Αστέρας Παστίδας: Επίδειξη δύναμης πριν το ντέρμπι

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την προχθεσινή αναμέτρηση στην έδρα του ο Αστέρας Παστίδας, επικρατώντας της Αδελφοσύνης με 6-0 και πλέον περιμένει την επόμενη αγωνιστική στην έδρα του την πρωτοπόρο Αναγέννηση Εμπ., για να την κερδίσει και να την πλησιάσει σε θέση… βολής.

Στο χθεσινό ματς οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι από το ξεκίνημα και ιδιαίτερα μετά το πρώτο 20λεπτο. Αφού αρχικά στο 21’ ο Αλιάι σημάδεψε το οριζόντιο, ήρθε στο 26’ ο Μοσχής και με διαγώνιο σουτ άνοιξε τον «χορό» των γκολ.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Χρυσόστομου Χάσταλη πήραν… μπροστά. Δύο λεπτά αργότερα (28’) ο Πολυχρόνης με πλασέ έγραψε το 2-0, στο 41’ έπειτα από σέντρα του Στάππα από δεξιά, ο Αλιάι με πλασέ έκανε το 3-0, ενώ στο 44’, αντριστράφηκαν οι όροι με τον Αλιάι να… σερβίρει και τον Στάππα να σκοράρει για το 4-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’) ο Μοσχής από δεξιά έβγαλε σέντρα και ο Πολυχρόνης με κεφαλιά έκανε το 5-0, για να έρθει στο 66’ ο νεαρός Κόρα και με πλασέ να διαμορφώσει το τελικό 6-0.
Τον αγώνα διηύθυνε ο Αλέξανδρος Σπάρταλης με βοηθούς τους Καραβελατζή, Χατζηαλεξίου.

Αστέρας Π.: Μακαρούνας, Γιαννακόπουλος, Καρύδης (69’ Μωυσάκος), Καλαγρής, Αλαβάνος, Νεωνίδου, Μοσχής (61’ Αμπμτουλάι) Αυγανικού, Στάππας ((46’ Κόρα), Αλιάι (56’ Τοομάζος), Πολυχρόνης
Αδελφοσύνη: Γουργούλιας (59’ λ.τ. Καβουκλής Λ.), Χουρίδης, Γεωργιάδης, Λιούρας, Μπουμπουλάκης), Καβουκλής Κ. (64’ λ.τ. Κασιώτης), Κυριακάκης, Τσιριγώτης, Εμίρογλου (46’ Αϊντενίζ), Αποστολόπουλος, Τοπάλ (46’ Αποστόλου).