Ο Ιπποκράτης δεν είχε διάθεση να κάνει... ψυχικό

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης ήταν πιο ψύχραιμος στις επιλογές του και με τον Χαρίση να «σκεπάζει» τα δύο καλάθια, προηγήθηκε 7-13 με καλάθι του ΒένουΜαστόρου στο 7’.

Το Ψυχικό αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, μείωσε τη διαφορά και με τρίποντο του Νίκου Παπανικολάου πέρασε μπροστά με 22-20 στο 16’.

Μ’ ένα 7-0 από τον Γιάννη Χατζηνικόλα, οι Κώοι ανέκτησαν το προβάδισμα ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερα από ποσοστά από τα 6.75μ. και το ματς έκλεισε στους δύο πόντους με δύο βολές του Ναούμη.

Το β’ ημίχρονο ήταν εξίσου αμφίρροπο. Ο Ιπποκράτης έχτιζε μία μικρή διαφορά (29-35, 34-41) όμως το Ψυχικό έβρισκε πάντα τρόπους να «απαντάει» και να πλησιάζει στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως το 34-44 στο 26’, που ήταν η μέγιστη διαφορά στον αγώνα υπέρ των Κώων, έγινε 45-44 μέσα σε τέσσερα λεπτά, με συνεχόμενες βολές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 50-46 στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναγιωταρά όμως Χαρίσης και Ασημακόπουλος το γύρισαν σε 53-54 όμως ο νεαρός Αρσενόπουλος ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο για το 56-54.

Με σερί βολές εκατέρωθεν, το σκορ έγινε 58-56, περίπου δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε. Ο Βαγγέλης Δρόσος σημείωσε το τελευταίο εντός πεδιάς σουτ για την ισοφάριση και από κει και πέρα παίχθηκε η γνωστή «ρώσικη ρουλέτα» των βολών.

Ο Μάντζαρης είχε 1/2 αλλά όχι και ο Λάανε (59-60) στα 54’’. Ο Παπανικολάου αστόχησε σε μακρινό σουτ και ο Αρσενόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Χατζηνικόλας ευστόχησε στη μία βολή (59-61) όμως πήρε ρίσκο στην έξτρα επίθεση δοκιμάζοντας τρίποντο.

Έτσι, ο Μάντζαρης είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη στην εκπνοή, όπως είχε κάνει και ο Λάανε στον α’ γύρο. Όμως ο παίκτης του Ψυχικού ήταν άστοχος και ο Ιπποκράτης έφυγε νικητής από τα βόρεια προάστια.
Δεκάλεπτα: 9-15, 27-29(ημιχρ.), 45-44, 59-61

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 9(1), Παπανικολάου 8(2), Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 5(1), Μάντζαρης 14(1), Αρσενόπουλος 12(4), Θεοδώρου 2, Ντιαλό 2, Μπασδέκης 3(1), Παασόγια 4.
Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 4, Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 8(2), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 9(10ρ., 4ασ.), Χατζηνικόλας 18(3/11 τρίποντα), Χαρίσης 8 (14ρ., 7κερδ.φ., 4κοψ.), Ψαθάς, Μαστόρος 8, Δρόσος 6.