Σε «θέσεις μάχης»  για τα πλέι οφ

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος ανδρών θα έχει ξεκαθαρίσει η κατάταξη στις θέσεις 1-4 των δύο Ομίλων που αφορούν στα μπαράζ πρόκρισης στο φάιναλ φορ.

Το Σαββατοκύριακο θα διεξαχθούν τα παιχνίδια που θα καθορίσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα ζευγάρια που θα αναμετρηθούν στην επόμενη φάση, οι νικητές των οποίων θα περάσουν στην τετράδα του φετινού τίτλου.

Στον Όμιλο Ρόδου, η αναμέτρηση της Γαλάζιας Ακαδημίας με τον Διαγόρα θα κρίνει αν ο «γηραιός» θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ή αν την πρώτη θέση θα καταλάβει το Ροδίων Άθλησις που παίζει με τον εφηβικό Ιάλυσο.

Εκεί που θα γίνει ο «κακός χαμός» αυτό το διήμερο είναι στον Όμιλο Νήσων, όχι γιατί αναμετρώνται ο πρώτος με τον δεύτερο (έχουν προκριθεί ούτως ή άλλως στα πλέι οφ κι απομένει μόνο η κατάταξη) αλλά γιατί υπάρχουν τρεις ομάδες που διεκδικούν δύο θέσεις.

Ηρακλής 2000 και ΑΕ Δικαίου, λοιπόν, παίζουν για τις θέσεις 1 και 2 στο βόρειο συγκρότημα, με τους Καρδαμιώτες να έχουν μικρή διαφορά (+4) από το πρώτο τους παιχνίδι για να υπερασπιστούν.

Το μεγαλύτερης βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι είναι αυτό του Φοίβου με την ΕΑΚΑ, με τους Κώους να έχουν σημειώσει τη μία από τις δύο νίκες τους φέτος κόντρα στους Καλύμνιους (60-63).

Αρκετά ενδιαφέρουσα αναμένεται να είναι και η συνάντηση της Ακαδημίας Καλύμνου με τον Αίολο. Οι νεαροί «πορτοκαλί» προέρχονται από την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και τώρα που δίνουν το τελευταίο τους εντός έδρας ματς, θα πάνε για το καλύτερο δυνατό, με τον Αίολο, ωστόσο, να είναι εκείνος που «καίγεται» για τους δύο βαθμούς.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ
Σάββατο 16/2

Ιαλυσός (20.00’) Ιάλυσος – Ροδίων Άθλησις

Κυριακή 17/2
Βενετόκλειο (20.00’) Γαλάζια Ακαδημία – Διαγόρας
Ρεπό: Κολοσσός εφ.

Βαθμολογία: 1) Ροδίων Άθλησις (4-1) 9β., 2) Διαγόρας (3-1) 7, 3) Γαλάζια Ακαδημία (2-3) 7, 4) Ιάλυσος (0-4) 4.

*οι έφηβοι του Κολοσσού συμμετέχουν άνευ συναγωνισμού.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
Σάββατο 16/2

Κλειστό Κω (17.30’) Φοίβος – ΕΑΚΑ
Κλειστό Κω (19.30’) Ηρακλής 2000 – ΑΕ Δικαίου

Κυριακή 17/2
Κάλυμνος (15.30’) Ακαδημία – Αίολος

Βαθμολογία: 1) Ηρακλής 2000 (8-0) 16β., 2) ΑΕ Δικαίου (7-1) 15, 3) ΕΑΚΑ (3-5) 11, 4) Αίολος (3-5) 11, 5) Φοίβος (2-6) 10, 6) Ακαδημία Καλύμνου (1-7) 9.