Ηρακλής Μαριτσών: Παρέμεινε «ζωντανός»  ενόψει του ντέρμπι

Τις ελπίδες του για πιθανή διεκδίκηση του τίτλου, διατήρησε «ζωντανές» ο Ηρακλής Μ., μετά τη χθεσινή του νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Απόλλωνα Καλυθιών.

Η ομάδα των Μαριτσών μείωσε και πάλι τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρόδο στους 8 βαθμούς και πλέον όλα θα κριθούν στη μεταξύ τους Κυριακάτικη αναμέτρηση επίσης στο γήπεδο Μαριτσών. Εξυπακούεται πως ο Ηρακλής θέλει μόνο νίκη στο ντέρμπι κορυφής για να μειώσει κι άλλο τη διαφορά, καθώς με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, ουσιαστικά η πρωτιά θα έχει κριθεί. Στο χθεσινό ματς οι παίκτες του Κώστα Πάττα, κατάφεραν να «δαμάσουν» τη μαχητικότητα της ομάδας των Καλυθιών, και με επιμονή να φτάσουν στη νίκη. Κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό των επιθετικών του, όταν από κάθετη πάσα του Παφιάκη για τον Γεωργαλλή, αυτός άφησε τη μπάλα να περάσει για τον Σπάρτλη, που δε δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Απόλλων αντέδρασε μετά από λίγα λεπτά, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 15’. Ο καλύτερος του χθες παίκτης, Χατζηκοσμάς, με ωραία προσπάθεια βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όπου εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» κι έκανε το 1-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Μόλις στο 17’, μετά από εκτέλεσηφάουλ του Σκόρπου από το χώρο του κέντρου, ο προωθημένος Τσούφιος πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 2-1.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες, που να σημειώσουμε πως έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο παρά τη βροχή και το γλυστερό τερέν, ανοίχτηκαν επιδιώκοντας η καθεμία να ψάξει το επόμενο της γκολ. Τελικά αυτοί που το κατάφεραν ήταν οι φιλοξενούμενοι. Αφού αρχικά στο 38’ τεχνικό σουτ του Καντιμοίρη, απέκρουσε με το πόδι ο Κουμέντος, στο 41’ ο Χατζηκοσμάς προσποιήθηκε ωραία στον Τσούφιο μέσα στην περιοχή, που τον ανέτρεψε κι ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο παθών, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στην επανάληψη, πάλι στο 2ο λεπτό (47’) ο Ηρακλής βρήκε δίχτυα. Ο Κούρος από δεξιά ανενόχλητος έβγαλε τη σέντρα για τον Γεωργαλλή, που σαν σε προπόνηση από κοντά με κεφαλιά έκανε το 3-2.
Άλλη μια καλή ευκαιρία για τους «πράσινους» σημειώθηκε στο 70’, ‘όταν από γύρισμα του Σπάρταλη, ο Φλεβάρης πήρε τη «μπουκιά» από τον Φελεσάκη που ήταν έτοιμος να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα τρία λεπτά κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι, καθώς στο 72’ ο Χατζηκοσμάς αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση προς τον βοηθό, Κόττορο, ενώ στο 73’, μετά από κόρνερ του Παφιάκη και κεφαλιά του Παπαδημήτρη, ο Ροδίτης απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Γεωργαλλής με σουτ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Καλύτεροι από τους νικητές ήταν οι Παφιάκης, Γεωργαλλής, Φελεσάκης, ενώ από τους ηττημένους οι Γεωργιάδης, Χατζηκοσμάς και Φλεβάρης.
Καλή η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Κόττορου, Γιακουμάκη.