Η κλασική Ρόδος, όταν… δεν βαριόταν

Το πρώτο από τα ελάχιστα βήματα που της έμειναν  για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου έκανε προχθές στο Δημοτικό Στάδιο η Ρόδος, η οποία επιβλήθηκε της Κατταβιάς μ’ ένα άνετο 4-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση των «ελαφιών» παρέπεμπε σε… αγγαρεία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο υπέρ του δέοντος χαλαροί, δεν βρήκαν ρυθμό και δεν απείλησαν τον αντίπαλό τους με τη συνηθισμένη για τα «κυβικά» τους συχνότητα, αναγκάζοντας τον Σάκη Δέδε να βάλει τις φωνές.

Η Κατταβιά αμύνθηκε εξαιρετικά και μάλιστα ήταν αυτή που κατέγραψε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία του ματς, όταν στο 10’, αρχικά ο Ζαγκότσης και στη συνέχεια της φάσης ο Λόης, δεν μπόρεσαν να νικήσουν από κοντά τον Ράντζα, που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά τις τελικές τους.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή στο 18’ με ατομική ενέργεια και άστοχο σουτ του Καντιμοίρη, μία ακόμα καλύτερη στο 26’, όταν ο Τσουλάκος πλάσαρε άτσαλα από κοντά, χαραμίζοντας την παράλληλη σέντρα του Μπίσα κι εκεί που οι περισσότεροι άρχισαν να συμβιβάζονται με την ιδέα ενός «λευκού» ημιχρόνου, η Ρόδος «πυροβόλησε» δις και ξεμπέρδεψε. Μετά από κόρνερ και σύγχυση στη μεγάλη περιοχή στο 42’, ο Κρητικός έκανε με κοντινή προβολή το 1-0 και δύο λεπτά αργότερα, ο Ρίκκα πέρασε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο για τον Κιοσέογλου, που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με συρτό σουτ.

Παρότι το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με χαμένο τετ α τετ του Λόη, η σε σχέση με τα πρώτα 45’ πολύ πιο συγκεντρωμένη και κεφάτη Ρόδος ανέβασε στροφές, έβαλε την μπάλα κάτω και μονιμοποίησε την παρουσία της έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

Στο 53’ ο Παπαβεργής και το δεξί δοκάρι πήραν την «μπουκιά» από το στόμα του Λαζάρου, στο 53’ και μετά από κόρνερ του Κιοσέογλου, ο Καντιμοίρης «έγραψε» με ωραία κεφαλιά το 3-0, στο 60’ ο Μπίσα απώλεσε τετ α τετ και στο 63’ ο Κιοσέογλου διαμόρφωσε, με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γεωργίου, το τελικό 4-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ της τιμής, όταν μετά από φάουλ του Πάπα και γύρισμα του Κιλασίν Χ., ο Νταϊλάνι αστόχησε από κοντά, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, η Ρόδος ατύχησε σε σουτ του Δημητριάδη, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν μάλλον βαρετά.

Η αλήθεια είναι πως ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τα «ελάφια» δεν ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους, δίνοντας την εντύπωση πως έκαναν αγγαρεία,

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Παπαγιαννίδης, με βοηθούς τους Μιχάλη Τσιβίτη και Λεωνίδα Μπάρκα.