Τον κοίταξε στα μάτια η Καλλιθέα

Αδικείται από την τελική διαφορά των 14 πόντων (59-73) με την οποία ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο ΟΦΗ η Καλλιθέα καθώς η αναμέτρηση στις Καλυθιές ήταν κάτι περισσότερο από αμφίρροπη για τρία δεκάλεπτα.

Δυστυχώς, το εύθραυστο προβάδισμα των Ροδιτών στο 30’ χάθηκε εύκολα όχι απλώς γιατί οι φιλοξενούμενοι πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ και έβαλαν κρίσιμα καλάθια αλλά κυρίως γιατί οι γηπεδούχοι «κόλλησαν» στην επίθεση, μένοντας άποντοι για σχεδόν οχτώ λεπτά.

Οι νεοφώτιστοι, ωστόσο, διαμαρτύρονται έντονα για τα σφυρίγματα του πρώτου διαιτητή όχι στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά στα πρώτα τρία, δηλαδή όση ώρα το ματς ήταν ντέρμπι. Ισχυρίζονται ότι έκαναν υπερβολική χρήση της σφυρίχτρας τους, καταλογίζοντας σχεδόν σαράντα φάουλ καθώς επίσης Τεχνικές Ποινές και αντιαθλητικά.

Αυτή η αντιμετώπιση είχε ως αποτέλεσμα να έρθει το τέταρτο δεκάλεπτο και η άμυνα να είναι σχεδόν ανέφικτη, με τους Μπιλλιά και Γυφτάκη καθηλωμένους στον πάγκο με πέντε φάουλ και τους Παρδακά, Εκινέ, Παναγιωταράκο και Κανύχη φορτωμένους με τέσσερα.

Πάντως, το ματς αυτό πέρασε και μαζί του η ευκαιρία για την Καλλιθέα να σημειώσει μία νίκη «εκτός προγράμματος» πριν πάει στο Κοντόπευκο. Τα άσχημα νέα από τη Χίο, όπου η ΚΑΠ επικράτησε του Βούρειου, έχουν προσδώσει περαιτέρω χαρακτηριστικά κομβικού αγώνα τον οποίο η Καλλιθέα χρειάζεται να κερδίσει πάση θυσία.

Δεκάλεπτα: 18-22, 39-43(ημιχρ.), 57-55, 59-73

Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ., Αγγελής

Καλλιθέα (Μπίλιας): Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς 4, Μαρινάκης, Παναγιωταράκος 4, Γυφτάκης 2, Μπιλλιάς 4, Παρδακάς 8, Κανύχης 8(1), Μήτσης, Σκορδάλης 18(2), Εκινέ 7.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριθινάκης 6(2), Πετράκης 4, Καρλάφτης, Τσερκιτζόγλου 15(2), Αγαπιάδης 15, Αντωνόπουλος 4(1), Μπουμπάρης 17, Καραλής 10(1), Πάλλης 2.

Αποτελέσματα 14ης αγωνιστικής:

Άρης Θήβας - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 90-85(3η παρ.)

Λοκρός Αταλάντης - Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 71-68

Έξω Παναγίτσα - Μελίσσια 62-96

Δειλινό - Ζωγράφου 69-90

Ερμής Σχηματαρίου - Κορωπί 74-75

Βούρειος Χίου - ΚΑΠ 53-68

Καλλιθέα - ΟΦΗ 59-73

Βαθμολογία: 1) ΟΦΗ (12-2) 26β., 2) Λοκρός (11-3) 25, 3) Μελίσσια (11-3) 25, 4) Αργοναύτης (10-4) 24, 5) Ζωγράφου (10-4) 24, 6) Κορωπί (9-5) 23, 7) Ερμής Σχ. (7-7) 21, 8) Βούρειος (6-8) 20, 9) Ίκαρος (6-8) 20, 10) Άρης Θ. (6-8) 20, 11) ΚΑΠ (4-10) 18, 12) Έξω Παναγίτσα (3-11) 17, 12) ΚΑΛΛΙΘΕΑ (3-11) 17, 14) Δειλινό (0-14) 14.

Επόμενη  αγωνιστική (15η, 10/2): ΚΑΠ – Καλλιθέα, ΟΦΗ – Άρης Θ., Ίκαρος Ν.Σ. – Λοκρός, Αργοναύτης – Έξω Παναγίτσα, Μελίσσια – Δειλινό, Ζωγράφου – Ερμής Σχ., Κορωπί – ΒΑΟΛ.