Β' κατηγορία: Προσπέρασαν τα «εμπόδια»  οι πρωτοπόροι

Δύσκολες εκτός έδρας αποστολές είχαν την Κυριακή οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων στη Β΄κατηγορία.

Στον Α’, η Κύπρος πέτυχε σημαντική νίκη με 1-0 μέσα στα Μάσσαρι επί του Αστέρα, κάνοντας σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ στο Β’ όμιλο, η Αναγέννηση Εμπ. προσπέρασε (0-2) το «εμπόδιο» της Αδελφοσύνης και ο Αστέρας Παστίδας, έστω και δύσκολα νίκησε στις Φάνες 3-2 τον Ακουσίλαο και διατήρησε τις όποιες ελπίδες του για τίτλο.

Αναλυτικά η 14η αγωνιστική:
Α’ όμιλος
Ηρακλής Λ. – Δόξα Ψ.      3-2
Αστέρας Μ. – Κύπρος      0-1
Χάλκη – Εθνικός      1-4
Νηρέας – Τήλος     (Αναβλήθηκε)
Δήμητρα – Σύμη     (Αναβλήθηκε)
Ρεπό ο Δαμάγητος

Β’ όμιλος
Πολύστρατος – Αθλέτικο      1-1
Ασπίδα Σ. – Ευκλής      0-0
Ακουσίλαος – Αστέρας Π.      2-3
Ευαγόρας – Αγ. Γεώργιος      1-1
Αδελφοσύνη – Αναγέννηση Εμπ.      0-2
Πολυβώτης – Αγ. Ισίδωρος         (Αναβλήθηκε)

Επόμενη αγωνιστική (15η)

Α’ όμιλος
Αστέρας Μ. – Δήμητρα
Κύπρος – Νηρέας
Δαμάγητος – Ηρακλής Λ.
Τήλος – Χάλκη
Εθνικός – Δόξα Ψ.
Ρεπό η Σύμη

B’ όμιλος
Πολυβώτης – Πολύστρατος
Αθλέτικο – Ασπίδα Σ.
Αγ. Ισίδωρος – Ακουσίλαος
Ευκλής – Ευαγόρας
Αστέρας Π. – Αδελφοσύνη
Αναγέννηση Εμπ. – Αγ. Γεώργιος

Βαθμολογίες

Α' όμιλος

 

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. ΑΕ Κύπρος 30 13 9 3 1 23 9
2. Δαμάγητος Θεολόγου 26 12 7 5 0 35 15
3. Εθνικός Αρχίπολης 22 13 6 4 3 24 17
4. Αστέρας Μασσάρων 19 13 5 4 4 23 21
5. Τήλος 19 12 6 1 5 23 18
6. Ηρακλής Λάρδου 18 12 5 3 4 26 24
7. Δόξα Ψίνθου 14 12 6 2 4 29 23
8. ΑΟ Σύμης 12 12 2 6 4 10 10
9. Δήμητρα Δαματριάς 11 12 3 2 7 16 29
10. Νηρέας 7 12 1 4 7 10 31
11. Χάλκη 3 13 1 0 12 16 38


Β' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. Αναγέννηση Έμπωνας 40 14 13 1 0 36 6
2. Αστέρας Παστίδας 34 14 10 4 0 35 11
3. Ευκλής Σορωνής 27 14 8 3 3 23 11
4. Αδελφοσύνη 21 14 6 3 5 22 25
5. Πολυβώτης Νισύρου 18 13 5 3 5 23 23
6. Ακουσίλαος Φανών 18 14 5 3 6 20 24
7. Αγ. Γεώργιος Μαλώνας 14 14 4 2 8 18 23
8. Ευαγόρας Ρόδου 14 14 4 2 8 26 33
9. Άγιος Ισίδωρος 13 13 3 4 6 17 26
10. Πολύστρατος Λαέρμων 13 14 3 4 7 19 23
11. Αθλέτικο Αφάντου 10 14 2 4 8 17 36