Οι σαράντα μέρες που  θα κρίνουν το μέλλον του Κολοσσού

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της Basket League μέχρι και το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου ανακοίνωσε ο ΕΣΑΚΕ, αφήνοντας τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές να οριστούν τον επόμενο μήνα καθώς, αν η υπόθεση «παραμονή» δεν έχει ξεκαθαρίσει ή αν ακόμη το τελικό πλασάρισμα για τα πλέι οφ είναι σε εκκρεμότητα, θα πρέπει τα ματς να διεξαχθούν ταυτόχρονα κι αυτό απαιτεί σωστό προγραμματισμό.

Για τον Κολοσσό H Hotels, οι αγωνιστικές που ανακοινώθηκαν περιλαμβάνουν κρίσιμα ματς, εντός κι εκτός, που θα καθορίσουν το μέλλον του στην κατηγορία και όλα είναι ορισμένα ημέρα Σάββατο εκτός από τρία.
Οι «θαλασσί» θα παίξουν Κυριακή μόνο με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και Δευτέρα μόνο με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ.

Μπορεί αυτά τα δύο να συμπεριλαμβάνονται στα «no pressure», όχι όμως και το τρίτο το οποίο είναι κομβικό και θα διεξαχθεί εμβόλιμα (Τετάρτη).

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Ρόδου θα παίξει Κυριακή στο ΣΕΦ και τρεις μέρες μετά θα πρέπει να βρίσκεται στην Κρήτη για το νησιωτικό ντέρμπι με το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Αναλυτικά:
17Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 2 Μαρτίου

«Α. Παπανδρέου» (15.45’) Περιστέρι Βίκος Cola – Κύμη (BL Show ΕΡΤ2)
Βενετόκλειο (15.15’) Κολοσσός H Hotels – Ήφαιστος Λήμνου (BL Show ΕΡΤ2)
«Σ. Μπεφόν» (18.00’) Πανιώνιος – Λαύριο Aegean Cargo (ΕΡΤ2 live)
ΟΑΚΑ (17.00’) ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας (Cosmote Sport 4 live)
PAOK Sports Arena (15.45’) ΠΑΟΚ – Χολαργός (BL Show ΕΡΤ2)

Κυριακή 3 Μαρτίου
«Μ. Μερκούρη» (17.00’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (ΕΡΤ2 live)

Δευτέρα 4 Μαρτίου
ΣΕΦ (18.30’) Ολυμπιακός – Άρης (Cosmote Sport 4 live)

18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 9 Μαρτίου

«Τ. Καμπούρης» (15.45’) Κύμη – ΠΑΟΚ (BL Show ΕΡΤ2)
«Ν. Σαμαράς» (15.45’) Ήφαιστος Λήμνου – Περιστέρι Βίκος Cola (BL Show ΕΡΤ2)
Αλεξάνδρειο (15.45’) Άρης – Κολοσσός H Hotels (BL Show ΕΡΤ2)
«Δ. Τόφαλος» (15.45’) Προμηθέας Πάτρας – Ρέθυμνο Cretan Kings (BL Show ΕΡΤ2)
«Α. Τρίτσης» (18.00’) Χολαργός – ΑΕΚ (ΕΡΤ2 live)

Κυριακή 10 Μαρτίου
ΟΑΚΑ (19.00’) Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Πανιώνιος (Cosmote Sport 4 live)

Δευτέρα 11 Μαρτίου
Λαύριο (16.45’) Λαύριο Aegean Cargo – Ολυμπιακός (ΕΡΤ sports live)

19Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 16 Μαρτίου

PAOK Sports Arena (15.45’) ΠΑΟΚ – Ήφαιστος Λήμνου (BL Show ΕΡΤ2)
«Α. Παπανδρέου» (18.00’) Περιστέρι Βίκος Cola – Άρης (ΕΡΤ2 live)
Βενετόκλειο (15.15’) Κολοσσός H Hotels – Λαύριο Aegean Cargo (BL Show ΕΡΤ2)
«Μ. Μερκούρη» (15.45’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Πανιώνιος (BL Show ΕΡΤ2)
ΟΑΚΑ (17.00’) ΑΕΚ – Κύμη (Cosmote Sport 4 live)

Κυριακή 17 Μαρτίου
«Δ. Τόφαλος» (17.00’) Προμηθέας Πάτρας – Χολαργός (ΕΡΤ2 live)
ΣΕΦ (17.00’) Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Cosmote Sport 4 live)

20Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 23 Μαρτίου

Αλεξάνδρειο (18.00’) Άρης – ΠΑΟΚ (ΕΡΤ2 live)
Λαύριο (15.45’) Λαύριο Aegean Cargo – Περιστέρι Βίκος Cola (BL Show ΕΡΤ2)
«Α. Τρίτσης» (15.45’) Χολαργός – Ρέθυμνο Cretan Kings (BL Show ΕΡΤ2)
«Ν. Σαμαράς» (15.45’) Ήφαιστος Λήμνου – ΑΕΚ (BL Show ΕΡΤ2)
«Τ. Καμπούρης» (15.45’) Κύμη – Προμηθέας Πάτρας (BL Show ΕΡΤ2)

Κυριακή 24 Μαρτίου
«Σ. Μπεφόν» (17.00’) Πανιώνιος – Ολυμπιακός (ΕΡΤ2 live)

Δευτέρα 25 Μαρτίου
ΟΑΚΑ (16.00’) Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Κολοσσός H Hotels (Cosmote Sport 4 live)

21Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 30 Μαρτίου

PAOK Sports Arena (15.45’) ΠΑΟΚ – Λαύριο Aegean Cargo (BL Show ΕΡΤ2)
Βενετόκλειο (15.15’) Κολοσσός – Πανιώνιος (BL Show ΕΡΤ2)
ΟΑΚΑ (17.00’) ΑΕΚ – Άρης (Cosmote Sport 4 live)
«Δ. Τόφαλος» (18.00’) Προμηθέας Πάτρας – Ήφαιστος Λήμνου (ΕΡΤ2 live)
«Α. Τρίτσης» (15.45’) Χολαργός – Κύμη (BL Show ΕΡΤ2)

Κυριακή 31 Μαρτίου
«Α. Παπανδρέου» (17.00’) Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (ΕΡΤ2 live)

Δευτέρα 1 Απριλίου
«Μ. Μερκούρη» (16.45’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Ολυμπιακός (ΕΡΤ Sports live)

22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 6 Απριλίου

«Σ. Μπεφόν» (15.45’) Πανιώνιος – Περιστέρι Βίκος Cola (BL Show ΕΡΤ2)
«Τ. Καμπούρης» (15.45’) Κύμη – Ρέθυμνο Cretan Kings (BL Show ΕΡΤ2)
Λαύριο (18.00’) Λαύριο Aegean Cargo – ΑΕΚ (ΕΡΤ2 live)
Αλεξάνδρειο (15.45’) Άρης – Προμηθέας Πάτρας (BL Show ΕΡΤ2)

Κυριακή 7 Απριλίου
«Ν. Σαμαράς» (17.00’) Ήφαιστος Λήμνου – Χολαργός (ΕΡΤ2 live)
ΣΕΦ (15.00’) Ολυμπιακός – Κολοσσός H Hotels (Cosmote Sport 4 live)
ΟΑΚΑ (17.30’) Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΠΑΟΚ (Cosmote Sport 4 live)

23Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Τετάρτη 10 Απριλίου

PAOK Sports Arena (15.45’) ΠΑΟΚ – Πανιώνιος (BL Show ΕΡΤ2)
«Α. Παπανδρέου» (18.00’) Περιστέρι Βίκος Cola – Ολυμπιακός (ΕΡΤ2 live)
«Μ. Μερκούρη» (15.45’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Κολοσσός H Hotels (BL Show ΕΡΤ2)
ΟΑΚΑ (19.30’) ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Cosmote Sport 4 live)
«Δ. Τόφαλος» (15.45’) Προμηθέας Πάτρας – Λαύριο Aegean Cargo (BL Show ΕΡΤ2)
«Α. Τρίτσης» (15.45’) Χολαργός – Άρης (BL Show ΕΡΤ2)
«Τ. Καμπούρης» (15.00’) Κύμη – Ήφαιστος Λήμνου (BL Show ΕΡΤ2).