Η «πολυφωνική» Γαλάζια Ακαδημία επικράτησε του Ροδίων Άθλησις

Με εντυπωσιακή πολυφωνία και με τους δέκα παίκτες του Στάθη Βλαχοδήμου να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η Γαλάζια Ακαδημία επικράτησε 73-43 του Ροδίων Άθλησις, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του Ομίλου Ρόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα (νταμπλ σκορ 18-9 στο 6’) με πολλούς αιφνιδιασμούς και λέι απ και στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου η διαφορά στο σκορ είχε σταθεροποιηθεί στους έντεκα με δεκατρείς πόντους.

Παρά την «απώλεια» του Γαλατά, ο οποίος υπέστη βαρύ διάστρεμμα στο δεξί αστράγαλο, περίπου ένα λεπτό πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, το Ροδίων Άθλησις πλησίασε 33-27 στο 21’ με όμορφη ενέργεια του Βακιρτζή. Η Γαλάζια Ακαδημία, που είχε μόλις ένα τρίποντο με τον Βιτζηλαίο σε όλο το πρώτο μέρος, πέτυχε τρία στο 3ο δεκάλεπτο και συνολικά πέντε στο δεύτερο μισό, ξεφεύγοντας 57-36 στο 32’ και 66-39 στο 35’.

Δεκάλεπτα: 23-11, 33-20(ημιχρ.), 51-36, 73-43

Διαιτητές: Βράκα, Πετρόπουλος

Γαλάζια Ακαδημία (Βλαχοδήμος): Νικόπουλος 5(1), Αρφαράς 5(1), Σεχρεμέλης 12, Βιτζηλαίος 10(1), Βακόνδιος 11(3), Αμπελάς 3, Σουλιτζής 2, Κωνσταντάκης 12, Σαββάκης 2, Μαντικός 11.

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Μιχαήλ, Σαγρής 9, Γαλατάς 2, Βακιρτζής 10(1), Σαρβανίδης 5, Μέντος, Μανιάς 7(1), Νικολάου 3, Κανάρης 2, Αργυρού, Μπετσιάλη, Μαυρογένης 5(1).

Αύριο

Σύμη (13.30’) Σύμη – Διαγόρας

Διαιτητές: Αρνάς, Βράκα

Βενετόκλειο (19.00’) Κολοσσός – Ιάλυσος

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Μητσού

Βαθμολογία: 1) Διαγόρας (6-2) 14, 2) Ιάλυσος (6-2) 14, 3) Κολοσσός (6-1) 13, 4) Γαλάζια Ακαδημία (3-5) 11, 5) Σύμη (2-4) 8, 6) Ροδίων Άθλησις (0-9) 9.

*εκκρεμούν οι αγώνες Σύμη – Γαλάζια Ακαδημία και Κολοσσός – Σύμη.