«Σφυροκόπημα» στον Αρχάγγελο και λύτρωση στο τέλος

Με γκολ που επιτεύχθηκε στο 93’ κέρδισε χθες ο Άρης 1-0 τον Ορφέα στον Αρχάγγελο, σ’ ένα παιχνίδι κατά το οποίο από το 70’ και μετά οι «κιτρινόμαυροι» δεν έκαναν τίποτε άλλο από το να… σφυροκοπούν την ομάδα από την πόλη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να έχουν την πρώτη ευκαιρία στο 10’, όταν ο Λουκίσσας σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Καραγιάννης έδιωξε με τα πόδια.

Ο Άρης ωστόσο είχε στο 21’ τεράστια ευκαιρία αφού ο Παπαοικονόμου σέντραρε από δεξιά και ο Δημητριάδης μόνος από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 24’ μετά από φάουλ του Χατζηλιόντα, ο Καλοπήτας έκανε την προβολή και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του β’ βοηθού Σαρρή.

Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 40’ αφού ο Χατζηλιόντας έκανε την πάσα στον Δημητριάδη που έπιασε το σουτ, για να κοντράρει η μπάλα σε πόδια αμυντικών και να φτάσει στον Μόσχο, ο οποίος πλάσαρε κι έδιωξε με τα πόδια ο Θέλεμελης.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Άρης είχε δύο φάσεις «καρμπόν», στο 47’ και το 48’, με σουτ από Χατζηλιόντα και Παπαοικονόμου που πέρασαν δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Από το 70’ και μετά όμως ο Άρης δεν άφησε τον Ορφέα να πάρει… ανάσα λόγω της συνεχούς του πίεσης. Μεγάλη φάση ήταν αυτή του 74’ με τη σέντρα του Χατζηλιόντα από δεξιά και το σουτ του Μόσχου που έδιωξε με διπλή προσπάθεια ο Θέμελης ενώ ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Θοδωρή να σεντράρει, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα του Ορφέα στην έξοδο κι έφτασε στον Χατζηλόντα.

Με ωραίο σουτ αυτός ανάγκασε τον Θέμελή σε άλλη μια δύσκολη απόκρουση και στην επαναφορά ο Δημητριάδης σούταρε, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη καταγράφηκε και στο 79’ χάρις τη σέντρα του Γιακουμάκη από αριστερά και την κεφαλιά του Χατζηλιόντα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 85’ οι αμυντικοί του Ορφέα κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα στη γραμμή μετά την κεφαλιά του Χατζηλιόντα από σέντρα του Παπαοικονόμου, για να έρθει πια η λύτρωση στο 93’.

Τότε ο Παπαοικονόμου εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Αντωνιάδης έκανε λάθος κεφαλιά-διώξιμο και η μπάλα έφτασε στον Μαγιόγλου που σούταρε και την είδε αρχικώς να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Καλή ήταν η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Κοκμοτού και Σαρρή.

Άρης: Καραγιάννης, Θοδωρή, Μαγιόγλου, Καλοπήτας, Δανάς, Δημουλάς, Χατζηλιόντας, Παπαοικονόμου (95’ Δουκίσσης), Μόσχος (97’ Σφυριαλλάς), Μπαρμπαντώνης (53’ Γιακουμάκης), Δημητριάδης.
Ορφέας: Θέμελης, Τσικούρης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Δαφερέρας, Τζοβαλίν (94’ Γιαννόπουλος), Τσακμακίδης, Στεργιόπουλος, Λουκίσσας (80’ λτ. Κουκούτσης), Ντουρμισλάρ (89’ Μαχραμάς), Σβέρκος.