«Χορταστικό» απόγευμα στα Μαριτσά

Πλούσιο θέαμα παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν χθες στο γήπεδο Μαριτσών, όπου Ηρακλής και Κλεάνθης τέθηκαν αντιμέτωποι για την 3η φάση του κυπέλλου. Σ’ ένα «χορταστικό» από γκολ ματς, ο γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του «μαχητικού» Κλεάνθη, κερδίζοντάς τον με 4-3.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε νωρίς, με τους παίκτες του Ανδρέα Σταύρου να βρίσκουν δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό, όμως η απάντηση των «πράσινων» ήταν άμεση ισοφαρίζονατς στο 5’. Το «φρενήρες» ξεκίνημα είχε συνέχεια και μόλις στο 11’, οι Παραδεισιώτες ξαναπήραν προβάδισμα.

Ο Ηρακλής αφού συνήλθε και πάλι από το νέο σοκ, ανέβασε την απόδοσή του και ισοφαρίζοντας αρχικά στο 20’, στο 26’, έφερε «τούμπα» το παιχνίδι, κάνοντας το 3-2, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, που σε καμία στιγμή δεν κλείστηκαν, έφεραν γρήγορα (52’) το ματς στα ίσα (3-3), μπλοκάροντας τους γηπεδούχους για ένα διάστημα, 10 περίπου λεπτών.

Όμως ο έμπειρος Σπάρταλης στο 66’ κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο έγινε το 4-3 και ταυτόχρονα κέρδισε και την αποβολή του Χαριτάκη (2η κίτρινη) αφήνοντας τους αντιπάλους με παίκτη λιγότερο για τη συνέχεια. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο, με τους παίκτες του Κώστα Πάττα να κάνουν σωστή διαχείριση του ματς.

Φάσεις Γκολ:
2’ Ο Μπαούρης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια αριστερά, ο Ευγενικός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, χωρίς όμως να την ακουμπήσει, η οποία κατέληξε στα δίχτυα (0-1) του Παπαμιχαήλ που αιφνιδιάστηκε.

5’ Σέντρα του Κούρου από δεξιά, ο Γεωργαλλής από κοντά έπιασε την κεφαλιά, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

11’ Νέο φάουλ έξω από την περιοχή για τον Κλεάνθη, με τον Μπερετούλη αυτή τη φορά να το εκτελεί απευθείας, και να κάνει το 1-2.

20’ Πάσα του Κούρου για τον Παφιάκη, αυτός έστρωσε ωραία για τον επερχόμενο Λερογιάννη, που με σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

26’ Ο Σκόρπος έβγαλε τη σέντρα για τον Λερογιάννη, που στην κίνηση με νέο σουτ, έγραψε το 3-2.

37΄Δύσκολη επέμβαση του Παπαμιχαήλ σε σουτ του Μπερετούλη.

52’ Ο Κρομμύδας πήρε το «ριμπάουντ» και από δεξιά έβγαλε συρτή σέντρα για τον Μπαούρη, που με προβολή σε κενή εστία, ισοφάρισε σε 3-3.

61’ Ο Παφιάκης μπήκε στη μικρή περιοχή και λίγο δεξιά. εξαπέλυσε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά της συμβολής των δοκών και να φεύγει άουτ.

66’ Ο Σπάρταλης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Χαριτάκη, με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Κλεάνθη, που ήταν η δεύτερη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργαλλής, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Καλή η διαιτησία των Κυρίτση, Κοκμοτού, Διακοφιλιππή.

Ηρακλής: Παπαμιχαήλ. Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Παφιάκης, Καλαϊτζίδης (79’ Βασιλώττος), Σκόρπος (87’ Καρίκης), Φελεσάκης, Σπάρταλης, Λερογιάννης (63’ Αναγνώστου), Γεωργαλλής, Κούρος (91’ Λενιού)

Κλεάνθης: Σαμολαδάς (78’ Ανδρέου), Κρομμύδας, Σιέχ, Χατζηκυριάκος, Κορκίδας (29’ λ.τ. Θανάρι), Χαριτάκης, Μπερετούλης (75’ Φούσα), Μπαούρης, Ευγενικός, Ζούλης, Καβουκλής