Ο δωδεκανησιακός στίβος μάς κάνει περήφανους

Το 2018 ήταν μια σημαντική χρονιά για τον δωδεκανησιακό στίβο και την παρουσία του σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο με πολλές διακρίσεις από αθλητές κι αθλήτριες συλλόγων μας.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, η ΕΑΣ Δωδεκανήσου θα τιμήσει τους καλύτερους σε ειδική εκδήλωση αύριο και ώρα 18.00 στο KOS HOTEL αφού ολοκληρωθεί στην Κω το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου με αγώνες από το πρωί ως και το μεσημέρι.

Όσον αφορά τους συλλόγους, θα τιμηθούν οι παρακάτω μετά και την αξιολόγηση 336 πανελλαδικά το 2018:
1ο Σωματείο – Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 (θέση 20)
2ο Σωματείο – Α.Ο. ΕΜΜ. & Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ (θέση 49)
3ο Σωματείο – Α.Σ. ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ – ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 (θέση 93).

Ως καλύτερη αθλήτρια θα τιμηθεί η Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009), πρώτη πανελληνιονίκης γυναικών και «ασημένια» στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου για το επί κοντώ.
Καλύτερος αθλητής αναδείχθηκε ο Ηλίας Τοτολίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) με συμμετοχή στον ημιτελικό των 110μ. μ’ εμπόδια του Ευρωπαϊκού Κ18 ενώ ήταν  1ος  στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων, 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18,  και 2ος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20.

Οι καλύτερες παρουσίες των Δωδεκανησίων το 2018 συνοπτικά:
1) ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ  - ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ – ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ – ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000
    1η Βαλκανιονίκης Κλειστού Κ20, 1η Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων,                                2η Πανελληνιονίκης στο Κ23, συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα.

2) ΚΑΤΡΑΜΑΔΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ – ΓΣΝ ΛΕΡΟΥ
    1ος Πανελληνιονίκης Κ18, 2ος Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα

3) ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ – 400Μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΑΣ Η ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ
    1η Πανελληνιονίκης Κ20, 2η Πανελληνιονίκης Κ18, συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα

4) ΤΟΤΟΛΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ – 110Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    1ος Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων, 2ος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18, 2ος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, Συμμετοχή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

5) ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 4Χ300 ΡΑΧΑΝΙΩΤΗ – ΧΟΥΣΕΪΝ – ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΥ – ΖΕΝΕΓΙΑ
    1η Πανελληνιονίκης Κ16

6) ΜΑΓΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ – ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ – ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ
    1η Πανελληνιονίκης Κ16

7) ΖΕΝΕΓΙΑ ΕΛΗΜΠΙΩΝΑ – 5ΑΘΛΟ – ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ
    1η Πανελληνιονίκης Κ16

8) ΡΟΥΣΣΟΣ ΣΑΒΒΑΣ – 400Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    1ος Πανελληνιονίκης Κ18

9) ΡΕΜΠΟΥΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ – 5000Μ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    1η Πανελληνιονίκης Γυναικών
10) ΡΑΜΜΟΥ ΝΕΦΕΛΗ – ΤΣΑΜΠΙΚΑ - 60Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    2η Πανελληνιονίκης Γυναικών Κλειστού Στίβου

11) ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ 4Χ400 -ΡΟΥΣΟΥΛΗΣ Ν. – ΕΡΓΑΣ Γ. – ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ Ι. ΖΗΚΑΣ Δ.
    2η Πανελληνιονίκης Ομάδα Κλειστού Στίβου Ανδρών

12) ΜΩΡΑΪΤΗ ΣΜΑΡΑΓΔΑ – 100Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΓΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ
    2η Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων

13) ΧΡΗΣΤΟΦΗ ΙΩΑΝΝΑ – 80Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ – ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ ΚΩ
    2η Πανελληνιονίκης Κ16 (80μ εμπόδια) 3η Πανελληνιονίκης (μήκος)

14) ΖΕΝΕΓΙΑ ΛΑΟΥΡΑ – 300Μ – ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ
    2η Πανελληνιονίκης Κ16

15) ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ – 5ΑΘΛΟ – ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ
    3η Πανελληνιονίκης Κ16

16) ΑΓΟΥΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ – ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ – ΓΣΝ ΛΕΡΟΥ
    3ος Πανελληνιονίκης Κ16

17) ΤΡΙΚΟΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – 300Μ ΕΜΠΟΔΙΑ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    3ος Πανελληνιονίκης Κ16

18) ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – 400Μ – ΑΟ Ε.Μ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ
    3ος Πανελληνιονίκης Κ20

19) ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – 100Μ – ΑΟ ΡΟΔΟΥ Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ
    3ος Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων, Συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα 4Χ100μ στο Παγκόσμιο Κ20

20) ΠΑΘΙΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009
    3ος Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων

21) ΜΑΡΙΝΟΥ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000
    3η Πανελληνιονίκης Κ16.