Σε τροχιά παραμονής ο Διαγόρας Βατίου

Άλλη μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην κατηγορία, πέτυχε προχθές στο γήπεδό του ο Διαγόρας Βατίου.

Νίκησε 1-0 τον Κλεόβουλο, με γκολ που σημειώθηκε στο τελευταίο 10λεπτο και σε συνδυασμό της ήττας του Διγενή στην Κω από την Αθλητική Ένωση, μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά που τον χωρίζει από τη γραμμή σωτηρίας.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το 15’ να έχουν την υπεροχή, Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και στη συνέχεια πήραν τα ηνία, απειλώντας με την επίτευξη ενός γκολ.

Η πρωτοβουλία τους αυτή κράτησε μέχρι το 60’ περίπου, με τους παίκτες του Γιάννη Καμπούρη να βγαίνουν και πάλι στην επίθεση. Μάλιστα στο συγκεκριμένο λεπτό ζήτησαν πέναλτι, όταν από σέντρα του Ζωάννου από δεξιά και σουτ του Πουλάι, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γιατσιάτσιου, με τον διαιτητή Δουλγέρη να δείχνει τη συνέχεια του παιχνιδιού. Στο 80’ όμως σημειώθηκε το «χρυσό» για τους Βατενούς.

Ο Πουλάι μετά από ατομική ενέργεια από δεξιά, γύρισε παράλληλα τη μπάλα προς την εστία, εκεί έπεσε ο Παπουρδάνος στην πορεία της, την έσπρωξε προς τα δίχτυα, αλλά ο Γιατσιάτσιος πρόλαβε και έκοψε και στη συνέχεια στρώθηκε στον Καλημέρη, που από κοντά με σουτ έκανε το 1-0.

Οι Λίνδιοι προσπάθησαν μέχρι το τελικό σφύριγμα να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά χωρίς να το καταφέρουν.

Καλύτεροι από το Διαγόρα ήταν οι Πουλάι, Καλημέρης και Ζωάννου, ενώ από τον Κλεόβουλο οι Γιατσιάτσιος, Π. Αθανασίου και Ταγκάεφ.

Με παράπονα οι γηπεδούχοι από τη διαιτησία του Δουλγέρη στη φάση του 60’. Βοηθοί του ήταν οι Κόττορος και Τσέτσος.

Διαγόρας:  Δαρζέντας, Καραγιάννης (75’ λ.τ. Κωστάκης) Αδάμος, Έλληνας, Γιαννακόπουλος, Λαζίδης (93’ Θεοδώρου), Πουλάι, Καλημέρης, Ζωάννου (72’ λ.τ. Παπουρδάνος), Κατσαρής Πλαγγέντης (90’ Χότζα)

Κλεόβουλος: Μήλιος, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Γιατσιάτσιος, Μπαϊρακτάρης (89’ Ευαγγελίδης), Μαριεττάκης, Π. Αθανασίου, Α. Αθανασίου (81’ Τσιάτσιος), Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας (63’ Χατζηνικόλας), Ταγκάεφ