Ένα γκολ με αξία  για τον Απόλλωνα Καλυθιών

Με το… φτωχό αλλά αρκετό για τους τρεις βαθμούς 1-0 κέρδισε ο Απόλλων στις Καλυθιές την Κατταβιά προχθές και συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι Καλυθενοί είχαν ευκαιρίες, απειλώντας με τον Μπαϊρακτάρη και το σουτ του μόλις στο 3’.

Στη φάση αυτή ο Παπαβεργής όμως αντέδρασε σωστά και απέκρουσε, όπως άλλωστε και στο 16’ μετά το πλασέ του Γεωργιάδη.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό τους γκολ στο 20’ με σουτ του Διακουράκη έξω από την περιοχή, αλλά η Κατταβιά είχε κι αυτή την ευκαιρία της στο 33’ όταν ο Λόης με ψηλοκρεμαστό πλασέ προσπάθησε να σκοράρει, περνώντας η μπάλα τελικά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι στην επανάληψη και είχαν κάποιες τελικές που όμως δεν απείλησαν την εστία του Κουφάλη, για να έρθει το 63’ και το σουτ του Μπαϊρακτάρη από πλευράς Απόλλωνα το οποίο απόκρουσε ο Παπαβεργής.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Κατταβιάς σημειώθηκε στο 68’ με το σουτ του Παραστατίδη που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, όπως και ο Χατζηκοσμάς από εκτέλεση φάουλ για τους γηπεδούχους στο 76’. Στο 93’ θα μπορούσε ωστόσο η Κατταβιά να φύγει με το βαθμό, αφού ο Σαλαμαστράκης σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Φυλακούρης έδιωξε την μπάλα στη γραμμή.

Διαιτητής ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος με βοηθούς τους Δουλγέρη και Λυριστή.

Απόλλων: Κουφάλης, Διακουράκης, Θεοδοσίου, Φλεβάρης, Σαββούλης Α. (59’ Κίτσος), Γεωργιάδης, Παγκράτης (49’ Φωτεινής), Χατζηκοσμάς, Καντοιμοίρης (70’ Φυλακούρης), Ιντρίζι (49’ Μουχαρέμι), Μπαϊρακτάρης.
Κατταβιά: Παπαβεργής, Κιλασίν Κ., Αυγέρης, Δράμη (79’ Κουλιμπαλί), Κιλασίν Χ., Παραστατίδης, Σαλαμαστράκης, Κούτσι (70’ Ζαγκότσης), Λόης, Νασόπουλος, Πάπα.