Α' κατηγορία: Στη γραμμή παραμονής η αγωνία

Στη γραμμής παραμονής έχει στραθεί πλέον το ενδιαφέρον στην Α’ κατηγορία Blue Star Ferries, καθώς στην κορυφή η Ρόδος έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά τον τίτλο.

Προχθές μάλιστα τα «ελάφια» δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην Κατταβιά της οποίας επιβλήθηκαν με 4-0.

Έτσι λοιπόν στις υπόλοιπες 7 αγωνιστικές, αυτό που απομένει είναι να δούμε ποιοι από τους Διγενή, Διαγόρα Β. κατά πρώτο λόγο και Ορφέα κατά δεύτερο, θα μπορέσουν να τερματίσουν στη 12η θέση που εξασφαλίζει παραμονή.

Προς το παρόν εκεί βρίσκεται ο Διγενής που ηττήθηκε (2-0) στην Κω από την Αθλητική Ένωση με συνέπεια να τον πλησιάσει ο Διαγόρας Β. στους τρεις βαθμούς, μετά την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Κλεόβουλου.

Ο Ορφέας αν και πολύ καλός το Σάββατο, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Απόλλωνα Κ. στους Αγίους Αποστόλους, μένοντας στο 1-1 και στους -7 βαθμούς από τη… σωτηρία.

Στα υπόλοιπα ματς της 19ης αγωνιστικής, ο Ηρακλής Μ, επέστρεψε στις νίκες, περνώντας (1-3) από το Παραδείσι κόντρα στον Κλεάνθη, ενώ την προηγούμενη Τετάρτη στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, ο Ποσειδών Καρπ. κέρδισε 2-0 τον Άρη.

Τέλος ο αγώνας ανάμεσα στον ΑΕΡΑ και τον ΔΙ.ΑΣ που ήταν να γίνει την Κυριακή, αναβλήθηκε λόγω του απαγορευτικού απόπλου που ίσχυε.

Αναλυτικά η 19η αγωνιστική:

Άρης – Ποσειδών Καρπ.  0-2

ΑΕ Κως – Διγενής  2-0

Ορφέας – Απόλλων Κ.  1-1

Κλεάνθης – Ηρακλής Μ.  1-3

Ρόδος – Κατταβιά 4-0

Διαγόρας Β. – Κλεόβουλος  1-0

ΑΕΡΑ – ΔΙ.ΑΣ. (Αναβλήθηκε)


Επόμενη αγωνιστική (20η)

Απόλλων Κ. – Διγενής

Ηρακλής Μ. – Ορφέας

ΔΙ.ΑΣ. – Άρης

Κατταβιά – Κλεάνθης

Κλεόβουλος – ΑΕΡΑ

Ρόδος – Διαγόρας Β.

Ποσειδών Καρπ. – ΑΕ Κως


Η βαθμολογία

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. ΑΣ Ρόδος 54 19 18 0 1 74 10
2. Ηρακλής Μαριτσών 43 19 13 4 2 36 18
3. Απόλλων Καλυθιών 38 19 11 5 3 35 23
4. Αντίμαχος Κω 37 18 12 1 5 35 14
5. Κλεόβουλος Λίνδου 32 19 10 2 7 36 37
6. Ποσειδών Καρπάθου 30 19 9 3 7 25 22
7. Άρης Αρχαγγέλου 30 19 9 3 7 26 27
8. ΑΕ Κατταβιάς 21 19 5 6 8 13 26
9. Κλεάνθης Παραδεισίου 20 19 6 2 11 24 32
10. ΑΕ Κως 20 19 5 5 9 28 40
11. ΑΕΡ Αφάντου 18 18 5 3 10 15 33
12. Διγενής Κοσκινού 14 19 3 5 11 14 34
13. Διαγόρας Βατίου 11 19 3 2 14 13 36
14. Ορφέας Ρόδου 7 19 2 1 16 15 37