Ρουτζιέρης: «Ο Διαγόρας έδειξε ποια είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος»

Δεν μπόρεσε τελικά να φέρει στα μέτρα του την υπόθεση τίτλο ο Διαγόρας μετά το Κυριακάτικο ντέρμπι.

Το 0-0 με τον Ιάλυσο του αφήνει ένα βαθμό, κρατάει την διαφορά από την πρώτη θέση στους έξι βαθμούς, διαφορά ‘όμως σημαντική.

Παράλληλα οι «κυανέρυθροι» θεωρούν εαυτόν αδικημένο από τη φάση του 14΄, όταν στην κεφαλιά του Μεντί, υποστηρίζουν ότι η μπάλα περνάει τη γραμμή, αλλά ο διαιτητής κ. Βουρνέλης από την Μακεδονία είχε άλλη άποψη, δεν μέτρησε το γκολ, με αποτέλεσμα ο «γηραιός» να στερηθεί μιας νίκης, κάτι που αναφέρει στην ανακοίνωση που εξέδωσε χθες, στην οποία απονέμει τα εύσημα στους παίκτες της ομάδας, την Αστυνομία για τα μέτρα τάξης  και τον φίλαθλο κόσμο, όχι όμως και στη διαιτησία.

Η ανακοίνωση αναφέρει:
«Η Διοίκηση του Γ.Σ. Διαγόρας συγχαίρει τους ποδοσφαιριστές της ανδρικής ομάδας, για την εμφάνιση τους κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού στο «Οικονομίδειο» με τον Ιάλυσο. Παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, γεμάτος νερά και λάσπη, έπαιξαν ορθά και με παλληκαρίσιο τρόπο.

Ο «Γηραιός» συγχαίρει και τους φιλάθλους της ομάδας μας, για την έντονη παρουσία τους και την όμορφη ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στην Αστυνομική Διεύθυνση Δωδεκανήσου, για τον άρτιο σχεδιασμό των προληπτικών μέτρων ασφαλείας που πρόσφερε στην αποστολή μας, όπως και στην υπόλοιπη οικογένεια του Διαγόρα.

Παράλληλα, διαμαρτύρεται για τη κακή διαιτησία του αγώνα, ειδικότερα, για τη φάση που δεν μέτρησε ένα κανονικό γκολ του Διαγόρα».

Ρουτζιέρης:  «…Η καλύτερη ομάδα»
Στις δηλώσεις του μετά τη λήξη του αγώνα ο τεχνικός του «γηραιού» στάθηκε κι εκείνος στο γκολ που δεν μέτρησε και τόνισε:

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου γιατί πραγματικά έδειξαν ποια είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά στο α΄ ημίχρονο. Είχαμε την υπεροχή. Έγινε μια φάση στην οποία ζητάμε καθαρό γκολ  όπως με ενημέρωσαν οι παίκτες μου.

Ένα α΄ ημίχρονο στο οποίο ήμασταν κυρίαρχοι εμείς σε όλη την διάρκεια. Στο β΄ ημίχρονο μετά την αποβολή, ο Ιάλυσος πήρε μέτρα και δημιούργησε ευκαιρίες.

Παρόλα αυτά σταθήκαμε πολύ καλά και καταφέραμε παρότι με δέκα να μην χάσουμε το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και συγχαρητήρια στον Ιάλυσο».

Στον Αρχάγγελο με δύο απόντες
Ο Διαγόρας πάει αύριο στον Αρχάγγελο. να δώσει αγώνα Κυπέλλου κόντρα στον Άρη. Εκεί ο «γηραιός» θα στερηθεί των υπηρεσιών του Τάσου Παγώνη, που αποβλήθηκε στο ντέρμπι και θα εκτίσει την ποινή του σε αυτό το παιχνίδι.

Απών από το ματς αυτό θα είναι και ο Κυριάκος Ευαγγελιδάκης ο οποίος στο ματς με τον Άρη θα εκτίσει την τρίτη αγωνιστική από τις τέσσερις που του επιβλήθηκε.