Ανατροπή σωτηρίας της Αθλέτικο Αφάντου

Σημαντικό βήμα για την παραμονή έκανε προχθές η Αθλέτικο στ’ Αφάντου και στον αγώνα με την ουραγό Ασπίδα Σαλάκου. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν αφού στο 10’ ο Ηλίας ανέτρεψε τον Παπαγεωργίου που κέρδισε το πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο Ραφτόπουλος.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Αθλέτικο δεν είχε καθαρό μυαλό επιθετικά και χρειάστηκε να φτάσει το 35’ για να κάνει αισθητή την παρουσία της με το σουτ του Κανέλλου, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήγε στη δύναμη με αποτέλεσμα στο 50’ η Ασπίδα να μείνει με δέκα παίκτες εξαιτίας της δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Καϊμαξή για χέρι.

Οι Σαλακενοί έμειναν όμως και με εννιά παίκτες στο 63’ αφού αντίκρισε ο Άλμπαν Κεβάνι για σκληρό μαρκάρισμα δεύτερη κίτρινη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Αθλέτικο για την… αντεπίθεσή της.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 79’ από σέντρα του Κανέλλου και κεφαλιά του Καλογήρου, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μαραγκάκης σέντραρε και ο Σπανός με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα πλάσαρε για το 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Μαυρουδή και Καλκαβούρα.

Αθλέτικο: Παπαγεωργίου, Σταμούλης, Μοσχιδιού, Ταντίκης, Ηλίας, Καλογήρου, Κούρτη (57’ Σπανός), Κανέλλος, Λαουδίκος, Γενημαχλέλης (65’ Μαραγκάκης), Χαμαλής.
Ασπίδα: Στεργενάκης, Κεβάνι Α., Κυπραίος, Παπαστεργής, Ραφτόπουλος, Καϊμαξή, Παπαγεωργίου, Ξένος (37’ λτ. Τσιμπιδάκης), Κοντουδιός (65’ Αφεντούλης), Καλογερόπουλος, Κεβάνι Κ.