Τεράστιο «διπλό» σωτηρίας για τον Διγενή

Δεν ήταν τόσο οι τέσσερις αγωνιστικές χωρίς βαθμό, όσο οι κακές ήττες σε κομβικής σημασίας παιχνίδια που βύθισαν τον Διγενή στην αβεβαιότητα για το μέλλον στην κατηγορία.

Από προχθές, οι Κοσκινιάτες αναπνέουν και πάλι πιο άνετα, χάρη σε μία εκτός έδρας νίκη που στο τελικό ταμείο, ίσως και να αποδειχθεί η πλέον καθοριστική της χρονιάς!

Η ομάδα του Μιχάλη Τσιβρινή  επιβλήθηκε του ΑΕΡΑ με 1-0, διεύρυνε στους οκτώ τη διαφορά της από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας και μπορεί πλέον να βλέπει την επόμενη μέρα με πιο αισιόδοξη ματιά.

Στα πρώτα λεπτά του χθεσινού αγώνα οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία ανούσια υπεροχή, με τον Διγενή να δείχνει αρκούντως συμπαγής και να περιμένει υπομονετικά την ευκαιρία να κάνει τη ζημιά. Τέτοια του προέκυψε στο 21’ και δεν την κλώτσησε.

Ο Πατσιαούρας σημάδεψε με σέντρα προς την καρδιά της αντίπαλης μεγάλης περιοχής, οι αμυντικοί ολιγώρησαν και επέτρεψαν στον Μικκιού  να πεταχτεί πρώτος στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα με πλασέ στην κίνηση. Μάλιστα, στο 24’ οι Κοσκινιάτες παραλίγο να σκοράρουν ξανά και θα τα κατάφερναν, αν ο Πατσιαούρας δεν έβλεπε το διαγώνιο σουτ του από τα πλάγια δεξιά να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τζήμα.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ΑΕΡΑ ανέβασε «στροφές», ωστόσο δεν δημιούργησε ευκαιρίες, με εξαίρεση τα σουτ των Φιλιππάκου και Μαθιού στο 32’ και στο 41’ αντίστοιχα, τα οποία εξουδετέρωσε ο Μανωλάγκας.

Παρόμοια εικόνα είχε το ματς στην επανάληψη. Ο ΑΕΡΑ συνέχισε να πασχίζει για την ισοφάριση χωρίς να μπορεί δημιουργήσει φάσεις, ενώ ο Διγενής διαχειρίστηκε έξυπνα και ψύχραιμα το προβάδισμά του, αντέχοντας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες μέχρι το φινάλε. Σημειώνεται, πως οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 70’, σε μαρκάρισμα του Διακάκη πάνω στον Ροκάι.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δουλγέρης, με βοηθούς τους Κόττορο και Σταυρούλια.

ΑΕΡΑ: Τζήμας, Πιτσουρδάκης, Τάχος, Γιαννακάκης (29’ Κωνσταντινίδης), Στελλάς, Γαϊτάνος (82’ Μίρτσεβ), Ποζατζίδης (52’ Στεφανής), Ροκάι, Μπεγλεκτσής, Μαθιός, Φιλιππάκος (62’ Χατζηβαλσάμης).
Διγενής: Μανωλάγκας, Πατσιαούρας, Γιουλβανίδης, Ζαχαρίας, Κατσαμάκης, Κετσές, Χατζηνικόλας, Μικκιού (80’ λ.τ. Μοσκιού), Μαΐλης, Διακάκης (90’ Σιαμαντούρας), Λυριστής (85’ Εξουζίδης).