Έμεινε με την πίκρα ο Ορφέας

Σ’ ένα παιχνίδι προχθές στους Αγίους Αποστόλους όπου ο Ορφέας έπαιζε για την παραμονή του και ο Απόλλων Καλυθιών, περισσότερο για το γόητρο, σημειώθηκαν δύο τέρματα, χάθηκαν ένα… σωρό ευκαιρίες και οι δύο ομάδες εν τέλει έφυγαν απογοητευμένες, θεωρώντας πως δικαιούνταν το κάτι περισσότερο από το τελικό 1-1.

Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και απείλησαν περισσότερο με τον Γεωργιάδη αλλά και τους Ιντρίζι, Φωτεινή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να βρουν τα μακρινά σουτ τους στόχο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 60’ όταν ο Στεργιόπουλος από αριστερά έβγαλε στον αφύλακτο Λουκίσσα που σούταρε, δίπλα από αριστερό δοκάρι.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν ένα ωραίο σουτ του Μουχαρέμι το οποίο απόκρουσε δύσκολα ο Θέμελης στο επόμενο λεπτό, για ν’ ανοίξει το σκορ πια στο 73’. Σε μια από τις σέντρες του Πέπα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Τσικούρη κι άλλαξε τροχιά, για να καταλήξει στα δίχτυα, κάνοντας ο Απόλλων το 0-1.

Πριν περάσουν όμως δύο λεπτά, ο νεαρός Αυγουστάκης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από δεξιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ροδίτη κι έτσι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 76’ κι ενώ ο Ορφέας πίεζε, μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Στεργιόπουλος έπιασε την κεφαλιά κι ανάγκασε τον Ροδίτη να διώξει δύσκολα με γροθιές σε κόρνερ.

Αφού συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά αγώνα, άλλη μια μεγάλη ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους με το σουτ του Στεργιόπουλου που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα πήγε προς τον Αντωνιάδη κι αυτός σούταρε ψηλά άουτ.

Η αναμέτρηση έκλεισε με την εκτέλεση φάουλ του Μουχαρέμι στο 93’ και την τεράστια ευκαιρία από κεφαλιά του Μπαϊρακτάρη από κοντά, που έφυγε άουτ.

Από τον Ορφέα διακρίθηκαν οι Θέμελης, Αυγουστάκης ενώ από τον Απόλλωνα οι Μουχαρέμι και Φλεβάρης.

Καλή η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Σαρρή και Κωτσόπουλου.

Ορφέας: Θέμελης, Τσικούρης, Αυγουστάκης, Αντωνιάδης, Δαφερέρας, Τζοβαλίν, Στεργιόπουλος, Λουκίσσας, Τσακμακίδης (83’ Ντουρμισλάρ), Σβέρκος, Μαχραμάς (50’ Κώστας).

Απόλλων: Ροδίτης, Σαββούλης (46’ Πέπα, 85’ Μίσκου), Κίτσος (46’ Μουχαρέμι), Φωτεινής, Φυλακούρης, Θεοδοσίου, Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Καντιμοίρης, Ιντρίζι, Μπαϊρακτάρης.

Σουκρή Κελέσογλου: «Παίζουμε όλα τα παιχνίδια στα ίσια…»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο πρόεδρος του Ορφέα, Σουκρή Κελέσογλου, προχώρησε στην ακόλουθη δήλωση:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον προπονητή μας, που αγωνίζονται αξιοπρεπέστατα, χάνοντας τα παιχνίδια στις λεπτομέρειες. Είμαστε ηθική ομάδα και παίζουμε όλα μας τα παιχνίδια στα ίσα. Επίσης συγχαρητήρια και στη διαιτησία των Πατσιόπουλου, Σαρρή, Κωτσόπουλου.

Όσο για τους φιλάθλους μας, είναι ντροπή να παίζουμε μια κατηγορία και να μην υπάρχει κανείς στην εξέδρα. Σήμερα είχα την εντύπωση ότι παίζαμε στις Καλυθιές. Στην εξέδρα υπήρχαν 100 Καλυθενοί και ούτε ένας δικός μας φίλαθλος».