Ροδίων Άθλησις: Έβγαλε ψυχή, το «γύρισε» και κέρδισε

Σπουδαίο ξεκίνημα για το «Ροδίων Αθλησις» στα πλέι οφ του Α’ Ομίλου της Α2. Οι παίκτες του Αλέξη Καμπερίδη, παίζοντας με ψυχή και πολλή αποφασιστικότητα από το β’ σετ και μετά, «γύρισαν» υπέρ τους το ματς και νίκησαν 3-1, έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι πως το «Ροδίων Άθλησις» έπαιξε χωρίς τον Χάρη Σακόγλου, ο οποίος με ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στον ώμο, έμεινε στον πάγκο. Οι υπόλοιποι όμως, από το 0-1 του Πανερυθραϊκού και μετά, έπαιξαν…και γι’ αυτόν.

Στο α’ σετ  με το ξεκίνημα, το «Ροδίων» πέρασε μπροστά με 7-4 και ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος μέχρι να πάει το σκορ στο 18-17, όταν ο Πανερυθραϊκός προσπέρασε με 18-20 για να πάρει τάιμ άουτ ο κ. Καμπερίδης. Η Ροδίτικη ομάδα ισοφάρισε τρεις φορές (23-23), αλλά οι φιλοξενούμενοι στο τέλος πήραν το σετ με 25-23 και προηγήθηκαν 0-1.

Στο β’ σετ έσπασαν καρδιές. Η Ροδίτικη ομάδα δεν ξεκίνησε καλά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους (5-15), αλλά οι «Ρόδιοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μετά το 2ο τάιμ άουτ του Αλέξη Καμπερίδη, με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 11-16 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 19-19.

Όταν ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 19-20,
- Ο Ποτολίδης πέτυχε το 20-20
- Ένα μπλοκ άουτ του Ηλία πήγε το σκορ στο 20-21
- Μια επίθεση του Παππά έφερε το 21-21
- Η επίθεση του Σαρικεΐσογλου πήγε το σκορ στο 22-21
- Ένα μπλοκ άουτ του Ποτολίδη έφερε το 22-22
- Το άγγιγμα του φιλέ από τον Φιλιππουπολίτη  και η υπόδειξη του Σωτήρη Σταματίου έφεραν το 23-22, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δει κίτρινη κάρτα ο κόουτς του Πανερυθραϊκού για διαμαρτυρία από τον α’ διαιτητή κ. Πέντζα.

- Η επίθεση του Τσικάτου  έφερε το 23-23
- Με Σαρικεΐσογλου το «Ροδίων» πέρασε μπροστά με 24-23
- Αλλά ένας πρώτος χρόνος του Φιλιππουπολίτη  την ισοφάρισε σε 24-24
- Ο Σαρικεΐσογλου ανέβασε το σκορ σε 25-24
Και το μπλοκ του Παππά χάρισε το σετ στο «Ροδίων» (26-24)

Διαφορά ψυχολογίας
Από το σημείο αυτό και μετά, επήλθε στο παρκέ η διαφορά στην ψυχολογία. Στο γ΄ σετ μέχρι το 16-12 ο Πανερυθραϊκός είχε πάρει και τα δυο τάιμ άουτ και το «Ροδίων» προηγήθηκε και με 21-15, κάνοντας το ματς εύκολο και παίρνοντας το σετ με 25-23.
Στο δ΄ σετ η επικράτηση της Ροδίτικης ομάδας ήταν σχετικά  εύκολη, με την ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη να είναι από την αρχή μπροστά στο σκορ (9-4, 11-6, 20-15). Η κατάθεση ψυχής στο παρκέ συνεχίσθηκε και οι Ρόδιοι πήραν κι αυτό το σετ με 25-20 πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ.

Τα σετ 23-25 σε 27’, 26-24 σε 31’, 25-23 σε 30’ και 25-20 σε 23’.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πρέντζας –Σταματίου (αντικατέστησε την τελευταία στιγμή  την κ. Κρίτσα)-Παπαδούλη-Παπαβασιλείου.