Φωτιά στα «όργανα» έβαλε ο Δαμάγητος!

Νέα δεδομένα διαμόρφωσε στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας η προχθεσινή νίκη του Δαμάγητου επί της πρωτοπόρου Κύπρου με 2-1, στο ντέρμπι κορυφής του γηπέδου των Αγίων Αποστόλων.

Η ομάδα του Νώντα Αξιώτη μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στην ελάχιστη τιμή της, απέκτησε το πλεονέκτημα στην πιθανή ισοβαθμία και το σημαντικότερο για την ίδια, άλλαξε τους ψυχολογικούς όρους της κόντρας της με την πρωτοπόρο.

Η καθοριστική στιγμή του χθεσινού ντέρμπι δεν ήταν άλλη από το γκολ του Λάκη Αξιώτη στο 11’, με φοβερή απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια αριστερά.

Οι ποδοσφαιριστές του Δαμάγητου τόνωσαν την αυτοπεποίθησή τους, κέρδισαν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και έλεγξαν τον ρυθμό, απέναντι σε μία Κύπρο που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξή της και δεν απείλησε την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Δημήτρη Σαλπιγκτίδη έδειξε να συνέρχεται μετά το 35’, όμως παρά την πρωτοβουλία που ανέλαβε, όχι μόνο δεν κατάφερε να δημιουργήσει καθαρή ευκαιρία, αλλά στο 44’ δέχθηκε δεύτερο γκολ.  Ο Γουμαράς «σημάδεψε» τον Σαπαλίδη, εκείνος έστρωσε με το κεφάλι για τον Τόμσον που εφορμούσε κάθετα  κι εκείνος, αφού στόπαρε άψογα, «εκτέλεσε» τον Τύρελη με άπιαστο σουτ από κοντά.

Στην επανάληψη η ομάδα του Θεολόγου μπήκε στη λογική της διαχείρισης του σημαντικού προβαδίσματός της, η Κύπρος προσπάθησε να πιέσει, ωστόσο αναλώθηκε σε ουκ ολίγες κακές και άστοχες επιλογές όποτε έφτανε κοντά στην απέναντι περιοχή, πότε με γεμίσματα και πότε με σουτ.

Ταυτόχρονα και λόγω του ρίσκου που αναγκαστικά ανέλαβε, έγινε ευάλωτη στις αντεπιθέσεις και αν ο Δαμάγητος ήταν πιο προσεκτικός, σε κάποια από αυτές θα μπορούσε να είχε «κλειδώσει» τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να καρδιοχτυπήσει στα τελευταία λεπτά.   Χαρακτηριστική είναι η φάση του 61’, όταν ο Αξιώτης έκανε, από τα πλάγια δεξιά, πάσα «πάρε-βάλε» στον ολομόναχο στο ύψος του πέναλτι Επιφάνη, ο οποίος πλάσαρε άσχημα.

Το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη του χωρίς να υποψιάζει για την πιθανότητα ανατροπών, μόνο που τέτοιες παραλίγο να έρθουν.

Η αρχή έγινε στο 90’, όταν ο Κωνσταντινίδης μείωσε σε 1-2 με υπέροχο σουτ- «κεραυνό», αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων που ακολούθησαν η Κύπρος τα έπαιξε όλα για όλα, «πολιόρκησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων, δημιούργησε, κυρίως από στημένες μπάλες, δύο τρεις αξιόλογες ευκαιρίες, ωστόσο δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Δαμάγητο να κρατάει στα χέρια του μία νίκη, την οποία βάσει της παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο, άξιζε σαφώς περισσότερο.

Το παιχνίδι έγινε σ’ έναν βαρύ και γλιστερό αγωνιστικό χώρο, ήταν δυνατό, παθιασμένο και ως εκ τούτου δύσκολο για τον διαιτητή Μανώλη Κυρίτση και τους βοηθούς του Γιάννη Κοκμοτό και Σπύρο Τσέτσο. Οι τρεις τους το διαχειρίστηκαν με επιτυχία.