Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι στη Β΄κατηγορία

Με νίκες προχώρισαν και την 15η αγωνιστική οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β΄κατηγορίας. Στον πρώτο, η Κύπρος επικράτησε 2-1 τους Νηρέα, ενώ ο Δαμάγητος συνέτριψε με 6-1 τον Ηρακλή Λάρδου.

Στο δεύτερο όμιλο, η Αναγέννηση έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Αγίου Γεωργίου και πήρε τη νίκη με 1-0, ενώ στην Παστίδα ο Αστέρας είχε εύκολο (6-0) απόγευμα απέναντι στην Αδελφοσύνη και τώρα περιμένει την ομάδα της Έμπωνας στο μεταξύ τους ντέρμπι την ερχόμενη Κυριακή για να δει αν καταφέρει να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Α’ όμιλος

Τήλος – Χάλκη  2-2

Αστέρας Μ. – Δήμητρα  4-0

Εθνικός – Δόξα Ψ.  2-1

Κύπρος – Νηρέας  2-1

Δαμάγητος – Ηρακλής Λ.  6-1

Ρεπό η Σύμη

 

Β’ όμιλος

Πολυβώτης – Πολύστρατος  2-0

Αθλέτικο – Ασπίδα Σ.  2-1

Αστέρας Π. – Αδελφοσύνη  6-0

Αγ. Ισίδωρος – Ακουσίλαος  3-3

Ευκλής – Ευαγόρας  2-1

Αναγέννηση Εμπ. – Αγ. Γεώργιος  1-0

 

Επόμενη αγωνιστική (16η)

Α’ όμιλος

Νηρέας – Δήμητρα

Ηρακλής Λ. – Σύμη

Χάλκη – Κύπρος

Δόξα Ψ. – Δαμάγητος

Τήλος – Εθνικός

Ρεπό ο Αστέρας Μ.


Β’ όμιλος

Ασπίδα Σ. – Πολυβώτης

Ακουσίλαος – Πολύστρατος

Ευαγόρας – Αθλέτικο

Αδελφοσύνη – Αγ. Ισίδωρος

Αγ. Γεώργιος – Ευκλής

Αστέρας Π. – Αναγέννηση Εμπ.


Οι βαθμολογίες

Α' Όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. AE Kύπρος 33 14 10 3 1 25 10
2. Δαμάγητος Θεολόγου 29 13 8 5 0 41 16
3. Εθνικός Αρχίπολης 25 14 7 4 3 26 18
4. Αστέρας Μασσάρων 22 14 6 4 4 27 21
5. Τήλος 20 13 6 2 5 25 20
6. Ηρακλής Λάρδου 18 13 5 3 5 27 30
7. Δόξα Ψίνθου 14 13 6 2 5 30 25
8. ΑΟ Σύμης 12 12 2 6 4 10 10
9. Δήμητρα Δαματριάς 11 13 3 2 8 16 33
10. Νηρέας 7 13 1 4 8 11 33
11. Χάλκη 4 14 1 1 12 18 40

 

Β' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. Αναγέννηση Έμπωνας 43 15 14 1 0 37 6
2. Αστέρας Παστίδας 37 15 11 4 0 41 11
3. Ευκλής Σορωνής 30 15 9 3 3 25 12
4. Πολυβώτης Νισύρου 21 14 6 3 5 25 23
5. Αδελφοσύνη 21 15 6 3 6 22 31
6. Ακουσίλαος Φανών 19 15 5 4 6 23 27
7. Ευαγόρας Ρόδου 14 15 4 2 9 27 35
8. Άγιος Ισίδωρος 14 14 3 5 6 20 29
9. Αγ. Γεώργιος Μαλώνας 14 15 4 2 9 18 24
10. Αθλέτικο Αφάντου 13 15 3 4 8 19 37
11. Πολύστρατος Λαέρμων 13 15 3 4 8 19 25