«Έλαμψαν» οι μικροί σκακιστές της Ρόδου στο σχολικό πρωτάθλημα

Ολοκληρώθηκαν οι Ατομικοί σχολικοί αγώνες σκάκι, με συμμετοχές από όλα τα Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια  της Δωδεκανήσου που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Πανεπιστημίου «Κορνήλιος Καστοριάδης» στη Ρόδο, το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Οι 130 μαθητές-μαθήτριες που πήραν μέρος, μεταξύ των οποίων και παιδιά που ταξίδεψαν από την Κω, την Κάρπαθο, τη Λέρο αλλά και από όλη τη Ρόδο,  αγωνίστηκαν κατά σχολική τάξη προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου στην κάθε κατηγορία.

Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» και το ΔΣ θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμμετείχαν, γονείς και παιδιά, τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθ. Κ. Ιωάννη Σεϊμένη, για την συνδιοργάνωση αυτής της γιορτής του σκακιού, στον υπέροχο χώρο του Πανεπιστημίου, τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς που τόσο στηρίζουν τον όμιλο.

Προσκλήθηκαν όλοι οι Πολιτικοί φορείς του Δήμου και της Περιφέρειας καθώς και οι υποψήφιοι δήμαρχοι ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου.

Με την παρουσία τους τίμησαν τον όμιλο και εξήραν το έργο του και την αξία του σκακιού στην εκπαιδευτική διαδικασία οι:

-Καθηγητής Ιωάννης Σεϊμένης, Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών

-Καθηγήτρια Αικατερίνη Φραντζή, Πρόεδρος Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών

-Χρήστος Μπάρδος, Εντεταλμένος Σύμβουλος σε θέματα Συγκοινωνιών της Περιφέρειας
- Νίκος Νικολής,  Εντεταλμένος Σύμβουλος Αθλητισμού της Περιφέρειας

-Αντώνης Καμπουράκης,  Υποψήφιος Δήμαρχος, ο οποίος προσφέρθηκε με μια ευγενική κίνηση που τιμά τον όμιλο, να καλύψει τα έξοδα των παιδιών που προκρίθηκαν (πρώτοι από κάθε κατηγορία αγόρια - κορίτσια) για τη συμμετοχή τους στην τελική φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην Αθήνα για το 2019.

-Πρόεδρος ΔΟΠΑΡ κ. Στέφανος Κυριαζής

-Πρώην βουλευτής και υποψήφια κα Μίκα Ιατρίδη

-Πρώην βουλευτής  και υποψήφιος κ. Γιάννης Παπάς

-Δημοτικός σύμβουλος και υποψήφιος βουλευτής κ. Στέφανος Δράκος

Τα αποτελέσματα:

Νήπια

Rank

 

Name

SB

1

 

Δεμερούτης Ιωάννης

8,00

2

 

Δουκόπουλος Γιώργος

4,50

3

 

Παλιού Εντιόν

4,00

4

 

Παλιού Αλμπιόν

4,75

5

 

ΜαριαΚαζη-Γεωργακη (1ο Κ)

2,00

6

 

Αναγνωστάκη Κατερίνα (2ο Κ)

0,50

7

 

Μάγου Φιλήμονας

0,50

Α΄ Δημοτικού

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Περγαντής Χρήστος

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

24,50

2

 

Κανσίζογλου Γεώργιος

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

23,50

3

 

Κιουρτζής Αλκιβιάδης

2ο ΡΟΔΟΥ

18,50

4

 

Κοκκίνης Παύλος

2ο ΡΟΔΟΥ

10,50

5

 

Τσουμάνης Άγγελος

13ο ΡΟΔΟΥ

15,00

6

 

Απανοζίδης Δημήτρης

ΠΑΡΑΔΕΙΣΙ

10,00

7

 

Κορινιώτη Μυρτώ (1ο Κ)

15ο Ρόδου

14,00

8

 

Τσαμπανάκης Στέλιος

2ο ΡΟΔΟΥ

10,50

9

 

Κρητικού Βασιλική (2ο Κ)

ΑΜΑΡΑΝΤΙΟ

8,25

10

 

Σαμαράς Νικόλαος

3ο ΙΑΛΥΣΟΥ

9,75

11

 

Πεταυράκης Νεόφυτος

2ο ΡΟΔΟΥ

8,50

12

 

Σταματέλος Σταμάτης

2ο ΡΟΔΟΥ

6,50

13

 

ΠαλάζηΓαλάτια (3ο Κ)

ΑΠΟΛΛΟΝΑ

6,00

14

 

ΔικαστόπουλοςΚωννος

2ο ΡΟΔΟΥ

5,75

15

 

Ηλιού Εμμανουέλα

17ο ΡΟΔΟΥ

5,75

16

 

Κωσταντίνου Αιμιλία

2ο ΡΟΔΟΥ

3,50

17

 

Κωστάκης Αντώνης

ΑΦΑΝΤΟΥ

3,50

Β΄Δημοτικού

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Καραβοκυρός; Σπύρος

3ο ΙΑΛΥΣΟΥ

16,50

2

 

Πισσαδάκη Δέσποινα

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

10,50

3

 

Τσερεμέγκος Αχιλλέας

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

6,00

4

 

Ουσουλτζόγλου Χρήστος

ΠΑΡΑΔΕΙΣΙ

6,00

5

 

ΜουταφτσήςΙάσονας

2ο ΡΟΔΟΥ

5,25

6

 

Σπανού Αθηνά (1ο Κ)

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

5,50

7

 

Καλλερές Σεβαστιανός

ΚΕΦΑΛΟΥ ΚΩ

4,75

8

 

Μάγου Φιλαρέτη (2ο Κ)

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

5,75

9

 

Κωστόπουλος Ανδρέας

3ο ΙΑΛΥΣΟΥ

3,00

10

 

Μαρινόπουλος Γιώργος

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

2,50

11

 

Τσιρώνη Ήριδα (3ο Κ)

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

2,00

12

 

Λαουδίκος Σάββας - Λούις

ΡΟΔΙΟΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

1,50

13

 

Τσιρώνης Άγγελος

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

1,75

Γ΄ Δημοτικού

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Ρούσος Γεώργιος

2ο ΡΟΔΟΥ

28,00

2

 

Κακάς Μιχαήλ

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

19,50

3

 

Δελιέζος Αναστάσιος

ΛΑΚΚΙ ΛΕΡΟΥ

19,00

4

 

ΑμπατζίδηςΚωννος

ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ ΛΕΡΟΥ

17,50

5

 

Σταυριανός Αναστάσιος

ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ

15,50

6

 

Μάγου Εμμέλεια (1ο Κ)

2ο ΡΟΔΟΥ

14,00

7

 

Ζαχαριού Νομικός

12ο ΡΟΔΟΥ

14,00

8

 

Νικολάου Νικήτας

ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ

17,50

9

 

Καστανάκη Μαρία (2ο Κ)

Β ΠΕΙΡΑΜ. ΡΟΔΟΥ

12,00

10

 

Κοκκίνης Γεράσιμος

2ο ΡΟΔΟΥ

13,50

11

 

ΦιλίππΣαρλάι

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

11,50

12

 

Χατζηλαζάρου Παναγιώτης

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

9,00

13

 

Κουλουμπρής  Ραφαήλ

ΠΑΣΤΙΔΑΣ

9,25

14

 

Γιαλλούσης Ιωάννης

14ο ΡΟΔΥ

7,75

15

 

Σαχινιδης Νικόλας

2ο ΡΟΔΟΥ

9,50

16

 

Γρύλλιας Μιχάλης

ΑΓ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

8,00

17

 

Πέρος Γιώργος Τσαμπίκος

!ο ΑΦΑΝΤΟΥ

5,00

18

 

Ορφανός Νικόλας

15ο ΡΟΔΟΥ

5,50

19

 

Δικαστόπουλος Μιχάλης

2ο ΡΟΔΟΥ

4,25

20

 

Τσούλος Π. Γιώργος

ΚΑΛΥΘΙΕΣ

3,00

21

 

Δαϊκοπούλου Αντιγόνη (3οΚ)

 

2ο  ΡΟΔΟΥ

3,50

22

 

Τσούλος Ι. Γιώργος

ΑΣΓΟΥΡΟΥ

3,00

23

 

Παπακωσταντίνου Γιώργος

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

2,75

24

 

Πιρβελίδης Μιχάλης

1ο ΡΟΔΟΥ

0,00

Δ΄ Δημοτικού

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Χούλλης Αγησίλαος

7ο ΡΟΔΟΥ

27,25

2

 

Σταθάτος Αλέξανδρος

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

26,25

3

 

Περγαντή Αναστασία (1ο Κ)

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

15,50

4

 

Καμπουράκη Αναστασία (2ο Κ)

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

12,50

5

 

Κρητικός Νίκος (3ο Κ)

7ο ΡΟΔΟΥ

10,50

6

 

ΜπαρόςΚωννος

6ο ΡΟΔΟΥ

9,00

7

 

Μαγαλιός Στέλιος

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

9,50

8

 

Τσιμπλής Παναγιώτης

2ο Ιαλυσού

7,00

9

 

Δρακιού Σάββας - Εμμανουήλ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

10,50

10

 

Λουντάκας Σταύρος

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

7,00

11

 

Μωρόγιαννης Χρήστος

12 ΔΗΜΟΤιΚο

5,50

12

 

Νικόλαος Σταμάτης

ΚΕΦΑΛΟΥ ΚΩ

4,50

13

 

Μουταφτσή Μάρθα

2ο ΡΟΔΟΥ

3,25

14

 

Πιτροπάκης Κυριάκος

ΣΑΛΑΚΟΣ

1,50

15

 

Τρέπας Μάξιμος

ΠΑΣΤΙΔΑ

4,00

16

 

Κασδαγλη Βασιλική

ΚΟΛΛΕΓιΟ ΡΟΔΟΥ

0,50

Ε΄ Δημοτικό

Rank

Name

Club

SB

1

Καλπακίδης Δαβίδ

2ο ΡΟΔΟΥ

22,00

2

Παρπέρης Γιώργος

2ο ΡΟΔΟΥ

14,25

3

Ταλαδιανός Ιωάννης

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

10,50

4

Σαπουντζάκη Νεφέλη

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

8,00

5

Παπαδόπουλος Διονύσης

ΑΛΙΝΤΟΝ ΛΕΡΟΥ

6,75

6

Γρίβας Ιωάννης

3ο ΙΑΛΥΣΟΥ

4,50

7

Μωρόγιαννη Μελίνα

12 ΡΟΔΟΥ

2,00

8

ΧουσεϊνΓιουσούφ

1ο ΡΟΔΟΥ

3,50

9

Σταυριανανάκηςς Εμμανουήλ

1ο ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

0,00

ΣΤ΄ Δημοτικού

Rank

Name

Club

SB

1

Γεωργίου Βασίλης 

12ο ΔΗΜ

24,25

2

ΚαστανάκηςΣεβαστιανός

1ο Ιαλυσού

22,75

3

Μουταφτσής Στράτος

2ο ΡΟΔΟΥ

19,75

4

Περγαντής Νικόλας

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

16,25

5

Μπαδάνης Μάριος

7ο Ρόδου

13,50

6

Καστανάκη Ελευθερία (1ο Κ)

Β ΠΕΙΡΑΜ. ΡΟΔΟΥ

12,75

7

Μαρκάκη Εμμανουέλα

7ο ΡοδοΥ

12,00

8

Τσιρώνης Αλέξανδρος

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

11,50

9

Σκανδαλιάρη Αγορίτσα (2ο Κ)

15ο ΡΟΔΟΥ

6,25

10

Αγγελίδης Κωννος

1ο ΡΟΔΟΥ

9,00

11

Καραμποΐκη Μαρία (3ο Κ)

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

5,50

12

Κόκκινου Μαρία Μιχαέλα

ΚΑΡΠΑΘΟΣ

6,00

13

Χατζηδάκη Σταματία Σπυριδούλα

ΑΛΛΙΝΤΑ ΛΕΡΟΥ

3,50

14

Κουρής Μιχάλης

2ο ΡΟΔΟΥ

1,00

Α΄ Γυμνασίου

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Διακίδης Τζώρτζης

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ

10,50

2

 

Ράμμος Ηλίας

1ο ΡΟΔΟΥ

9,50

3

 

Λουντάκας  Μιχάλης

ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ

10,75

4

 

Ζαχαριάς Νίκος

6ο ΡΟΔΟΥ

9,00

5

 

Γρίβας Μιχάλης

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

5,00

6

 

Παπαδόπουλος Πέτρος

ΚΡΕΜΑΣΤΗ

1,25

Β΄ Γυμνασίου

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Πουλάκης Στεφανίδης Στέφανος

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

11,00

2

 

Παπαδόπουλος Παντελής

ΚΡΕΜΑΣΤΗ

10,50

3

 

ΤρουμούχηΚάλλυ (1ο Κ)

6ο ΡΟΔΟΥ

12,00

4

 

Παρακευόπουλος Σάββας

 

9,00

5

 

Ρούσος Αντώνης

1o ΡΟΔΟΥ

4,50

6

 

ΜάτσηςΚωννος Μιχαήλ

1ο ΡΟΔΟΥ

2,75

Γ΄ Γυμνασίου

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Καλπακίδης Ντάνιελ

3ο ΡΟΔΟΥ

22,00

2

 

Νανεβ Νίκολας

1ο ΡΟΔΟΥ

14,00

 

Γυμνάσια Λύκεια (ενιαία κατηγορία)

Rank

 

Name

Club

SB

1

 

Ρούσος Σταμάτης

3ο ΡΟΔΟΥ

28,00

2

 

Πουλάκης Στεφανίδης Γεράσιμος 

ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

10,50

3

 

Παγώνης Δημήτρης

1ο ΡΟΔΟΥ

6,75

Οι πρώτοι στη Γενική και τα πρώτα κορίτσια κερδίζουν προκρίσεις για την τελική φάση κατά κατηγορία.