«Ρέφαρε» ο ΑΕΡΑ την ήττα από το Διγενή

Για την ήττα από τον Διγενή το περασμένο Σάββατο στ’ Αφάντου …ρέφαρε χθες ο ΑΕΡΑ με την κατάκτηση των τριών βαθμών, έστω και με το «φτωχό» 1-0, στο εξ αναβολής εντός έδρας κόντρα στον Κλεάνθη.

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης ανήκε στον ΑΕΡΑ, σ’ έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της βροχόπτωσης, και είχε την πρώτη του καλή φάση στο 5’ με το σουτ του Ποζατζίδη που πέρασε λίγο πάνω από οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης σούταρε από κοντά και ο Σαμολαδάς απόκρουσε, ενώ στο φάουλ που εκτέλεσε στο 25’, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον Τάχο, ο οποίος επιχείρησε από κοντά νέο σουτ, για να διώξει δύσκολα ξανά ο τερματοφύλακας του Κλεάνθη.
Στο τελευταίο τέταρτο ισορρόπησε ο Κλεάνθης χωρίς να γίνει απειλητικός, λήγοντας έτσι το ημίχρονο χωρίς σκορ. Επόμενη καλή φάση στο παιχνίδι πάντως σημειώθηκε στο 65’ από το Γαϊτάνο και το σουτ του, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, προειδοποιώντας για ό, τι επρόκειτο να γίνει αφού πέρασαν τέσσερα λεπτά.

Τότε ήταν η μπαλιά του Μίρτσεβ για τον Μαθιό κι αυτός από θέση τετ-α-τετ δεν αστόχησε βάζοντας μπροστά τον ΑΕΡΑ.

Ο Κλεάνθης απείλησε πια στο 78’ από το κόρνερ του Μπερετούλη και την κεφαλιά του Ατσίδη που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 86’ ο Τζήμας απόκρουσε δύσκολα απευθείας φάουλ του Πελέκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 92’ με τη σέντρα- σουτ του Μπαούρη αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, και σαν να μην έφτανε αυτό, έμειναν και με δέκα παίκτες στο 94’.

Σε μια από τις αντεπιθέσεις του ΑΕΡΑ σ’ εκείνο το λεπτό, ο Ζούλης σταμάτησε τον Μίρτσεβ κι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, μένοντας αυτό το 1-0 μέχρι το τέλος ως μια ώθηση, περισσότερο ψυχολογική, για τους γηπεδούχους ενόψει της άκρως ενδιαφέρουσας συνέχειας.

Από τον ΑΕΡΑ διακρίθηκαν οι Μαθιός, Γαϊτάνος και Μίρτσεβ ενώ από τον Κλεάνθη οι Σαμολαδάς, Χατζηκυριάκος και Μπερετούλης.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Κοκμοτό και Αυγενικού.

ΑΕΡΑ: Τζήμας, Τσουλάκος (67’ Μίρτσεβ), Στελλάς, Τάχος, Πιτσουρδάκης, Ροκάι, Φιλιππάκος (87’ Καλογήρου), Γαϊτάνος, Ποζατζίδης, Μαθιός (91’ Κωνσταντινίδης), Μπεγκλετσής (63’ λτ. Χατζηβαλσάμης).
Κλεάνθης: Σαμολαδάς, Κρομμύδας, Σιεχ, Χαριτάκης, Χατζηκυριάκος, Μπερετούλης, Ζούλης, Καβουκλής, Πελέκης, Μπαούρης, Αρίφη (64’ Ατσίδης).