Για το καλύτερο δυνατό η Καλλιθέα κόντρα στον πρωταθλητή χειμώνα

Με καλύτερη ψυχολογία, μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της περασμένης Κυριακής κόντρα στον Ίκαρο, ξεκινάει η Καλλιθέα από σήμερα τις υποχρεώσεις της στο β’ γύρο της Γ’ εθνικής (2ος Όμιλος). Παρότι ο αποψινός της αντίπαλος είναι ίσως ο πιο δύσκολος στο «μαραθώνιο» του φετινού πρωταθλήματος, το πρόγραμμα είναι ευνοϊκό και είναι στο χέρι της να το εκμεταλλευτεί και να κυνηγήσει με αξιώσεις το στόχο της παραμονής.

Η ομάδα της Ρόδου θα υποδεχθεί στις 19.00’ τον πρωτοπόρο και πρωταθλητή χειμώνα ΟΦΗ, με το πλήρες ρόστερ κι ενδεχομένως το καλύτερο μπάσκετ στον Όμιλο. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι η Καλλιθέα δεν πρέπει να φανεί όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστική και να πάρει ό,τι της αναλογεί, έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού της τα επόμενα (και συνεχόμενα) ντέρμπι με ΚΑΠ, Βούρειο Χίου και Άρη Θήβας.

Μοναδικός απών από την αποψινή αναμέτρηση θα είναι ο νεαρός Τσακίρης ο οποίος στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος στο ματς με τον Ίκαρο και υπέστη βαρύ διάστρεμμα στο ίδιο πόδι που είχε χτυπήσει πριν από είκοσι μέρες. Όλοι οι υπόλοιποι θα είναι κανονικά στη διάθεση του Χρήστου Μπίλια.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σήμερα

Χίος (17.30’) Βούρειος – ΚΑΠ

Διαιτητές: Ασημακάκη, Μαρινάκης

Κομισάριος: Τσαρδάκας

Καλυθιές (19.00’) Καλλιθέα – ΟΦΗ

Διαιτητές: Ορφανός Ι., Αγγελής

Κομισάριος: Ξανθός

Αύριο

Θήβα (17.00’) Άρης Θ. – Ίκαρος Ν. Σμύρνης

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Χατζημάρκος

Κομισάριος: Χριστοδούλου

Αταλάντη (17.00’) Λοκρός – Αργοναύτης Ραφήνας

Διαιτητές: Δημόπουλος, Ασλανίδης

Κομισάριος: Χαράτσης

Χαλκιά-Αναστασιάδη (17.00’) Έξω Παναγίτσα – Μελίσσια

Διαιτητές: Μπανασάκης, Κοντογιαννόπουλος

Κομισάριος: Κάλφα

Λίντο (17.00’) Δειλινό – Ζωγράφου

Διαιτητές: Λαμπίρης, Μπακετέα

Κομισάριος: Ναλετάκης Ι.

Σχηματάρι (17.00’) Ερμής Σχ. – Κορωπί

Διαιτητές: Λογοθέτης, Μαραγκάκης

Κομισάριος: Δεσάρτης

Τι έγινε στον α’ γύρο: ΚΑΠ – Βούρειος 68-53, ΟΦΗ – Καλλιθέα 83-53, Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Άρης Θήβας 60-56, Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας – Λοκρός Αταλάντης 69-67, Μελίσσια – Έξω Παναγίτσα 83-75, Ζωγράφου – Δειλινό 100-57, Κορωπί – Ερμής Σχηματαρίου 88-60.

Βαθμολογία: 1) ΟΦΗ (11-2) 24β., 2) Λοκρός (10-3) 23, 3) Μελίσσια (10-3) 23, 4) Αργοναύτης (10-3) 23, 5) Ζωγράφου (9-4) 22, 6) Κορωπί (8-5) 21, 7) Ερμής Σχ. (7-6) 20, 8) Βούρειος (6-7) 19, 9) Ίκαρος (6-7) 19, 10) Άρης Θ. (5-8) 18, 11) Έξω Παναγίτσα (3-10) 16, 12) ΚΑΛΛΙΘΕΑ (3-10) 16, 13) ΚΑΠ (3-10) 16, 14) Δειλινό (0-13) 13.