόσο, νέα ευκαιρία για επίτευξη ενός γκολ δημιουργήθηκε στο 81’ πια με κόρνερ του Λαζίδη και το σουτ εν συνεχεία του Ζερβού, ώστε να πάρει η μπάλα περίεργη τροχιά. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Παπουρδάνος που έπιασε την κεφαλιά, αλλά κέρδισε απλώς το κόρνερ μετά από κόντρα στα πόδια του Κεσίδη.

Κι ενώ τα λεπτά περνούσαν δείχνοντας τη λευκή ισοπαλία, το Βάτι σπατάλησε την τελευταία του καλή φάση με την σέντρα του Έλληνα και την κεφαλιά του Λαζίδη που έφυγε μόλις άουτ στο 88’.
Οι λιγοστοί φίλοι του Βατίου που βρέθηκαν στο γήπεδο έγιναν μάρτυρες ενός σκηνικού γνώριμου φέτος και δεν ήταν άλλο από το γκολ της ήττας στα τελευταία λεπτά.

Συγκεκριμένα, στο 89’ ο Φελουζής πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε τις προσποιήσεις για να αποφύγει Έλληνα και Αδάμο, σκοράροντας τελικά με διαγώνιο σουτ για το τελικό 0-1.

Η ήττα αυτή ήταν ό, τι χειρότερο για έναν Διαγόρα Βατίου πολύ καλό, με ευκαιρίες, πάθος και καλή απόδοση, ο οποίος παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Από τον Διαγόρα Βατίου διακρίθηκαν οι Ζωάννου και Λαζίδης ενώ από τον Ποσειδώνα οι Κεσίδης και Φελουζής.
Καλή η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του Κασιώτη και Αναστασόπουλου.

Διαγόρας Βατίου: Δαρζέντας, Καραγιάννης Ζερβός Β., Αδάμος, Έλληνας, Παναγιωτόπουλος, Λαζίδης, Κατσαρής (79’ Παπουρδάνος), Πουλάι (62’ Καλημέρης), Ζωάννου, Πλαγγέντης (84’ Ζερβός Ε.)
Ποσειδών: Γαλάνης, Κεσίδης, Φασουλέτος, Τσαγκάρης, Σπανός Ι., Φελουζής, Μαντινάος, Αρχοντούλης, Αναγνωστόπουλος (62’ Κοντονικόλαος), Σπανός Ε. (69’ Ζαρκαδούλας), Τσαβέλης (90’ Νασόπουλος).