Παιδικό: «Γαλάζια» νίκη στην παράταση με απίστευτο Αρφαρά!

Συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας στο Βενετόκλειο ανάμεσα στη Γαλάζια Ακαδημία και τον Ιάλυσο, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 56-48 στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, αν και η Γαλάζια Ακαδημία είχε σταθερό προβάδισμα. Όποτε ο Ιάλυσος πλησίαζε στο σκορ ή ισοφάριζε, «καθάριζε» ο Αρφαράς με μακρινά σουτ (8-8, 14-8).

Οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 14’ με 22-23, χάρη στις δύο βολές του Σαλεπτζή όμως ο Αρφαράς και πάλι ανέλαβε δράση για το 31-23 στο 17’.

Ο Ιάλυσος έμενε κοντά στο σκορ (36-35, 39-39) μέχρι το 36’ όταν ο Αργυρίου έκανε το 41-42. Το προβάδισμα θα μπορούσε να είχε μεγαλώσει αν ο Ντογκούς ήταν πιο ψύχραιμος στη βολή και την έξτρα επίθεση της Τεχνικής Ποινής. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Πάττα να βρει στόχο από τα 6.75μ. για το 41-45 και ο Ντογκούς με 1/2 βολές το +5 για τους φιλοξενούμενους.

Αυτό το εύθραυστο προβάδισμα ο Ιάλυσος το έχασε σε ενάμιση λεπτό αφού η Γαλάζια Ακαδημία πήρε δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και ο Τριανταφύλλου ισοφάρισε 47-47, 13’’ πριν το τέλος.

Το ματς πήγε στην παράταση αφού το μακρινό σουτ του Ντογκούς δεν ήταν καλό και στο έξτρα πεντάλεπτο «καθάρισε» για τους οικοδεσπότες ο Αρφαράς που έβαλε έξι συνεχόμενους πόντους για το 53-47, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 19-15, 32-28(ημιχρ.), 39-35, 47-47(κ.α.), 56-48(παρ.)
Διαιτητές: Φάκαρος, Τσατταλιού
Γαλάζια Ακαδημία (Ξυπολιτάς): Αμπελάς 9(1), Μιχαλάκης 1, Φυλτζανίδης 8, Διακοκωνσταντής, Καρυώτης, Αρφαράς 32(7), Παπασταματίου, Καλλιάρας 2, Τριανταφύλλου 2, Νικόπουλος 2.
Ιάλυσος (Μαρκάκης): Ντογκούς 20(2), Μπαλτζής, Παπακώστας 2, Κίπι 5, Αργυρίου 5(1), Σαλεπτζή 2, Πάττας 7(1), Βακιάνης 4, Χατζηκαλημέρης 3.

Στον Όμιλο Νήσων, η Ακαδημία Καλύμνου έπαιξε ωραίο μπάσκετ κι έκανε περίπατο στην έδρα του Ιπποκράτη με 93-50, με τους Κουλιανό και Ρογαλίδη να βάζουν 42 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-20, 23-46(ημιχρ.), 39-70, 50-93
Διαιτητές: Ευσταθίου, Τρουμούσης

Ιπποκράτης (Τσακαλίδης): Καπλανίδης 4(1), Διώτης 2, Πυλιάς, Βαββάς 22, Γκοκσάι, Νικολάου 9(3), Καλάβριας 6(1), Σούλης 5(1), Παπασταματίου, Γιαλλούσης, Τριανταφύλλου 2.

Ακαδημία Καλύμνου (Καλαϊτζίδης): Ηλιάδης 2, Χειλάς 2, Κουλιανός 22, Σισώης 13, Πελεκάνος 13(1), Οικονόμου 4(1), Χειλάς Γ. 1, Ρογαλίδης 20(2), Κουρσιώτης, Λαμπρινός 9(1), Πλάτσης, Τρικοίλης 7(1).