Έπαιξε το παιχνίδι του και κέρδισε o Κλεόβουλος

Παίζοντας ελεύθερα και χωρίς άγχος, ο Κλεόβουλος έφτασε σε ακόμη μια εκτός έδρας νίκη. Αυτή τη φορά κέρδισε στα Κοσκινού τον «πεινασμένο» για βαθμούς Διγενή με 2-0.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δογιάμα αν και δεν μπήκαν ικανοποιητικά στο ματς, μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν στο 27’  0-1 και έφεραν το ματς στα μέτρα τους.

Οι γηπεδούχοι ότι είχαν να παρουσιάσουν το έκαναν μόνο στα πρώτα λεπτά. Μπήκαν αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν για να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, όμως δεν τα κατάφεραν κι έτσι μοιραία υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους, οι οποίοι ακολουθώντας την ίδια τακτική και στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσαν στο 60’ άλλο ένα γκολ με το οποίο «σφράγισαν» τη νίκη τους.

Φάσεις και γκολ
5’ Πλασέ του Ταγάεφ πέρασε λίγο άουτ.

14’ Ο Μαριετάκης πρόλαβε τον Κετσέ που ήταν σε πλεονεκτική θέση για γκολ.

16’ Πάσα του Λυριστή για τον Διακάκη που έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

19’ Προσπάθεια του Κετσέ από αριστερά, που έκανε το σουτ, το οποίο όμως έφυγε άουτ.

27’ Πάσα του Αθανασίου Α. αριστερά για τον Ταγκάεφ κι αυτός με νέα ωραία πάσα έδωσε προς τον Κολιοκώστα, που με προβολή άνοιξε το σκορ (0-1).

29’ Πάσα του Λυριστή για τον Πατσιαούρα, που υπό πίεση έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

30’ Πλασέ τα Ταγκάεφ χτύπησε σε σώμα αμυντικού, η μπάλα στρώθηκε στον Α. Κακλαμάνο που σε κενή από τερματοφύλακα εστία, πλάσαρε άουτ.

60’ Σέντρα του Α. Αθανασίου από δεξιά, ο Αλέκος Κακλαμάνος με σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-2.

69’ Σουτ του Λυριστή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 72’, γυριστό σουτ από το Μαΐλη, είχε την ίδια τύχη.

92’ Ο Μήλιος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, καθώς έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής.

Καλύτεροι από το Διγενή ήταν οι Μαΐλης, Λυριστής, ενώ από τον Κλεόβουλο οι Α. Αθανασίου, Κακλαμάνος Α. και Κολιοκώστας.

Καλή η διαιτησία των Τσοπανάκη, Λάζου, Αυγενικού.

Διγενής: Μανώλαγκας, Σκούμπρος (55’ Γιουλβανίδης), Κώτης (78’ Εξουζίδης), Χουτεσιώτης, Κατσαμάκης, Χατζηνικόλας (63’ Σιαμαντούρας), Μαΐλης, Λυριστής, Κετσές, Πατσιαούρας, Διακάκης.
Κλεόβουλος: Μήλιος, Μπαϊρακτάρης, Χαμιτάι, Τσελεπίδης, Κουκουτσέλας, Μαριεττάκης, Ευαγγελίδης (93’ Χρυσανθής), Αθανασίου Α. (87’ Γιαννιού), Κολιοκώστας (70’ Χατζηνικόλας), Κακλαμάνος Α. (81΄Αθανασίου Π.), Ταγκάεφ.