Κολοσσός: Αν παίξει έτσι και με τον Ήφαιστο...

Έξι μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ήφαιστο Λήμνου, ο Κολοσσός H Hotels υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για το εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά του έβαλε δύσκολα στο Βενετόκλειο (78-88) αν θυμηθούμε πόσο τυχερός στάθηκε πέρσι (71-72).

Το εξωπραγματικό 7/9 τρίποντα!
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-10 σε λιγότερο από τρία λεπτά όμως ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με περιφερειακά σουτ από τους Μπράουνινγκ και Κάρτερ και με 9-0 σερί πέρασε μπροστά 12-10 στο 4’.

Το υπόλοιπο δεκάλεπτο κύλησε με τους «πράσινους» να έχουν μικρό προβάδισμα και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Το 16-21 (με Βουγιούκα) στο 8’ ήταν ήδη ένα μεγάλο σκορ όμως ο Κολοσσός το έκανε ακόμη μεγαλύτερο, με επιμέρους 13-2 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 29-23, έχοντας 7/9 τρίποντα!

Όταν ο Παναθηναϊκός προσάρμοσε καλύτερα την πίεση στην περιφέρεια, οι «θαλασσί» δεν βρήκαν πόντους από τα 6.75μ. και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβαλαν τους μισούς.

Ο mr. “double double”  Κώστας Μήτογλου
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 4-5 πόντων μέχρι το 15’ (39-35) με κύριο εκφραστή επιθέσεων τον Πίνκστον όμως ο Λεκαβίτσιους άλλαξε το ρυθμό του αγώνα για την ομάδα του και το 41-40 έγινε 41-46.

Ο Τσούπκοβιτς μείωσε σε 43-46 (19’) όμως το επιθετικό ριμπάουντ του νεαρού Καλαϊτζάκη του έδωσε την ευκαιρία να εκτελέσει βολές γράφοντας το σκορ ημιχρόνου.

Στο α’ ημίχρονο, ο Πιτίνο είχε χρησιμοποιήσει δέκα από τους παίκτες του (εκτός των Παπαγιάννη και Σακελλαρίου) όμως είδε τους βασικούς του σκόρερ, εν απουσία των Καλάθη, Παπαπέτρου, Τόμας, όπως ο Λάνγκφορντ και ο Κιλπάτρικ να έχουν 0/5 τρίποντα και συνολικά την ομάδα του να έχει 2/11 από τα 6.75μ.

Όμως, ευτύχησε να έχει τους ψηλούς του σε εγρήγορση για τα ριμπάουντ και να κατεβάζουν 12(!!) επιθετικά.

Ο Μήτογλου είχε ήδη double double με 10π. και 11 ριμπάουντ. Το 61% στα δίποντα συν τις 9/15 βολές (ο Κολοσσός είχε μόλις 4/6) έδωσε στους «πράσινους» προβάδισμα στο ημίχρονο με σχεδόν πενήντα πόντους στην επίθεση.

Ανταγωνιστικός για όσο άντεξε
Οι βολές άρχισαν να κάνουν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τους πέντε από τους πρώτους εφτά πόντους του (46-54) από τη γραμμή, φτάνοντας τις 21 εκτελεσμένες.

Με τον Μαυροειδή να μπαίνει στο παρκέ και τον Δημάκο με τον Παπαδάκη να βρίσκουν ξανά το χέρι τους από τη γραμμή του τριπόντου, ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 61-61 ωστόσο μία ολιγωρία στην άμυνα ήταν αρκετή για να βάλει ο Κυπελλούχος Ελλάδας πέντε πόντους σε 24’’ και να κλείσει το δεκάλεπτο με 61-66.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα επιμέρους 7-17 στην τελευταία περίοδο και εδραίωσαν μία διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν με βολές (22/33) παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν, βάζοντας συνολικά 13 τρίποντα (περισσότερα από τα δίποντα).

Δεκάλεπτα: 29-23, 43-47(ημιχρ.), 61-66, 78-88
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Καλογερόπουλος

Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Μπράουνινγκ 14(4), Κάρτερ 3(1τρ., 4ρ., 5ασ.), Δημάκος 9(2), Γεωργαλλής 5(1), Ντιγκς 4, Μπιλλής 2, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 20(3/3τρ., 7ρ.), Μαυροειδής 3, Παπαδάκης 6(2), Πίνκστον 12.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Πέιν 2, Λάνγκφορντ 11(1/7τρ.), Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 18(2), Κιλπάτρικ 14(2/8τρ.), Αντετοκούνμπο 12(1), Μήτογλου 16(15ρ., 5ασ.).

Αξεπέραστος Μαυροειδής
Το μεγάλο «κλου» της αναμέτρησης ήταν η συμμετοχή του Δημήτρη Μαυροειδή στο β’ ημίχρονο! Ο 33χρονος σέντερ πέταξε ξημερώματα μέσω Φρανκφούρτης αφήνοντας τους υπόλοιπους διεθνείς να γυρίσουν μέσω Μονάχου αργότερα στην Αθήνα.

Από το «Ελ. Βενιζέλος» πήρε μεσημεριανή πτήση για Ρόδο κι έφτασε στο Βενετόκλειο στο ημίχρονο. Κουρασμένος, ταλαιπωρημένος και άυπνος, έθεσε εαυτόν στη διάθεση του Στέργιου Κουφού!