Πρόκριση για τον Απόλλωνα Καλυθιών, έβγαλε αντίδραση η Δόξα Ψίνθου

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαιτέρως, ο Απόλλων Καλυθιών πήρε χθες τη νίκη με 4-0 στην Ψίνθο και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου απέναντι σε μια Δόξα που κατά διαστήματα απείλησε και θα μπορούσε να έχει σκοράρει, έστω για να …διασκεδάζει τις εντυπώσεις.

Νωρίς-νωρίς οι Καλυθενοί μπήκαν μπροστά στο σκορ, αφού μόλις στο 2’ Μπαϊρακτάρης και Γεωργιάδης άλλαξαν ωραία την μπάλα, πλασάροντας ο δεύτερος για το 0-1.

Πριν συμπληρωθούν οκτώ λεπτά αγώνα ο Μουχαρέμι εκτέλεσε κόρνερ και ο Θεοδοσίου έπιασε την κεφαλιά, δίπλα από δεξί δοκάρι ενώ στο 11’ οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο τέρμα αλλά ο Χάλαντας απόκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Γεωργιάδη. Ο Απόλλων βρήκε ξανά το δρόμο προς το τα δίχτυα στο 39’ με το σουτ του Μπαϊρακτάρη από δεξιά, αφού τον είχε τροφοδοτήσει ο Γεωργιάδης.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου πάντως και συγκεκριμένα στο 43’,  ο Ιντριζάι για λογαριασμό του Απόλλωνα σούταρε και ο Χάλαντας έδιωξε με γροθιές, για να …απαντήσει ένα λεπτό μετά η Δόξα με την εκτέλεση φάουλ του Πετρά και το πλασέ στην κίνηση του Συμιακού που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Ροδίτης.

Οι «βυσσινί» θα μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι πιο …ενδιαφέρον αν ευστοχούσε στην απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πλύγκος στο 46’, και δεν έβλεπε τελικώς την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι και να βγαίνει κόρνερ αφού βρήκε στη συνέχεια στο σώμα του Ροδίτη.

Ο ίδιος παίκτης είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία αφού πέρασε ένα λεπτό, όταν σούταρε από το ύψος της περιοχής κι ανάγκασε τον Ροδίτη να κάνει εξαιρετική εκτίναξη για ν’ αποκρούσει.

Το 0-3 έγινε με αυτογκόλ του Κοσκινιώτη στο 51’ αφού προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι σέντρα του Παγκράτη από αριστερά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 59’ ήταν η σειρά του Μίσκου να απειλήσει μετά την πάσα του Ιντριζάι, όμως έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, για να έρθει στην επαναφορά ο Μπαϊρακτάρης και με «κεραυνό» να τη στείλει στο οριζόντιο κατ’ αρχάς και μετά στα δίχτυα. Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν για τον Απόλλωνα με το σουτ του Μίσκου και την ωραία απόκρουση με γροθιές του Χάλαντα.

Από τη Δόξα διακρίθηκαν οι Πλύγκος, Συμιακός και Δημήτρης Κωστομοίρης ενώ από τον Απόλλωνα οι Παγκράτης, Μπαϊρακτάρης και Μουχαρέμι.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Ατσικνούδας με βοηθούς τους Κουλουρίδη και Τσιβίτη.

Δόξα: Χάλαντας, Ορφανός Χ., Πετράς, Πλύγκος, Τσούλος, Κωστομοίρης Δ., Συμιακός, Μάστορας (46’ Κοσκινιώτης), Κωστομοίρης Β. (46’ Ορφανός Δ.), Μπατέστας, Καρίκης (64’ Ρουμελιώτης).
Απόλλων: Ροδίτης, Κίτσος, Παγράτης, Φωτεινής, Φουλακούρης, Θεοδοσίου (61’ Φλεβάρης), Γεωργιάδης (53’ Μίσκου), Χατζηκοσμάς (53’ Σαββούλης), Μπαϊρακτάρης, Γιορδαμνής (51’ λτ. Ιντριζάι), Μουχαρέμι.