Εφηβικό: Παιχνίδια κατάταξης

Με το φάιναλ φορ ν’ απέχει ένα μήνα και με δύο αγωνιστικές ν’ απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα εφήβων κορυφώνεται καθώς προκύπτουν οριστικά οι ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση αλλά και η τελική κατάταξη που θα καθορίσει τα ζευγάρια των ημιτελικών.
 

Στον Όμιλο Νήσων, τα πράγματα είναι σαφώς πιο ξεκάθαρα αφού Ακαδημία Καλύμνου και Ιπποκράτης ξεχώρισαν από νωρίς κι έχουν από καιρό εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο F4. Βέβαια, δεν αποκλείεται να παίξει σημαντικό ρόλο και το ποιος θα πάρει την 3η θέση δεδομένου ότι την περσινή σεζόν ο Ιπποκράτης παραιτήθηκε από το φάιναλ φορ της Λέρου και τη θέση του πήρε η ΕΑΚΑ. Φέτος η λογική επιτάσσει την αποφυγή ανάλογου φαινομένου ωστόσο τίποτα δεν μπορεί να μας εκπλήξει πλέον.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το πρωί του Σαββάτου στην Κάλυμνο για την πρώτη θέση στον Όμιλο, με τους γηπεδούχους να έχουν υπέρ τους, πέραν του πλεονεκτήματος έδρας, το +7 από το ματς του α’ γύρου (63-70).

Η κατάσταση είναι πιο περίπλοκη στον Όμιλο Ρόδου, με τους Διαγόρα, Ιάλυσο και Κολοσσό να «μάχονται» για τις δύο θέσεις.

Ο «γηραιός», με τις δύο νίκες του επί του Ιάλυσου, έχει αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης και θεωρητικά έχει εύκολο έργο στα δύο ματς που υπολείπονται, με Σύμη και Γαλάζια Ακαδημία. Επομένως, τα βλέμματα στρέφονται στο ντέρμπι του Κολοσσού με τον Ιάλυσο, την προσεχή Κυριακή.

Οι «θαλασσί» με νίκη «κλειδώνουν» την πρόκριση και μάλιστα ως πρώτοι αφού έχουν ακόμη ν’ αντιμετωπίσουν τους δύο ουραγούς του Ομίλου, Σύμη (εξ αναβολής) και Ροδίων Άθλησις. Με ήττα, θα παίξει ρόλο η διαφορά καθώς αναμένεται να προκύψει τριπλή ισοβαθμία.
Να θυμίσουμε ότι στον α’ γύρο, ο Ιάλυσος είχε κερδίσει με μόλις ένα καλάθι διαφορά.

Τα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ορίστηκαν ως εξής:
ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ
Παρασκευή 22/2

Βενετόκλειο (14.15’) Γαλάζια Ακαδημία – Ροδίων Άθλησις

Κυριακή 24/2
Σύμη (13.30’) Σύμη – Διαγόρας
Βενετόκλειο (19.00’) Κολοσσός – Ιάλυσος

Βαθμολογία: 1) Διαγόρας (6-2) 14, 2) Ιάλυσος (6-2) 14, 3) Κολοσσός (6-1) 13, 4) Γαλάζια Ακαδημία (2-5) 9, 5) Σύμη (2-4) 8, 6) Ροδίων Άθλησις (0-8) 8.

*εκκρεμούν οι αγώνες Σύμη – Γαλάζια Ακαδημία και Κολοσσός – Σύμη.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
Σάββατο 23/2

Κάλυμνος (10.45’) Ακαδημία – Ιπποκράτης

Κυριακή 24/2
Κάλυμνος (14.30’) ΕΑΚΑ – Φοίβος
Ρεπό: ΑΕ Δικαίου

Βαθμολογία: 1) Ακαδημία Καλύμνου (6-0) 12β,, 2) Ιπποκράτης (5-1) 11, 3) Φοίβος (3-4) 10, 4) ΕΑΚΑ (2-4) 8, 5) ΑΕ Δικαίου (0-7) 7.

*ΑΕΔ και Φοίβος δεν έχουν εκτίσει το ρεπό τους.