Ηρακλής Μαριτσών: Τα πήρε πάνω του ο Γεωργαλλής

Δύσκολα έβαλε προχθές στα Μαριτσά ο Ορφέας του Ηρακλή, που χρειάστηκε να φτάσει στην ανατροπή για να πάρει τη νίκη για λόγους γοήτρου περισσότερο με σκορ 3-1.

Μόλις στο 2’ η ομάδα της πόλης μπήκε μπροστά με τη σέντρα του Τσικούρη από αριστερά και το πλασέ του Στεργιόπουλου, ενώ δύο λεπτά μετά ο Θέμελης απέκρουσε δύσκολα δυνατό σουτ του Φελεσάκη.

Ο Ορφέας απείλησε και πάλι στο 19’ με το σουτ του Αυγουστάκη το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσει ο Ηρακλής με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργαλλή, που «έβγαλε» και πάλι δύσκολα ο Θέμελης.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ωστόσο τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν στο 25’ αφού ο Παπαμιχαήλ έκανε λάθος πάσα πάνω στον Στεργιόπουλο και μετά από κόντρα η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η ισοφάριση για τον Ηρακλή σημειώθηκε στο 31’ από το κλέψιμο του Γεωργαλλή και την επέλασή του ώστε να σκοράρει με ωραίο πλασέ. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Μαριτσενοί βρήκαν και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα από τον συνδυασμό Λερογιάννη, Καλαϊτζίδη και νέο πλασέ τελικά του Γεωργαλλή.

Οι παίκτες του Ηρακλή θέλησαν να σφραγίσουν τη νίκη όσο πιο νωρίς γινόταν και το απέδειξαν κατ’ αρχάς με το σουτ του Σπάρταλη στο 57’ αλλά ο Θέμελης ήταν και πάλι εκεί όπου χρειαζόταν για να αποκρούσει.

Το 3-1 έγινε πια στο 60’ όταν ο Αντωνιάδης ανέτρεψε τον Γεωργαλλή εντός περιοχής για το πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα. Τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν στο 69’ ύστερα το σουτ του Αναγνώστου και την απόκρουση ξανά του Θέμελη.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Αναγνώστου, Λερογιάννης και Γεωργαλλής ενώ από τον Ορφέα οι Θέμελης, Αυγουστάκης και Τσακμακίδης.

Καλή η διαιτησία του Λάζαρου Δουλγέρη και των βοηθών του, Κασιώτη και Τσιβίτη.

Ηρακλής: Παπαμιχαήλ, Παπαδημήτρης Ε., Τσούφιος, Καλαϊτζίδης (87’ Παπαδημήτρης Χ.), Φελεσάκης, Σκόρπος (65’ Βασιλώτος), Ανδρεόπουλος, Λερογιάννης, Σπάρταλης (87’ Λενιού), Αναγνώστου (83’ Καρίκης), Γεωργαλλής.

Ορφέας: Θέμελης, Τσικούρης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Δαφερέρας (65’ Λουκίσσας), Τζοβαλίν, Στεργιόπουλος (83’ Παπαδιός), Τσακμακίδης (81’ Γιαννόπουλος), Μαχραμάς (46’ Καπέσιος), Αυγουστάκης, Ντουρμισλάρ.